Raijintek eos 360 sıvı soğutma arızası ve sonrası

Zgrrs

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Bundan yaklaşık bir ay önce, Teknobiyotik firmasından başlıktaki ürünü satın aldım. SilverStone PF360 model sıvı soğutma stoklarda kalmadığı için beklemeye gerek görmeyip fiyat olarak da daha uygun olduğu için tercih ettim.
Ürün, halihazırda kullandığım MSI Frozr L model kule tipi soğutucudan farklı bir performans vermediği için hayal kırıklığına uğrasam ve boşuna masraf yaptığımı düşünsem de en azından görüntü olarak katkısı olduğunu düşünüp kullanmaya karar verdim. Testleri doğru yapamamışımdır ya da farklı bir üründe alsam vereceği performans üç aşağı 5 yukarı bu olacaktır diyerek kafama da takmadım.
Ürünü 1 ay sorunsuz kullandım fakat bir akşam işten eve gelip bilgisayarı açtığımda fanlar yüksek devirlerde çalışıyor ve işlemci ısınıp "CPU overheating" uyarısı vererek kapanıyordu. Termal macun yenileyerek şansımı denesem de başarılı olamadım. Sıfırdan kurulum yaparak olası hataları düzeltmeye çalıştım fakat bu işlemde bir işe yaramadı.
Destek talebi oluşturup gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra, bana şeffaf streçe sararak gönderdikleri ürünü, kargoda zarar görmemesi için, harici bir kutuya koyup, özenli şekilde paketleyerek göndermemi söylediler, olayı büyütmemek için söylediklerini yaptım ve ürünü gönderdim ve gönderdiğimi bildirten bir mesaj yazıp beklemeye başladım.
Servis bana, gerekli incelemelerin yapılacağını, işlemler tamamlandığı taktirde destek bölümünden veya iletişim numaram ile iletişime geçeceklerini bildirdi. 10-15 gün sürecektir diye düşünüp mecbur beklemeye başladım.
Yaklaşık bir hafta sonra Yurtiçi Kargo'dan kargomun yola çıktığını bildiren bir mesaj ve ertesi günde yine şeffaf streçe sarılıp gönderilmiş olan ürün geldi. İlk başlarda sinirlenmemeye çalışsam da, üründe ne sorun olduğunu bana söylemeden, ne işlem yapılacağını haber vermeden hatta benden onay almadan ve hangi adrese gönderilmesi gerektiğini bile kendiniz seçerek bu ürünü bana nasıl yollarsınız, kanuni haklarımı hiçe saymışsınız şeklindeki yazıma "he he " der gibi verilen cevaplarla artık öfkeme hakim olamıyordum.
Firmayı arayıp durumu tekrar anlatıp rahatsızlığımı dile getirdim ve ilk 6 ay içerisinde arızalanan ürünün, ayıplı mal kapsamına girdiğini ve ilk gün arızalı çıkmış gibi değerlendirmesi gerektiğini, bu sebeple de müşterinin özgür iradesi ile seçebileceği alternatifleri olduğunu söyleyerek yasayı hatırlattım. Ürünü bu şartlarda kabul etmeyeceğimi söylesem de görüştüğüm arkadaş yasanın farklı bir boyutundan bir alıntı yaparak aradan sıyrıldı, daha doğrusu sıyrıldığını sandı. Yetkisi yoktur ve ona da öğretilip dayatılan budur diye yorumlamak istiyorum bu kısmını tabii ki.
e-Devlet üzerinden, hakem heyetine başvuru sayfasını açıp, ne nasıl yapılıyormuş araştırırken, sürecin çok uzun olabileceği uğraşmaya değip değmeyeceğini düşünmeye başladım. İşlemler ve süreç gözümde büyüyordu ama firmayla da tekrar aynı saçmalıkları konuşmak istemiyordum bende şikayet var sitesine girip dayadım döşedim, artık bu saatten sonra en kötü takar kullanırım, gittiği yere kadar gider, sorun çıkardığı yerde zaten tekrar servise gidecek ve bu defa kaçacak delikleri olmayacaktı.
Bugün firmadan bir arkadaş arayıp ilgilendi, üründe tamir yapılmadığını, sadece parça değiştirdiklerini ve istersem kullanıp memnun kalmadığım takdirde değişim yapacağını söyledi. Bende böyle bir risk almak istemediğimi, bugün elimde yedek bir soğutucu olduğunu ama ileride servise gönderdiğim taktirde kullanabileceğim bir soğutucum olmayacağını söyledim. Ayrıca içerisinde sıvı olan bir donanımın o veya bu şekilde tamir görmüş haliyle sistemimde takılı olmasını istemediğimi, sattığınız ürünün arkasında durmanız için bile bu kadar uğraşmışken bu ürün sistemime bir zarar verirse neler yaşanacağını tahmin bile edemediğimi söyleyerek para iadesi ya da fiyat farkını ödemek koşuluyla farklı bir ürün almak istediğimi söyledim ürün değişikliğinde anlaştık.
Bu kadar uzun yazının amacı aslında aşağıdaki ürünlerden hangisini tercih edeyim sorusuna cevap bulmak. İlk başta da PF360 alma niyetindeydim fakat şimdi bir de Aerocool gelmiş stoklarına kararsız kaldım. PF360 normalde biraz daha ucuz oluyordu buna da biraz kızgın olsam da yapacak bir şey yok.
Bir yanım, 4 tane Dark tornado fanın yanına 3 tane daha al ve MSI Frozr L kule tipi ile devam et yoluna diyor ama neyse.
SilverStone PF360
Aerocool Mirage L360

@classy01 bir durum değerlendirmesi yaparsın sen de. Ürünü aldın mı almadın mı bilemiyorum.

Aerocool Mirage L360 çok beğendiğim bir soğutucu. Pek incelemesi yok ancak L240’ın incelemesini okumuştum ve Noctua NH-D15 gibi devasa bir hava soğutucu ile eşit performans veriyordu ve bence gayet iyi. L360 ondan da bir kaç derece daha iyidir. Dış görünüşü de çok iyi olduğu için ben L360 seçerdim. Raijintek EOS 360 almadık bizde direk Wraith Prism alıp geçtik boş masraf yapmamak adına. Yaşadığınız soruna üzüldüm bende herhalde pompa bozuldu. :(

Son düzenleme:
Aerocool Mirage L360 çok beğendiğim bir soğutucu. Pek incelemesi yok ancak L240’ın incelemesini okumuştum ve Noctua NH-D15 gibi devasa bir hava soğutucu ile eşit performans veriyordu ve bence gayet iyi. L360 ondan da bir kaç derece daha iyidir. Dış görünüşü de çok iyi olduğu için ben L360 seçerdim. Raijintek EOS 360 almadık bizde direk Wraith Prism alıp geçtik boş masraf yapmamak adına. Yaşadığınız soruna üzüldüm bende herhalde pompa bozuldu. :(
Pompayı değiştirmişler zaten ama yani sormadan haber vermeden yapılması beni iyice çileden çıkardı. Arayıp değiştirelim hiçbir sorun olmaz deseler belki de zaten uğraşmayacağım tamam deyip geçeceğim. Bu şekilde olunca bilinçsiz müşteriye art niyet gibi geldiğinden savaştım resmen.
PF360 genelde tavsiye edilirdi ama bu sefer Aerocool mu diyorsunuz yani? Değerleri falan her iki üründende düşük gördüğüm kadarıyla, fan devri vs.
Özelliklerine bir bakar mısın bu diğer başlıkta sorduğun gibi hız ayarı vs gibi şeyler varmıymış ön bilgi olsun.
Birde keşke yazsaydın ben boşa çıkan donanımları elden çıkaracaktım, 3-5 demeden ayarlardık birşeyler. Frozr L boşa çıkacak mesela.

Pompayı değiştirmişler zaten ama yani sormadan haber vermeden yapılması beni iyice çileden çıkardı. Arayıp değiştirelim hiçbir sorun olmaz deseler belki de zaten uğraşmayacağım tamam deyip geçeceğim. Bu şekilde olunca bilinçsiz müşteriye art niyet gibi geldiğinden savaştım resmen.
PF360 genelde tavsiye edilirdi ama bu sefer Aerocool mu diyorsunuz yani? Değerleri falan her iki üründende düşük gördüğüm kadarıyla, fan devri vs.
Özelliklerine bir bakar mısın bu diğer başlıkta sorduğun gibi hız ayarı vs gibi şeyler varmıymış ön bilgi olsun.
Birde keşke yazsaydın ben boşa çıkan donanımları elden çıkaracaktım, 3-5 demeden ayarlardık birşeyler. Frozr L boşa çıkacak mesela.
Aerocool Mirage L360'ın pompasının hızı ayarlanıyor anladığım kadarıyla ama çok bilgi de bulamadım yanlış da olabilir ama çok büyük ihtimalle ayarlanıyordur en azından ben öyle gördüm. Benim Mirage L360 önermemin sebebi o pompasının üstündeki sonsuzluk efektinin çok güzel duruyor olması. PF360'ı kullanan kişi sayısı falan daha fazla ama görünüşü Aerocool'un yanında kötü kalıyor. 5600X'e zaten her ikisi de fazla fazla yeter o yüzden ben olsam Aerocool alırdım. Kendim PF360 kullanıyorum iyi hoş soğutucu ama görünüşü o kadar da iyi değil bence. Çoğunluğun kullandığı ve memnun olduğu şeyi alayım, bir daha başım ağrımasın derseniz PF360 tercih edilebilir ama bu sorunlar şans meselesi. Biz arkadaşa Wraith Prism aldık çünkü görünüşü güzel, Frozl L çirkin ya bende arkadaşım için sormuştum zamanında EOS'un nasıl olduğunu bende PF360 var zaten :D

Son düzenleme:
Yani görüntü çok önemli değil aslında kasanın üstüne taktığım için fanların sadece yanı gözüküyor ve Tornadolarla da uyumlu çalıştıklarından çok göze batmıyor. Arızalananda hoş duruyordu PF360 da çok öldürmeyecektir. Benimde hoşuma gitti L360 ama bu deneyimden sonra risk alsam mı emin olamadım. Ölçülerini bir ara karşılaştırmam lazım, diğerini de montajında baya eziyet çekmiştim birde bu sebeple papaz olmayalım firmayla.

Yani görüntü çok önemli değil aslında kasanın üstüne taktığım için fanların sadece yanı gözüküyor ve Tornadolarla da uyumlu çalıştıklarından çok göze batmıyor. Arızalananda hoş duruyordu PF360 da çok öldürmeyecektir. Benimde hoşuma gitti L360 ama bu deneyimden sonra risk alsam mı emin olamadım. Ölçülerini bir ara karşılaştırmam lazım, diğerini de montajında baya eziyet çekmiştim birde bu sebeple papaz olmayalım firmayla.
O zaman direk PF360 da alabilirsiniz yani o kısım size kalmış. Ben fikrimi belirttim ona göre değerlendirirsiniz.

Zaman bulduğumda L360 a bir bakmak istiyorum ama biliyorsun bu konuda çok bilgi sahibi değilim. Muhtemelen yarın geri dönüş yapıp ürünü de geri gönderip çözüme ulaştırmam gerekecek.

Zaman bulduğumda L360 a bir bakmak istiyorum ama biliyorsun bu konuda çok bilgi sahibi değilim. Muhtemelen yarın geri dönüş yapıp ürünü de geri gönderip çözüme ulaştırmam gerekecek.
DonanımHaber forumda salvatore_volkan diye birisi L360 kullanıyordu ona ulaşmayı deneyebilirsiniz isterseniz.

Ulaşacak kadar zaman bulamayabilirim, L360 da TDP değeri 500 olarak belirtilmiş bir yerde ne anlama geliyor çözemedim diğerlerine göre çok mu farklı ki üzerine yorum yapilmis.

Yeni konular

Geri
Yukarı