Raid 0 tehlikeli midir?

exceptionalinci

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba,

Elimde 2 adet 80 GB 7200 RPM HDD var, yeni toplayacağım sistemde elimdeki HDD'leri kullanacağım fakat Raid 0 yapmayı düşünüyorum çünkü amacım performansı arttırmak. Raid 0 hakkında tehlikeli olduğu söyleniyor, çünkü eğer HDD'lerden 1 tanesi bozulursa diğerindeki dosyaları kurtarmak mümkün olmuyormuş.

Sizlere sormak istediğim soru ise şu;

Sizce Raid 0 yapmalı mıyım? Ben tehlikeli olduğunu düşünmüyorum çünkü HDD Raid 0 yaparsam da bozulabilir yapmazsam da bozulabilir. Raid 0 yapmak bozulma ihtimalini arttırıyor mu?

Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.

Elimde 2 adet 80 GB 7200 RPM HDD var.
Aynı marka-model değilseler yapmanızı tavsiye etmem.

Raid 0 yapmak bozulma ihtimalini arttırıyor mu?
Hayır. Sadece bozulduğunda kurtarma ihtimali düşüyor.

HDD'lerden 1 tanesi bozulursa diğerindeki dosyaları kurtarmak mümkün olmuyormuş.
Evet bu bilgi hem doğru hem de yanlış. Sadece bozulduğunda kurtarma ihtimali düşüyor.

Raid 0 yapacağınız disk üzerinde önemli belgelerinizi tutmaz iseniz sıkıntı olacağını zannetmiyorum, çünkü kısa süre önce bende yaptım SSDye ve çok katkısı oldu sisteme.

Notebooka raid 0 yapmak mümkünmüdür ?(2 ssd ile )
dvd room sürücüsünü çıkartıp aynı ssd den taksam mümkün olur mu?
BİOS un desteklemesi gerekiyor en başta. Fakat BİOS destekelmedende sistem üzerinden mantıksal raid yapanları gördüm. Windows 7 de çalıştığını söylüyorlardı sadece.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı