RAM 16 GB olmasına rağmen kullanılabilir 7.95 GB gözüküyor

SlayMe

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.
Sitede birçok kişinin bu hatayla karşılaşıp çözüm mesajları atıldığını biliyorum çözülmüş konuları, videoları, makaleleri izlememe rağmen çözüme ulaşamadım.
Öncelikle ne yaptım neden başıma geldi sorun nedir; RAM'lerim 4000 MHz G.Skill Trident Z 8+8 16 GB Dual görev yöneticisini kontrol ederken 2133 MHz olduğunu görüp bilgisayarımı yeniden başlatıp BIOS ekranına geldim. Sonrasında XMP vesaire denedim 4000 MHz çektim Auto yaptım ama çözüme ulaşamamıştım bende 3200 yaptım ve bu frekansta çalıştığını gördüm. 1 gün oldu 2 gün oldu 3. gün mavi ekranlar peşimi bırakmadı biraz araştırıp neden olduğuna bakayım derken mavi ekranın sadece internet kullanılan programlarda başıma geldiğini görüp driverimi güncelledim heh işte burada hata ettim. Realtek PCI-e family Controller driverini güncelleyince sarı uyarı işareti çıktı ne yaptıysam çözemedim çareyi format atmakta buldum. Fakat format atmam RAM'lerimin 16 GB'den 7.95'e düşmesine neden oldu.
RAM'lerimin yerlerini değiştirdim. (Sorun devam ediyor)
Tekli olarak çalıştırdım (sıkıntı görülmedi)
Sistem bilgim:
AMD Ryzen 5 2600.
G.Skill Trident Z 8+8 16 GB 4000 MHz CL19.
ASUS Dual GTX 1660 Super.
MSI B450M'A-PRO Max.
Sorun şu ki DxDiag'da sistem bilgisinde 16 GB olarak gözükse de kullanılabilir 8 GB.

1601885132366.png

1601885163927.png

1601885201851.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar.
Sitede birçok kişinin bu hatayla karşılaşıp çözüm mesajları atıldığını biliyorum çözülmüş konuları, videoları, makaleleri izlememe rağmen çözüme ulaşamadım.
Öncelikle ne yaptım neden başıma geldi sorun nedir; RAM'lerim 4000 MHz G.Skill Trident Z 8+8 16 GB Dual görev yöneticisini kontrol ederken 2133 MHz olduğunu görüp bilgisayarımı yeniden başlatıp BIOS ekranına geldim. Sonrasında XMP vesaire denedim 4000 MHz çektim Auto yaptım ama çözüme ulaşamamıştım bende 3200 yaptım ve bu frekansta çalıştığını gördüm. 1 gün oldu 2 gün oldu 3. gün mavi ekranlar peşimi bırakmadı biraz araştırıp neden olduğuna bakayım derken mavi ekranın sadece internet kullanılan programlarda başıma geldiğini görüp driverimi güncelledim heh işte burada hata ettim. Realtek PCI-e family Controller driverini güncelleyince sarı uyarı işareti çıktı ne yaptıysam çözemedim çareyi format atmakta buldum. Fakat format atmam RAM'lerimin 16 GB'den 7.95'e düşmesine neden oldu.
RAM'lerimin yerlerini değiştirdim. (Sorun devam ediyor)
Tekli olarak çalıştırdım (sıkıntı görülmedi)
Sistem bilgim:
AMD Ryzen 5 2600.
G.Skill Trident Z 8+8 16 GB 4000 MHz CL19.
ASUS Dual GTX 1660 Super.
MSI B450M'A-PRO Max.
Sorun şu ki DxDiag'da sistem bilgisinde 16 GB olarak gözükse de kullanılabilir 8 GB.

Eki Görüntüle 691230

Eki Görüntüle 691232

Eki Görüntüle 691234

BIOS ekranından bakınca da gözükmüyor mu? Yanlış takma ihtimaliniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartımda 2 yuva var ve formatı yarım saat olmadı atalı formattan sonra başıma geldi.
Formatta herhangi bir değişiklik yapmadım farklı bir siteden indirmedim Media Creation Tool ile eski sistemim olan Windows 10 Pro 64 bite tekrar formatladım USB ile.
BIOS ayarlarını varsayılan hale getirip deneyin.
BIOS Pilini bile çıkarıp taktım defaulta çok döndürdüm ama başarısız.
Oyunlardaki FPSim çöpe düştü acil yardımlarınızı beklemekteyim.
Gelişme : işlemciyi çıkarıp takayım derken 2 pin yamulttum.
1602006974662.png

@Recep Baltaş Yardımınızı bekliyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı