Radyatör kasanın neresine takılmalı?

Sıvı soğutma radyatörü kasanın neresine takılmalı?

• Kasanın önüne

• Kasanın üstüne

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
En iyi performans ve serinlik için sıvı soğutma radyatörleri kasanın ön tarafına mı üst tarafına mı takılmalı, neden?
-Ön tarafına takılınca, serin havayı alacağı için işlemci sıcaklığı fazla yükselmeyecek, lakin radyatörden çıkan sıcak hava anakartı ve diğer birleşenlerin sıcaklığını arttıracaktır.

-Üst kısma takılınca, anakart ve diğer birleşenlere serin hava gelecek sıcaklıkları olumsuz etkilenmeyecek lakin içeride oluşan sıcak havanın etkisiyle de işlemci ön tarafa oranla daha sıcak çalışacaktır.

Son düzenleme:
Genelde ön tercih edilir ancak kasanız Mesh ise sanırım önünde açıklık ve fan bulunan kasalara Mesh kasa diyorlardı yanlışım varsa düzeltirsiniz neyse işte kasanız Mesh yapıdaysa isteseniz de önüne takamazsınız fakat üstüne de taksanız güzel performans verir diye düşünmekteyim.

Genelde ön tercih edilir ancak kasanız Mesh ise sanırım önünde açıklık ve fan bulunan kasalara Mesh kasa diyorlardı yanlışım varsa düzeltirsiniz neyse işte kasanız Mesh yapıdaysa isteseniz de önüne takamazsınız fakat üstüne de taksanız güzel performans verir diye düşünmekteyim.
Hayır bu kasadan kasaya değişir. Mesh olsa dahi yeterince alan varsa takılabilir ki radyatörü arkaya takarak da önde fan için boşluk bırakılabilir.

Ciddi fark olmuyor iki durumda da. Öne radyatör takıp da içerideki ekran kartının sıcaklığını etkilemek biraz düşündürse bile ciddi bir etkisi olmuyor. Ben olsam üste takardım. Dışarıdan direkt tozlu havayla radyatörü kirletmek istemezdim.

Ciddi fark olmuyor iki durumda da. Öne radyatör takıp da içerideki ekran kartının sıcaklığını etkilemek biraz düşündürse bile ciddi bir etkisi olmuyor. Ben olsam üste takardım. Dışarıdan direkt tozlu havayla radyatörü kirletmek istemezdim.
Fan filitreleri olan kasalarda bu sorun olmaz hocam. Bana da ikisi aynı gibi geliyor, benimde tercihim üste takılmasından yana. Lakin bir çok kasada sadece ön desteği ile geliyor. Oradan acaba dedim.

Olur olur. Önde her zaman daha çok toz birikir. Direkt havayı alıyor çünkü içine. Bazı videolarda en iyi soğutma performansını öne takarak elde etmişlerdi. Aynı zamanda döngü de sağlıklı çalışıyordu. Yani kasa hangisine daha uygunsa o şekilde takılabilir diye düşünüyorum.

Genel olarak millet kasanın üstünde kullanıyor anlaşılan, lakin bir çok kasa modelinde ön desteğe daha çok yatırım yapıyorlar. Bu da demektir ki satılıyor, o zaman ortada bir tezatlık söz konusu. :))
Olur olur. Önde her zaman daha çok toz birikir. Direkt havayı alıyor çünkü içine. Bazı videolarda en iyi soğutma performansını öne takarak elde etmişlerdi. Aynı zamanda döngü de sağlıklı çalışıyordu. Yani kasa hangisine daha uygunsa o şekilde takılabilir diye düşünüyorum.
Önden takmalarda şey kafamı kurcalıyor. Bildiğiniz gibi bu gibi önden radyatöre müsait olan kasalarda ön kısmında en az 2-3 fan oluyor. Biz, radyatör+fan iç kısma takıyoruz. Burada dıştaki kasa fanları çıkartılmalı mı yoksa kalmalı mıdır? Hani kasa fanı fanı ile radyatör fanın dönme frekansları bir değildir falan ( bunu kasa ile senkonize hale getiril mi bilmiyorum ) bu hava akımını bozabilir falan.

Son düzenleme:
Önden takmalarda şey kafamı kurcalıyor. Bildiğiniz gibi bu gibi önden radyatöre müsait olan kasalarda ön kısmında en az 2-3 fan oluyor. Biz, radyatör+fan iç kısma takıyoruz. Burada dıştaki kasa fanları çıkartılmalı mı yoksa kalmalı mıdır? Hani kasa fanı fanı ile radyatör fanın dönme frekansları bir değildir falan ( bunu kasa ile senkonize hale getiril mi bilmiyorum) bu hava akımını bozabilir falan.
Hem içe hem dışa fan takmaktan bahsediyorsan bunu destekleyen kasa var mı onu bilmiyorum. Varsa da son kullanıcı için gereksiz olur bence. Ekstrem durumlar falan düşünsek bile ekstrem durumlar için daha iyi radyatör ve daha iyi fan tercih edilse yine arkalı önlü fanlardan daha iyi çalışabilir. Türbülans oluşmasından korkuyorsan evet aslında akım aynı olmayınca etkileyebilir fanlar birbirini. İyi bir fan kontrolcüyle senkronize çalışır orada sorun yok. Ancak gerek var mı? Bence yok.

Şu videoda güzel bir test var. Sıvı akışını takip ediyor ve sıcaklıkları kontrol ediyor. En iyi sonucu öne takıp boruları aşağıdan göndererek almış. İzlemeni öenririm:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı