Radeon Software OC yapmak ekran kartına zarar verir mi?

Alkancainc

Hectopat
RAM
Gskill 8+8 16GB 3600Mhz
Ekran kartı
RX 580
Anakart
ASUS Prime X570-P
İşlemci
R5 5600X
Sistemim şöyle:

İşlemci: R5 5600X

Anakarat: ASUS Prime X570-P

RAM: 16 GB 3600MHz

Ekran kartı: Sapphire RX580 8 GB

Bu sistemle Radeon Software üzerinden GPU'ya OC yapsam sisteme herhangi bir zarar gelir mi?(not: Ekran kartımın sistemin diğer parçalarına göre zayıf olduğunu biliyorum.)

Sistemim şöyle:

İşlemci: R5 5600X.

RAM: 16 GB 3600MHz.

Ekran kartı: Sapphire RX580 8 GB.

Bu sistemle Radeon Software üzerinden GPU'ya OC yapsam sisteme herhangi bir zarar gelir mi?(not: Ekran kartımın sistemin diğer parçalarına göre zayıf olduğunu biliyorum.)

Ömründen yersin + yanlış yapılan OC ekran kartının yanmasına neden olabilir.

Uzun vadede evet. Sonuçta fabrika ayarlarından daha yükseğe çekiyorsun burada ısı artışına neden olur tabii az OC yapmak belki bir şey yapmaz ama OC zorlamaya kalksan uzun vadede problem çıkıcağını düşünüyorum.

Amacım uzun vadeli bir OC değil. Sadece God of War oyununda sabit 60FPS görebilmek için yapmak istiyorum. Artı olarak yanlış yapılan OC zarar verir demişsiniz Radeon Software ile bile mi yapsam yine sorun çıkar?

Sistemim şöyle:

İşlemci: R5 5600X.

RAM: 16 GB 3600MHz.

Ekran kartı: Sapphire RX580 8 GB.

Ekran kartını yakmak istemeyeceğini düşünüyorum küçükken bilgisayarcıda çalışırken yakmıştım.

Dosya Ekleri

• aaaa.png
    aaaa.png
    11,9 KB · Görüntüleme: 18
Ömründen yersin + yanlış yapılan OC ekran kartının yanmasına neden olabilir?

Ekran kartını yakmak istemeyeceğini düşünüyorum küçükken bilgisayarcıda çalışırken yakmıştım.

Kartın BIOS'uyla oynamadan yapılan overclock işleminde kartın yanması gibi bir durum olamaz. Kart zarar göreceği bir durumda kendini kapatır ve ayarlarını sıfırlar.

@Alkancainc Doğru yapılan O.C karta zarar vermez. Stabil değerler ve stabil bir sıcaklık yakalandıktan sonra bir sıkıntı olmaz.

Kartın BIOS'uyla oynamadan yapılan overclock işleminde kartın yanması gibi bir durum olamaz. Kart zarar göreceği bir durumda kendini kapatır ve ayarlarını sıfırlar.

@Alkancainc doğru yapılan O.C karta zarar vermez. Stabil değerler ve stabil bir sıcaklık yakalandıktan sonra bir sıkıntı olmaz.

Zaten kendim OC yapmayacağım yapmayı da bilmiyorum fakat Radeon Software'nin kendi OC ayarını kullanmamın herhangi zararı olacak mıdır ondan emin olamadığım için soruyorum.

Zaten kendim OC yapmayacağım yapmayı da bilmiyorum fakat Radeon Software'nin kendi OC ayarını kullanmamın herhangi zararı olacak mıdır ondan emin olamadığım için soruyorum.

Kendi ayarını kullanmana gerek yok en fazla 1-2 FPS arttırır. Kendim RX 6600 kullanıyorum, normalde stok halde 100W çekiyor kart ancak 100W ile en fazla 2650MHz civarı çekirdek hızına çıkabiliyor. MPT ile 170W limit koydum ve 2850MHz Core Clock 1900MHz Memory Clock şeklinde ayarladım, ortalama %15 artış sağlıyorum. Oyundan oyuna değişmekle birlikte stok halinden 10-15 FPS fazla alıyorum. Yaklaşık 3-4 aydır bu şekilde kullanıyorum ve bir sıkıntı yaşamadım.Benim yaptığım ayarlar kartın ömründen yiyebilir, çünkü stok halinden çok daha fazla güç çekiyor kart. BIOS ile oynamadan en fazla 6-7 FPS katkı sağlayabilirsin muhtemelen.

Kendi ayarını kullanmana gerek yok en fazla 1-2 FPS arttırır. Kendim RX 6600 kullanıyorum, normalde stok halde 100W çekiyor kart ancak 100W ile en fazla 2650MHz civarı çekirdek hızına çıkabiliyor. MPT ile 170W limit koydum ve 2850MHz Core clock 1900MHz Memory clock şeklinde ayarladım, ortalama %15 artış sağlıyorum. Oyundan oyuna değişmekle birlikte stok halinden 10-15 FPS fazla alıyorum. Yaklaşık 3-4 aydır bu şekilde kullanıyorum ve bir sıkıntı yaşamadım. Benim yaptığım ayarlar kartın ömründen yiyebilir, çok daha fazla güç çektiriyorum. Tavsiye de etmem. BIOS ile oynamadan en fazla 6-7 FPS katkı sağlayabilirsin muhtemelen.

Anlıyorum teşekkürler. Bir de ek olarak konuyla pek alakalı değil fakat sistem aynı kalacak şekilde sadece ekran kartını değiştirecek olsam en yüksek hangi modeli takabilirim?

Geri
Yukarı