Radyo alıcılarından nelere bağlanılır?

ServerTower

Kilopat
Daha fazla  
Telefonun radyo alıcısını kullanarak uygulamalı ya da uygulama kullanmadan nelere, nerelere bağlanabiliriz?
Not: İnternet erişimi olmadan.

Uygulama kullanarak değiştirebilir miyiz?

Uygulamalar ile kapsamını değiştirmek mümkün müdür?
Tamamen orijinal bir cihaz üzerinde hayır ve hayır. Yalnızca custom kernel düzeyinde çalışma frekansına müdahalede bulunabilirsin. Lakin burada da yetmiyor, kullanılan FM radyo alıcısının/vericisinin mikro bellenim (micro-firmware) yazılımına müdahalesi de gerekiyor. Zira son kullanıcı cihazların açık lisansa sahip (Avrupa bölgesi için 87.5 MHz ile 108.0 MHz arası) aralık dışına çıkmaları yasak ve suç teşkil etmekte. Üreticiler de bunun olmasını engellemek için ellerinden geleni yapmaktalar.

Lakin yeteri kadar programlama bilgin ve gerekli alet edevatın mevcutsa, FM radyo özelliğine sahip telefonların frekans aralığını pekala değiştirebilirsin. Ama tekrar söylüyorum: her kamu yararına açık lisansa sahip frekansların dışında kalan tüm frekanslardaki alacağın sinyallerde suç işlemiş olursun, haberin olsun.
Telefonun radyo alıcısını kullanarak uygulamalı ya da uygulama kullanmadan nelere, nerelere bağlanabiliriz?
FM radyo alıcıları ile yalnızca FM radyo sinyallerini çözebilirsin. Kendi FM radyo ağın üzerinde ise istediğin veriyi aktarabilirsin. Lakin bunun için kernel seviyesinde modifikasyon gerekiyor. Aksi takdirde ellenmemiş bir işletim sistemi ile FM radyo ağı üzerinden gelecek sinyali işlenmemiş şekilde kendi uygulamana aktaramazsın. Android API buna izin vermiyor. Yalnızca standart ses dalgaları için destek veren yani standart bir FM radyo çalar için bir API sunuyor.

Örnek bir yapıyı şurada görebilirsin: Implementing Radio | Android Open Source Project

Son düzenleme:
Artı olarak böyle bir şey yapıp herhangi bir frekansa girdiğinde yerinin tespit edilebilmesi de mümkün. Oyuncak yapacağım diye kapında TEM görmek bir tık saçma olur.
Bu söyleyeceğim galiba illegal ama ben çoğu AVM güvenliğini dinlerdim küçükken bana alınan telsizle. Umarım silivri ısınmıştır.

Bu söyleyeceğim galiba illegal ama ben çoğu AVM güvenliğini dinlerdim küçükken bana alınan telsizle. Umarım silivri ısınmıştır.
Küçükken? Alınan telsizle? Burada senin suçun yok ki. Güvenli frekanslar olur diye biliyorum ve o frekanslar dışardan kolay erişilemez. Bilgim yeterli değil bu konuda ancak bu sizin suçunuz değil. Güvenliği düşük veya hiç olmaması.

Burada illegal bir şey yok. Onlar polis değil ve yasaklı frekansları kullanmıyorlar. Lisanssız telsiz kullanıyorlar "oyuncak" denilebilecek bir şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı