Radyatör kasanın neresine takılmalı?

Sıvı soğutma radyatörü kasanın neresine takılmalı?

• Kasanın önüne

• Kasanın üstüne

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Bende XPG Battlecruiser kasa var hem ön tarafa hem de üst tarafa 360'lık oluyor ben soğutucuyu üst tarafa taktım boşta 38 derece yükte ise 55 ile 60 derece RPM hızı otomatikte % 65 devirde önceden ön taraftaydı boşta 42 derece yükte 68 derece RPM hızı otomatik % 80 devirde.

Bende XPG Battlecruiser kasa var hem ön tarafa hem de üst tarafa 360'lık oluyor ben soğutucuyu üst tarafa taktım boşta 38 derece yükte ise 55 ile 60 derece RPM hızı otomatikte % 65 devirde önceden ön taraftaydı boşta 42 derece yükte 68 derece RPM hızı otomatik % 80 devirde.
Önde cam olmasaymış iyiymiş, içeri girecek hava kenarlardan girmek zorunda kalmış. Üst 280 desteklemiyor değil mi?

Önde cam olmasaymış iyiymiş, içeri girecek hava kenarlardan girmek zorunda kalmış. Üst 280 desteklemiyor değil mi?

Öndeki cam ile alakası yok ön tarafın kenarında 4 parmak boşluk var 😊

Ben kasa olarak MB511 kullanıyorum soğutucu olarak H150i 360mm kullanıyorum. Kasanın önüne montajını yaptık arkadaşın dediği gibi çok fazla toz yapıyor onun haricinde bir sıkıntı yaşamadık. Bence boyut önemli 240mm olsaydı kasanın üzerine montajını yapacaktık.

Ne bileyim, full mesh petekli yapıdakiler sanki daha fazla hava çekiyor gibi geliyor.☺️
Ben kasa olarak MB511 kullanıyorum soğutucu olarak H150i 360mm kullanıyorum. Kasanın önüne montajını yaptık arkadaşın dediği gibi çok fazla toz yapıyor onun haricinde bir sıkıntı yaşamadık. Bence boyut önemli 240mm olsaydı kasanın üzerine montajını yapacaktık.
Hocam şu durumu merak ediyorum, kasanın önüne yapılan montajlarda:
-Mesala, benimdeki şuan ki kasada içten radyatör+fan takabiliyorum, önündeki kasa fanlarını çıkarmadan. Bu durumda, kasa fanları sabit çalışırken, radyatör fanı ihtiyaca göre arttıp azalacak. Bu durumda hava akışında bir problem oluyor mu? Sen nasıl montajladın, kasa fanların duruyor mu yoksa sadece radyatör fanı mı var önde?
-Diğer sorum, ekran kartını zorlayan bir oyunda işlemci o kadar ısınmıyor. Bu durumda kasaya girecek havayı işlemci belirleyecek ve içerisi az hava alacaktır. Ekran kartıda daha çok ısınacaktır teorik olarak. Bu duruma izlemleyebildin mi?Ekran kartı sıcaklığı önde radyatör olup olmamasına göre fark edilebilir bir fark oldu mu?

Şimdi hocam şöyle anlatayım, kasada sabit olarak 4 fan vardı 3 adet önde 1 adet arkada. Ben şöyle yaptım; radyatör ve fanları öne montaj(380mm 3 fan), öndeki 3 adet fanın 2 tanesini kasanın üstüne 1 tanesini de egzoz fanı olarak arkaya montaj yaptım. Yukarıdaki 2 arkadaki 1 adet fan egzoz fan olarak kullanıyorum bunların devirlerinide sabitledim yaklaşık olarak 900-1100 devir arası çalışıyorlar. İşlemcinin fanları ise boştayken 700-900 rpm arası yük e bindiği zaman ise sıcaklığa oranla artıyor. Buna rağmen hala sıcaklık problemleri yaşıyor muyum evet ? Nedeni de şöyle ryzen işlemcilerin dengesiz voltaj problemi var biliyorsunuz 1,4V falan çıktığı bile oluyor ara ara onu 1,2Ve sabitleyip hızıda 4,2'e sabitledim şuan boşta 35 derecelerde.
Ekran kartı cyperpunk2077'de yüksek ayarlarda max 65 derece oldu

Telefonda sadece bunlar vardı eve geçince yine detaylı görsel atarım

kasa

Son düzenleme:
Son 10 senede fizik kurallari degismediyse bu soylediginiz yanlis.
Hocam hatta bir deney vardır. Bir bardak sıcak suya kırmızı bir bardak soğuk suya mavi gıda boyası katılır. Araya kart koyulup bardaklar üstü üste koyulur. Sıcak olan alta koyulduğu zaman üste çıkar ve karışır ama soğuk olan alta koyulduğu zaman renkler çok yavaş karışır. Yani sıcak su üste çıkar.

Lise falan da değil ilkokul deneyi bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı