RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SemihÇam

Hectopat
Benim laptopumda 2 GB RAM var yani aşırı derecede düşük. Artık laptopu kullanmak işkence gibi geliyor rahatça tarayıcıda sekme bile açamıyorum, bu yüzden RAM almaya karar verdim 4 GB daha alıp 2+4 6 GB RAM olmasını düşündüm internetten biriyle anlaştım, 2. el alacağım. Anakartım DDR3 olduğu için alacağım RAM'in DDR3 olmasına dikkat ettim fakat başka nelere dikkat etmeliyim alacağım RAM şu an sistemde olan RAM ile uyumsuzluk çıkarabilir mi? İki RAM'inde stabil çalışması için tam olarak nelere dikkat etmeliyim? (Şu an sistemde 2 GB DDR3 1600MHz RAM bulunuyor)

MHz, CL ve eğer yapılabiliyorsa marka ve modeli de aynı alabilirsen çok sağlıklı olur. En azından riske girmemiş olursun.
Malesef hocam sistem çok eski aynısını bulmam zor sadece yurt dışındaki sitelerde var.
SPD.png
memory.png

• Cihazınızın tam olarak marka ve modeli nedir?
  • CPU-Z programını indirip SPD ve Memory sekmelerini paylaşın.
yukarıda paylaştım hocam

Son düzenleme:
Cihazın içini açıp kontrol ettiniz mi? Sadece bir tane mi bellek var? Bellek takabileceğiniz başka boş bir slot var mı? Toplamda 8 GB desteğiniz varsa 4 GB DDR3 1600 MHz CL11 1.35V SODIMM bellek alacaksınız. Voltajı 1.5 olan bellekler de var. Onlardan almayın, uyumsuz olabilir.

Cihazın içini açıp kontrol ettiniz mi? Sadece bir tane mi bellek var? Bellek takabileceğiniz başka boş bir slot var mı? Toplamda 8 GB desteğiniz varsa 4 GB DDR3 1600 MHz CL11 1.35V SODIMM bellek alacaksınız. Voltajı 1.5 olan bellekler de var. Onlardan almayın, uyumsuz olabilir.

Cihazının içini açıp baktım 2 slot var birinde yukarıda belirttiğim 2GB Ram var diğeri boş, boş olan slota 4gb ek ram alıp toplamda 6gb yapmak istiyorum. 1.5 voltajlı bellek uyumsuz olabilir demişssiniz, voltaj değerinin ne gibi bir önemi var iki raminde voltj değerleri eşit mi olmalı farklı olursa ne gibi sıkıntılar yaşarım

Cihazınızda şu anda 1.35 Volt bellek var. Eğer laptopunuz sadece düşük voltajlı bellek destekliyorsa 1.5 Volt bellek taktığınızda çalışmaz. Ya mavi ekran verir hiç çalışmaz ya da sistem çalışır ama eklediğiniz belleği görmez. 2 GB bellek varmış gibi kullanırsınız.

Geri
Yukarı