Raid 0 tehlikeli midir?

exceptionalinci

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba,

Elimde 2 adet 80 GB 7200 RPM HDD var, yeni toplayacağım sistemde elimdeki HDD'leri kullanacağım fakat Raid 0 yapmayı düşünüyorum çünkü amacım performansı arttırmak. Raid 0 hakkında tehlikeli olduğu söyleniyor, çünkü eğer HDD'lerden 1 tanesi bozulursa diğerindeki dosyaları kurtarmak mümkün olmuyormuş.

Sizlere sormak istediğim soru ise şu;

Sizce Raid 0 yapmalı mıyım? Ben tehlikeli olduğunu düşünmüyorum çünkü HDD Raid 0 yaparsam da bozulabilir yapmazsam da bozulabilir. Raid 0 yapmak bozulma ihtimalini arttırıyor mu?

Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.

Elimde 2 adet 80 GB 7200 RPM HDD var.
Aynı marka-model değilseler yapmanızı tavsiye etmem.

Raid 0 yapmak bozulma ihtimalini arttırıyor mu?
Hayır. Sadece bozulduğunda kurtarma ihtimali düşüyor.

HDD'lerden 1 tanesi bozulursa diğerindeki dosyaları kurtarmak mümkün olmuyormuş.
Evet bu bilgi hem doğru hem de yanlış. Sadece bozulduğunda kurtarma ihtimali düşüyor.

Raid 0 yapacağınız disk üzerinde önemli belgelerinizi tutmaz iseniz sıkıntı olacağını zannetmiyorum, çünkü kısa süre önce bende yaptım SSDye ve çok katkısı oldu sisteme.

Notebooka raid 0 yapmak mümkünmüdür ?(2 ssd ile )
dvd room sürücüsünü çıkartıp aynı ssd den taksam mümkün olur mu?
BİOS un desteklemesi gerekiyor en başta. Fakat BİOS destekelmedende sistem üzerinden mantıksal raid yapanları gördüm. Windows 7 de çalıştığını söylüyorlardı sadece.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı