Radeon Yüksek DPI ve GPU Load Sorunu

Diss2ready

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, yeni bir sistem topladım, (Yeni dediğim 2 ay civarında oldu alalı).

Ekran Kartım: Sapphire Nitro+ RX 580 8GB OC Edition

Güç Kaynağım: High Power 750W 80+ GOLD Performance GD Aktif PFC Güç Kaynağı

Öncelikle Radeon Software'yi her kurduğumda sadece bir seferliğine mahsus böyle bir uyarı mesajı veriyor:
"Radeon sisteminize bağlı birden fazla yüksek DPI tespit etti!"

Ben pek aldırış etmedim açıkcası ama GPU Load değerlerinde de bir gariplik var. Ben normaldir vs. diyerek geçiştirdim fakat normal değil sanırım. Bu yüksek DPI bağlantılı olabilir diye düşündüm bu yüzden onu da konuya dahil ettim, ama asıl konu GPU Load dalgalanmaları. Öncelikle belki sorun sürücüdür diye düşünüp DDU yardımıyla sorunsuzca kaldırdım. AMD Radeon Software Adrenalin 19.9.2 sürümünü (DDU ile silmeden önce kullandığım sürüm) yeniden kurdum. 19.9.2 sürümünü kurmamın nedeni RX 580 için en stabil sürüm oymuş internetten gördüğüm kadarıyla.

Her neyse konumuza dönelim, masaüstündeyken şu değerler sabit 300mhz, :

1577117738835.png

GPU Load değeri de çok çok az dalgalanıyor hatta çoğunlukla 0, sorun yok gibi burada. (DDU ile silmeden önce böyle değildi, masaüstündeyken çok dalgalanıyordu o düzeldi en azından)

Masaüstündeyken en fazla bu kadar dalgalanma oluyor, bu da
çoğunlukla değil arada oluyor.
11.PNG

Fakat iş oyuna gelince adeta sistem sapıtıyor. "Memory Clock" değeri bir 1000mhz sonra aniden (bakın aniden, arası bir değer yok) 2000mhz'e çıkıyor. Hep böyle ve hiç sabit olmuyor. GPU Load'de bir hayli deliriyor alttaki resimde görebilirsiniz.

Adsız.png

Attığım görselde, kırmızı kare içerisindeki zamanda oyunu açıyorum ve farkı görebilirsiniz. Aniden dalgalanıyor, bu bir sorun mudur? Ekran kartına ya da başka donanımlara zarar verir mi? Çözümü ve sebebi nedir bunun?

Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler :)

Hocam konuyu inceledim ve hemen uyguladım. Önceden değerlerim şu şekilde oluyordu %100, %99, %50, %30, %15, %0 bu değerler arasında sürekli değişkenlik sağlıyordu. Dediğiniz ayarı aktif ettikten sonra ise %68, %74, %54, %48 bu değerler arasında değişkenlik gösterdi ve oyunda donmalar arttı. Asla %100 kullanıma yükselmedi maksimum %74 kullanımı gördüm. Sonra biraz daha araştırma yaptım ve darboğaz problemine çözüm olarak açıyorlarmış o ayarı. Bizim darboğaz problemimiz yok. Bizim GPU Load dengemiz sürekli değişiyor fakat bu FPS değerlerine direk etki etmiyor. Darboğaz sorununda ise bu GPU Load değerleri direkt olarak FPS değerlerine etki ediyor. Bunu engellemek için kullanıp başarı sağlamışlar. Bizim olay farklı..

Dostum, yeni bir konu açtım. "Yeni sistem topladım, sistem nasıl?" diye. Burada sorunu dile getirdim, furmark testleri istediler. Şuan furmark testi yapamayacağım maalesef. Siz'den aldığımı belirterek sizin değerleri paylaşsam bir sorun olmaz sanırım değil mi? Bir mahsuru yoktur, umarım.

Açtığım konuya mesajımı yazdım. Siz de konuyu isterseniz buradan takip edebilirsiniz,

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı