Radyatör ve kasa için Aura Sync destekli RGB fan tavsiyesi

Bütçe
Önemli değil
Öteki türlü RGB olup da iyi performans fanı olan yok. Şöyle bir ek öneride bulunabilirim, zaten burada asıl konuştuğumuz şey radyatördekilerin performansı, kasada sorun yok. Eğer kasa destekliyorsa radyatöre çift sıra fan takıp push-pull yapabiliriz, o zaman sorun olmaz. Ancak bu durumda fazladan 3 fan alman gerekecek.

Aslında alabilirim 3 adet fan daha ama bu sefer radyatörü kasanın önüne monte etmem gerekir. Üst tarafa sığmaz. Eğer öyle yaparsam, radyatöre taktığım fanların statik basınç değeri düşük dahi olsa performans alır mıyım?
Corsair QL 140 derim, kasamda 2 radyatör pull olmak 8 adet var ses konusunda müthiş başarılı hiç tahmin etmiyordum, ses konusunda biraz hassasım RGB'de oldukça başarılı.

Radyatör performansı nasıl hocam. Bir de Aura Sync desteği olayı Corsair'de biraz cins galiba. Siz kullanıyor musunuz Aura Sync? Nasıl kullanı mı?

Son düzenleme:
Aslında alabilirim 3 adet fan daha ama bu sefer radyatörü kasanın önüne monte etmem gerekir. Üst tarafa sığmaz. Eğer öyle yaparsam, radyatöre taktığım fanların statik basınç değeri düşük dahi olsa performans alır mıyım?
ML120 üzerinden düşünürsek performansında iyileşme olur, zaten tek fan 1.78MM değere sahip zaten. Ama gidip de 0.90MM değerli sırf CFM odaklı fanlardan alırsan yine performans tatmin edici olmayabilir.

ML120 üzerinden düşünürsek performansında iyileşme olur, zaten tek fan 1.78mm değere sahip zaten. Ama gidip de 0.90mm değerli sırf CFM odaklı fanlardan alırsan yine performans tatmin edici olmayabilir.

Hocam mesela Cooler Master MF120 model fanı kullansam nasıl bir sonuç alırım? 1.6 statik basınç değeri var.

Son düzenleme:

Radyatör performansı nasıl hocam. Bir de Aura Sync desteği olayı Corsair'de biraz cins galiba. Siz kullanıyor musunuz Aura Sync? Nasıl kullanı mı?
Gigabyte anakarta pull corsairler fanlar direkt baglı , rgb ayarları mecburen Icue üzerinden yapılıyor, radyatör performansında oldukça memnunum , Nxzt Z63 de kullanıyorum kendi fanları push corsairler pull yapıyor ve ortalama her iki grupda 600 rpm aralığında çalışıyor yani benim için gayet sessiz ve performanlı diyebilirim.
Aslında cm nin halolarına bakıyordum 120 likler çıkalı neredeyse 1 sene oldu 200 lük de çıkardılar ama hala 140 lıkları çıkarmadılar bende corsairden yana denedim şansımı iyiki de almışım diyorum.

Gigabyte anakarta pull Corsair'ler fanlar direkt baglı, RGB ayarları mecburen iCUE üzerinden yapılıyor, radyatör performansında oldukça memnunum, NZXT Z63'de kullanıyorum kendi fanları push Corsair'ler pull yapıyor ve ortalama her iki grupda 600 RPM aralığında çalışıyor yani benim için gayet sessiz ve performanlı diyebilirim.
Aslında CM'nin halolarına bakıyordum 120 likler çıkalı neredeyse 1 sene oldu 200'lük de çıkardılar ama hala 140 lıkları çıkarmadılar bende Corsair'den yana denedim şansımı iyi ki de almışım diyorum.

Gigabyte RGB Fusion 2.0 üzerinden konuşacak olursak, siz fanları ICUE'den ayrı ayarlayıp anakarttaki diğer parçaların RGB'sini RGB Fusion'dan mı ayarlıyorsunuz? Yoksa yazılımları entegre ettiniz ve her şeyi ICUE'den mi kontrol ediyorsunuz?

Rpm ayarlarını manuel olarak Gigabyt fan kontrol programı(siv) üzerinde oluşturuğum profillerde kullanıyorum ayrıca kasa üzerinde gelen bir cooler master fan kontrolcü var oradan da 3 kademeli hız profili var bazen onu da kullanıyorum sadece rgb ışık ayarlarını Icue üzerinden yapıyorum, Rgb olarak kullandığım bir kaç cihaz var bunların bazılar birbirlerine entegre olarak bazıları bağımsız olarak bağlı, ayrıca birde küçük bir corsair eko sisteme sahip olduğum için tüm corsair ışık ve profil ayarlarını mecburen Icue üzerinden yapıyorum

Dosya Ekleri

• 0.JPG
    0.JPG
    154,7 KB · Görüntüleme: 27
  • 1.JPG
    1.JPG
    143,4 KB · Görüntüleme: 27
  • 2.jpg
    2.jpg
    112,8 KB · Görüntüleme: 26
Rpm ayarlarını manuel olarak Gigabyt fan kontrol programı(siv) üzerinde oluşturuğum profillerde kullanıyorum ayrıca kasa üzerinde gelen bir cooler master fan kontrolcü var oradan da 3 kademeli hız profili var bazen onu da kullanıyorum sadece rgb ışık ayarlarını Icue üzerinden yapıyorum, Rgb olarak kullandığım bir kaç cihaz var bunların bazılar birbirlerine entegre olarak bazıları bağımsız olarak bağlı, ayrıca birde küçük bir corsair eko sisteme sahip olduğum için tüm corsair ışık ve profil ayarlarını mecburen Icue üzerinden yapıyorum
Hocam çok teşekkür ederim bilgiler için. Anakart 24 kablonuz da olaymış :) Ben de almayı düşündüm ama kaldı şimdilik. Alıcam bir ara :)

İş görecektir ama biraz gürültülü olur sanki. MF120 halo 30 desibel, ML120 Pro 25 desibel. Unutmayın push-pull yaparsanız 10 tane fan olacak kasada, bu arada kasa ne?

Hocam 10 fan olmaz da 9 fan takabilirim kasaya. Radyatör üstteyken radyatöre altlı üst fanlar sığmaz. Öne takarım? Dış tarafa 3, iç tarafa 2 fan sığıyor. 5 fan radyatöre yeterli olur diye düşünüyorum. ASUS ROG Helios kasa. Anladığım kadarıyla push-pull yaparsam 1.5-2.0 aralığında bir statik basınç değeri işimi görecek. Yani özellikle radyatör için üretilmiş fan aramama gerek yok? Bu durumda Aura Sync destekli fan önerilerinizi baştan alabilirim :) ML120 Pro radyatör için üretilmiş bir fan yanlış hatırlamıyorsam. Yüksek hava akışı da düşük. 47 CFM değeri var. Benim takacağım fanlar kasada da iyi performans vermeli. Bir de Corsair olması dezavantaj benim için. Aura Sync olsun istiyorum.
@The Man From E.A.R.T.H. Hocam Cooler Master Masterliquid ML360R sıvı soğutucu siparişi verdim. Kasaya da 4 adet yine Cooler Master MF140R fan modelinden sipariş edeceğim. Nasıl olur sizce?
Hocam 10 fan olmaz da 9 fan takabilirim kasaya. Radyatör üstteyken radyatöre altlı üst fanlar sığmaz. Öne takarım? Dış tarafa 3, iç tarafa 2 fan sığıyor. 5 fan radyatöre yeterli olur diye düşünüyorum. ASUS ROG Helios kasa. Anladığım kadarıyla push-pull yaparsam 1.5-2.0 aralığında bir statik basınç değeri işimi görecek. Yani özellikle radyatör için üretilmiş fan aramama gerek yok? Bu durumda Aura Sync destekli fan önerilerinizi baştan alabilirim :) ML120 Pro radyatör için üretilmiş bir fan yanlış hatırlamıyorsam. Yüksek hava akışı da düşük. 47 CFM değeri var. Benim takacağım fanlar kasada da iyi performans vermeli. Bir de Corsair olması dezavantaj benim için. Aura Sync olsun istiyorum.
@The Man From E.A.R.T.H. hocam Cooler Master Masterliquid ML360R sıvı soğutucu siparişi verdim. Kasaya da 4 adet yine Cooler Master MF140R fan modelinden sipariş edeceğim. Nasıl olur sizce?

Hazır sıvı soğutma radyatörüyle10 fan sığıyormuş sonradan öğrendim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı