RAM 3600 MHz'e alınca reset sorunu

Anakart 4400 MHz ram desteği sunuyor.
İşlemcide yeterli seviyede.

Güç kaynağı ile alakalı olabilir diyeceğim ama imkansız bir durum neredeyse.

Ramlerin yerini değiştirin.
Bios ayarlarını tamamen sıfırlayıp yeniden bios ekranına girin.
Sonra XMP moduna alıp diğer seçenekler tamamen otomatik kalsın.
Ancak XMP modu olsa da ram frekansını 3600 MHz olarak seçme mümkünse seçimi yapın.

Devam ederse XMP kapatın. Frekans ayarı dışındaki ayarları otomatik bırakın.
Ramler zaten otomatik olarak gerekli miktarı belirleyerek güç çekecek.

Başka bir ihtimal ise ram çiplerinin ısınma sorunu olabilir. Ancak buda imkansız gibi. Onlarca teste girip öyle kutulanıyor corsair ramler.

Sorunu çözemezseniz eğer iadeye gidip Gskill ram alın. Amd sistemlerde çok daha uyumlu çalışıyorlar.

En güncel bios sürümünün yüklü olduğundan emin olun.

2 Tane RAM'i once beraber sonra tek tek denedim ama her turlu resetledi. Sorun RAM'lerde olmayabilir. Ne kadar Volt vermem gerekiyor 3600 MHz için?
Corsair LPX'ler XMP açınca sorun yaşatabiliyor. Sorun bence RAM'de. Anakartın da işlemcin de 3600 MHz destekliyor. Ancak 3466 MHz alabiliyorsun maksimum. @Samotne Ciasteczka @Berkay Davas

Anakart 4400 MHz RAM desteği sunuyor.
İşlemcide yeterli seviyede.

Güç kaynağı ile alakalı olabilir diyeceğim ama imkansız bir durum neredeyse.

RAM'lerin yerini değiştirin.
BIOS ayarlarını tamamen sıfırlayıp yeniden BIOS ekranına girin.
Sonra XMP moduna alıp diğer seçenekler tamamen otomatik kalsın.
Ancak XMP modu olsa da RAM frekansını 3600 MHz olarak seçme mümkünse seçimi yapın.

Devam ederse XMP kapatın. Frekans ayarı dışındaki ayarları otomatik bırakın.
RAM'ler zaten otomatik olarak gerekli miktarı belirleyerek güç çekecek.

Başka bir ihtimal ise RAM çiplerinin ısınma sorunu olabilir. Ancak bu da imkansız gibi. Onlarca teste girip öyle kutulanıyor Corsair RAM'ler.

Sorunu çözemezseniz eğer iadeye gidip G.Skill RAM alın. AMD sistemlerde çok daha uyumlu çalışıyorlar.

En güncel BIOS sürümünün yüklü olduğundan emin olun.

Guc kaynagi yeni alindi skinti cikarmadi diger hiçbir konuda.
RAM'lerin yerini degistirdim ve farkli varyasyonlarda tek tek veya cift olarak denedim.
BIOS ayarlari sifirlama gibi bir şey yapmadim ama her şeyi defaulttan cekip sonra tekrar kendi ayarlarima getirdim.
XMP deneyip her seyi Auto biraktim. Sonuc yok.
XMP ile 3600 ve 1.4 kendi elim ile sectim. Sonuc yok.
XMP kapatip kendi elimle sectim. Sonuc yok.
XMP kapali try it komutu ile sectim. Yine sonuc yok.
Iki RAM farkli zamanlarda alini 2x16 olarak gelmedi. O yuzden birinden biri mutlaka calisirdi isinma sorunu olsa. İkisinde ayni anda olmasi dusuk bir ihtimal sanirim.
Bu arada evet RAM'lar sicak ama sanirim cok yuksek bir sicaklik degil bu. Kasanin ici 30.5 derece.
BIOS guncel.

Corsair LPX'ler XMP açınca sorun yaşatabiliyor. Sorun bence RAM'de. Anakartın da işlemcin de 3600 MHz destekliyor. Ancak 3466 MHz alabiliyorsun maksimum. @Samotne Ciasteczka @Berkay Davas

RAM'lerim LPX degil.

Corsair 16 GB (1x16 GB) Vengeance Pro RGB LED DDR4 3600MHz CL18 Single RAM.

Herhangi bir çözüm oluşmuyorsa eğer iade etmeniz en doğru seçenek.

Gskill önerimdir. Crucial ram modelleri iyidir ona da bakabilirsiniz. Detaylı bir araştırma yapmakta fayda var. X570 serisinde, hatta sahip olduğunuz anakart ile hangi modelleri seçmişler bakmak lazım.

Ram desteği listesine baktınız mı?

Böyle bir kaynak buldum buradan bakmak lazım.

Son düzenleme:
Herhangi bir çözüm oluşmuyorsa eğer iade etmeniz en doğru seçenek.

Gskill önerimdir. Crucial ram modelleri iyidir ona da bakabilirsiniz. Detaylı bir araştırma yapmakta fayda var. X570 serisinde, hatta sahip olduğunuz anakart ile hangi modelleri seçmişler bakmak lazım.

Ram desteği listesine baktınız mı?

Böyle bir kaynak buldum buradan bakmak lazım.
Soylediginiz kaynaga baktim. Benimkiler ile ayni CAS ve Mhz lere sahip 8gblik ramlar var. Ben 2x16 kullaniyorum tek fark bu.

Yani sanirim uyumlu attiginiz kaynaga gore.

Benzer olarak bu konuyu buldum. Sorun çözülmüş, isterseniz inceleyebilirsiniz. (Belki de çoktan bu konuyu incelemişsinizdir bilemiyorum ama görmeme ihtimalinize karşı ben yine de atayım dedim.)

Sorunu cozdum sanirim dostlar. Normalde stress aldinta reset atardi sistem. Suan 4 saattir stabil gidiyor. Cyberpunk vs oynadim. Stress test de yaptim.

BIOSTAN XMP PROFILE 2 olarak secince sorun duzeldi. Ben profil 1'i seciyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı