Radeon Yüksek DPI ve GPU Load Sorunu

Diss2ready

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, yeni bir sistem topladım, (Yeni dediğim 2 ay civarında oldu alalı).

Ekran Kartım: Sapphire Nitro+ RX 580 8GB OC Edition

Güç Kaynağım: High Power 750W 80+ GOLD Performance GD Aktif PFC Güç Kaynağı

Öncelikle Radeon Software'yi her kurduğumda sadece bir seferliğine mahsus böyle bir uyarı mesajı veriyor:
"Radeon sisteminize bağlı birden fazla yüksek DPI tespit etti!"

Ben pek aldırış etmedim açıkcası ama GPU Load değerlerinde de bir gariplik var. Ben normaldir vs. diyerek geçiştirdim fakat normal değil sanırım. Bu yüksek DPI bağlantılı olabilir diye düşündüm bu yüzden onu da konuya dahil ettim, ama asıl konu GPU Load dalgalanmaları. Öncelikle belki sorun sürücüdür diye düşünüp DDU yardımıyla sorunsuzca kaldırdım. AMD Radeon Software Adrenalin 19.9.2 sürümünü (DDU ile silmeden önce kullandığım sürüm) yeniden kurdum. 19.9.2 sürümünü kurmamın nedeni RX 580 için en stabil sürüm oymuş internetten gördüğüm kadarıyla.

Her neyse konumuza dönelim, masaüstündeyken şu değerler sabit 300mhz, :

1577117738835.png

GPU Load değeri de çok çok az dalgalanıyor hatta çoğunlukla 0, sorun yok gibi burada. (DDU ile silmeden önce böyle değildi, masaüstündeyken çok dalgalanıyordu o düzeldi en azından)

Masaüstündeyken en fazla bu kadar dalgalanma oluyor, bu da
çoğunlukla değil arada oluyor.
11.PNG

Fakat iş oyuna gelince adeta sistem sapıtıyor. "Memory Clock" değeri bir 1000mhz sonra aniden (bakın aniden, arası bir değer yok) 2000mhz'e çıkıyor. Hep böyle ve hiç sabit olmuyor. GPU Load'de bir hayli deliriyor alttaki resimde görebilirsiniz.

Adsız.png

Attığım görselde, kırmızı kare içerisindeki zamanda oyunu açıyorum ve farkı görebilirsiniz. Aniden dalgalanıyor, bu bir sorun mudur? Ekran kartına ya da başka donanımlara zarar verir mi? Çözümü ve sebebi nedir bunun?

Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler :)

Sapphire Rx590 Nitro + kullanıyorum. Benim değerlerim furmark testinden sonra bu şekilde çıktı. Belki karşılaştırarak bir sonuca varabilirsin diye paylaşmak istedim.

Eki Görüntüle 477089
Eki Görüntüle 477091

İlginiz için teşekkürler fakat asıl sorun GPU Load ve Memory Clock değerinin oyunda aniden düşüp aniden yükselmesi yani ani değişmesi. İnternette biraz araştırma yaptım sapphire nitro+ ekran kartları OverClocklu ve sapphire kartlarının çoğu arızalıymış Recep Baltaş aynı bu tarz bir konuya böyle yorum yapmıştı. Yani ya sorun bundan ya da sorun güç kaynağımda. Siz FurMark testi yapmadan sapphire trixx açıp arkaplanda, herhangi bir oyununuz varsa böyle 10dk civarında oynayıp değerlerinizi paylaşabilirseniz iyi olur. Acelesi yok, ne zaman müsait olursanız yollayabilirsiniz.

İlginiz için teşekkürler fakat asıl sorun GPU Load ve Memory Clock değerinin oyunda aniden düşüp aniden yükselmesi yani ani değişmesi. İnternette biraz araştırma yaptım sapphire nitro+ ekran kartları OverClocklu ve sapphire kartlarının çoğu arızalıymış Recep Baltaş aynı bu tarz bir konuya böyle yorum yapmıştı. Yani ya sorun bundan ya da sorun güç kaynağımda. Siz FurMark testi yapmadan sapphire trixx açıp arkaplanda, herhangi bir oyununuz varsa böyle 10dk civarında oynayıp değerlerinizi paylaşabilirseniz iyi olur. Acelesi yok, ne zaman müsait olursanız yollayabilirsiniz.
Hocam dediğiniz testi yaptım GPU Load kısmı sizin 2. görseldeki gibi dalgalı oluyor. Kırmızı ile kare içine aldığınız alan ile aynı sonucu aldım. Midemi bulandırdı bu kart piksellenme sorunu ve GPU Load dalgalanması kronik sorun kesinlikle emin oldum. Shekiro gibi ağır grafikli bir oyunda bile anlık olarak %30 %50 değerlerine düşüp çıkıyor kart.

Hocam dediğiniz testi yaptım GPU Load kısmı sizin 2. görseldeki gibi dalgalı oluyor. Kırmızı ile kare içine aldığınız alan ile aynı sonucu aldım. Midemi bulandırdı bu kart piksellenme sorunu ve GPU Load dalgalanması kronik sorun kesinlikle emin oldum. Shekiro gibi ağır grafikli bir oyunda bile anlık olarak %30 %50 değerlerine düşüp çıkıyor kart.

Kullanan çoğu kişide böyle bir sorun yok. Sanırım sapphire'den kaynaklı. Sapphire nitro+ serisi overclocklu olarak satılıyor zaten. Overclock'unda bir tutarsızlık olabilir. Yani niçin oluyor bilmiyorum bende FPS kaybı 3-4 oluyor, yani neredeyse hiç yok. Ama böyle bir sorun içime kuşku uyandırdıkarta ya da diğer donanımlara zarar verebilir gibi.

Kullanan çoğu kişide böyle bir sorun yok. Sanırım sapphire'den kaynaklı. Sapphire nitro+ serisi overclocklu olarak satılıyor zaten. Overclock'unda bir tutarsızlık olabilir. Yani niçin oluyor bilmiyorum bende FPS kaybı 3-4 oluyor, yani neredeyse hiç yok. Ama böyle bir sorun içime kuşku uyandırdıkarta ya da diğer donanımlara zarar verebilir gibi.
Ben anlık FPS düşüşleri yaşamıyorum. Fakat anlık olarak GPU değerlerinin dalgalanması insanı huzursuz ediyor. Ben artık yoruldum bu kart ile uğraşmaktan. 3 aydır ağız tadıyla oyun oynayamadım hep bir sorun araştırmasında buldum kendimi. Kartımı bu haliyle birisi satın almak istedi. Durumundan bilgisi var üçüne beşine bakmadan vereceğim.

Ben anlık FPS düşüşleri yaşamıyorum. Fakat anlık olarak GPU değerlerinin dalgalanması insanı huzursuz ediyor. Ben artık yoruldum bu kart ile uğraşmaktan. 3 aydır ağız tadıyla oyun oynayamadım hep bir sorun araştırmasında buldum kendimi. Kartımı bu haliyle birisi satın almak istedi. Durumundan bilgisi var üçüne beşine bakmadan vereceğim.

Benim verme gibi bir şansım yok. Sistem çünkü daha çok yeni benim de. İnternetten araştırdım, bu kadar dalgalanması hiç normal değilmiş. Ne yapacağımı bilmiyorum :/

Benim verme gibi bir şansım yok. Sistem çünkü daha çok yeni benim de. İnternetten araştırdım, bu kadar dalgalanması hiç normal değilmiş. Ne yapacağımı bilmiyorum :/
Hatırlarsanız geçen gün sizinle benim piksellenme sorunum ile alakalı çözüm aramıştık. Elimden gelen birşey varsa seve seve sizin için yaparım. En az benim kadar bilgili olduğunuz için basit önerilerde bulumayı lüzum görmedim.

Hatırlarsanız geçen gün sizinle benim piksellenme sorunum ile alakalı çözüm aramıştık. Elimden gelen birşey varsa seve seve sizin için yaparım. En az benim kadar bilgili olduğunuz için basit önerilerde bulumayı lüzum görmedim.

İlginiz, alakanız için çok teşekkür ederim. Eğer konuyla ilgili bir çözüm önerisi ya da bilgi bulursanız, buradan paylaşırsanız sevinirim :)

Bu arada şöyle bir şey buldum acaba konuyla alakalı mıdır bilmiyorum.
Şuan zamanım yok, belki sonra deneyebilirim. Eğer siz benden önce deneme şansı bulursanız deneyimlerini yazarsınız, aynı şekilde ben daha önceden denersem size buradan gerekli bilgileri ve deneyimlerimi paylaşırım.

İlginiz, alakanız için çok teşekkür ederim. Eğer konuyla ilgili bir çözüm önerisi ya da bilgi bulursanız, buradan paylaşırsanız sevinirim :)

Bu arada şöyle bir şey buldum acaba konuyla alakalı mıdır bilmiyorum.
Şuan zamanım yok, belki sonra deneyebilirim. Eğer siz benden önce deneme şansı bulursanız deneyimlerini yazarsınız, aynı şekilde ben daha önceden denersem size buradan gerekli bilgileri ve deneyimlerimi paylaşırım.
Hocam konuyu inceledim ve hemen uyguladım. Önceden değerlerim şu şekilde oluyordu %100, %99, %50, %30, %15, %0 bu değerler arasında sürekli değişkenlik sağlıyordu. Dediğiniz ayarı aktif ettikten sonra ise %68, %74, %54, %48 bu değerler arasında değişkenlik gösterdi ve oyunda donmalar arttı. Asla %100 kullanıma yükselmedi maksimum %74 kullanımı gördüm. Sonra biraz daha araştırma yaptım ve darboğaz problemine çözüm olarak açıyorlarmış o ayarı. Bizim darboğaz problemimiz yok. Bizim GPU Load dengemiz sürekli değişiyor fakat bu FPS değerlerine direk etki etmiyor. Darboğaz sorununda ise bu GPU Load değerleri direkt olarak FPS değerlerine etki ediyor. Bunu engellemek için kullanıp başarı sağlamışlar. Bizim olay farklı..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı