RAM arttırma sonucu Warzone'da error 6068

tutu557

Centipat
Merhabalar herkese kolay gelsin öncelikle. 8 GB 2400 MHz CL14 RAM kullanıyordum ve Call of Duty Warzone adlı oyunda aşırı FPS düşmesi yaşıyordum. Bunun sonucunda 8 GB RAM daha eklemeye karar verdim ve aynı RAM'den sipariş verdim. Fakat ilan sahibinin hatasından dolayı aynı markanın CL16 marka RAM'i elime geçti ve bende denemeye karar verdim.

Sonuç olarak BIOS RAM'leri düzgün şekilde okudu ve 2 RAM'i de CL16 ayarlarında çalıştırmaya başladı. Fakat şimdi de oyun açıldıktan belli bir süre sonra ya menü de ya da oyun içinde dev error 6068 verip oyun kapanıyor. Bu sorunları çözmek için farklı varyasyonlar denedim. 8 GB CL16 RAM'i tek çalıştırdığımda aynı hatayı tekrar aldım. 2'si de takılıyken aynı hatayı veriyor. Kendi 8 GB CL14 RAM'i taktıdığımda oyun crash vermiyor ve FPS düşmesiları yaşayarak oynayabiliyorum.

Bu dev error 6068'i biraz araştırdığım zaman problemin RAM'den kaynaklandığını anlayabildim sadece yabancı forumlardan. Çözüm olarak XMP ayarlarını kapatıp denedim ve sonuç aynı oldu. Oyunu silip tekrar denemeyi veya format atmayı denemedim henüz. Bu konu hakkında bir fikri olan veya yardımcı olabilecek var mı? Sistem özelliklerim:

Anakart - MSI B450M GAMING Plus-(2 adet RAM slotu var)
İşlemci - Ryzen 5 2600.
Ekran kartı - MSI Radeon RX Vega 56.

Kendi 8 GB RAM'im - Corsair Vengeance kırmızı 8 GB 2400MHz DDR4 RAM BC-CMK8GX4M1A2400C14r.
Yeni aldığım 8 GB RAM - Corsair Vengeance kırmızı 8 GB 2400MHz DDR4 RAM BC-CMK8GX4M1A2400C16r.

Aynı hatayı ben de alıyorum. Bellekler XMP'de değil, kendi OC ayarlarımda stabil çalışan bellekler. Oyunu 3 kere silip indirdim sonuç yine aynı. Sorun belleklerden kaynaklı değil oyundan kaynaklı büyük ihtimal. Ben gelen güncellemeleri bekleyeceğim, oyunun içinde birden atınca insanın canını çok sıkıyor bu durum.

Aynı hatayı ben de alıyorum. Bellekler XMP'de değil, kendi OC ayarlarımda stabil çalışan bellekler. Oyunu 3 kere silip indirdim sonuç yine aynı. Sorun belleklerden kaynaklı değil oyundan kaynaklı büyük ihtimal. Ben gelen güncellemeleri bekleyeceğim, oyunun içinde birden atınca insanın canını çok sıkıyor bu durum.
Ama şöyle bir şey yaşıyorum. Kendi takılı olan 8 GB RAM 'im takılı olduğu zaman bu hatayı almadan oynayabiliyorum. Ama iş yeni aldığım RAM ' i takmaya geldiğinde bu hatayı sürekli alıyorum. O yüzden RAM den kaynaklı olabileceğini düşündüm. Mesela şöyle bir gariplik var yeni aldığım 8 gb RAM'i tek kullandığım zaman yine oyun hata veriyor.

Ama şöyle bir şey yaşıyorum. Kendi takılı olan 8 GB RAM 'im takılı olduğu zaman bu hatayı almadan oynayabiliyorum. Ama iş yeni aldığım RAM ' i takmaya geldiğinde bu hatayı sürekli alıyorum. O yüzden RAM den kaynaklı olabileceğini düşündüm. Mesela şöyle bir gariplik var yeni aldığım 8 gb RAM'i tek kullandığım zaman yine oyun hata veriyor.
Dostum bellekte bir sorun olduğunu düşünüyorsan Memtest86 ile test edebilirsin. Ama oyunda sorun yaşayanlar çok fazla zaten. Bir oyuna göre yorum yapmak doğru olmaz, beta sürümünde hala ne de olsa. Emin olmak istiyorsan Memtest ile bellekleri test et.
@tutu557 ben sorunu çözdüm az önce. Sen belleklerden bahsedince aklıma geldi. Benim sistemde işlemci ve belleklerde OC var, testleri yapılmış stabil bir şekilde çalışıyorlardı. Ama ben bu oyunu indirirken ve indirdikten sonra oynarken BIOS'u güncellediğim için BIOS'um sıfırlanmış, sistem standart halinde çalışıyordu. Az önce BIOS'u sıfırladım, şuan sorun yaşamıyorum. Anladığım kadarıyla sistemde değişiklik olarak algılamış yapılan OC'yi, o yüzden crash veriyordu. Senin de bellek eklemenden ötürü sistemde değişiklik olarak algılayıp oyundan atıyor olabilir.

Dostum bellekte bir sorun olduğunu düşünüyorsan memtest86 ile test edebilirsin. Ama oyunda sorun yaşayanlar çok fazla zaten. Bir oyuna göre yorum yapmak doğru olmaz, beta sürümünde hala ne de olsa. Emin olmak istiyorsan memtest ile bellekleri test et.
@tutu557 ben sorunu çözdüm az önce. Sen belleklerden bahsedince aklıma geldi. Benim sistemde işlemci ve belleklerde OC var, testleri yapılmış stabil bir şekilde çalışıyorlardı. Ama ben bu oyunu indirirken ve indirdikten sonra oynarken BIOS'u güncellediğim için BIOS'um sıfırlanmış, sistem standart halinde çalışıyordu. Az önce BIOS'u sıfırladım, şu an sorun yaşamıyorum. Anladığım kadarıyla sistemde değişiklik olarak algılamış yapılan OC'yi, o yüzden crash veriyordu. Senin de bellek eklemenden ötürü sistemde değişiklik olarak algılayıp oyundan atıyor olabilir.

Merhaba tekrar öncelikle geri dönüş yaptığınız için sağ olun. Memtest ile uğraşıyordum ben de. Yaklaşık 40 dakika oldu bir sorun bulamadı belleklerde. Zahmet olmazsa ne yapmak gerektiğini biraz daha açıklayıcı yazabilir misiniz?

Merhaba tekrar öncelikle geri dönüş yaptığınız için sağ olun. Memtest ile uğraşıyordum ben de. Yaklaşık 40 dakika oldu bir sorun bulamadı belleklerde. Zahmet olmazsa ne yapmak gerektiğini biraz daha açıklayıcı yazabilir misiniz?
Belleklerinde sorun yok zaten. Sistemde değişiklik yaptığın için oyundan kaynaklı olarak atıyor. Eğer sorun çıkarmasını istemiyorsan eski haline getirmelisin sistemi. Yani yeni aldığın belleği çıkarmalısın. Maalesef benim bulduğum çözüm bu. Oyunu kurarken ve kurduktan sonra ilk kullandığınızda sisteminiz nasılsa öyle olmalı, ben çözümü böyle buldum. Oyuna güncelleme getirilip bu sorun düzeldikten sonra diğer belleği de kullanabilirsiniz.

Belleklerinde sorun yok zaten. Sistemde değişiklik yaptığın için oyundan kaynaklı olarak atıyor. Eğer sorun çıkarmasını istemiyorsan eski haline getirmelisin sistemi. Yani yeni aldığın belleği çıkarmalısın. Maalesef benim bulduğum çözüm bu. Oyunu kurarken ve kurduktan sonra ilk kullandığınızda sisteminiz nasılsa öyle olmalı, ben çözümü böyle buldum. Oyuna güncelleme getirilip bu sorun düzeldikten sonra diğer belleği de kullanabilirsiniz.
Peki bellekleri takıp Windows'a format atıp ,oyunu en baştan yüklesem sizce etkisi olur mu? Yani bilgisayar kendini daha ilk açılıştan 16 gb bellekli görecek demek istediğim.

Peki bellekleri takıp Windows'a format atıp ,oyunu en baştan yüklesem sizce etkisi olur mu? Yani bilgisayar kendini daha ilk açılıştan 16 gb bellekli görecek demek istediğim.
Ben Windows'a format atmadan oyunu silip bir daha kurdum 3 kere ama ayarlarım vs aynıydı. Sanırım hesap ile alakalı bir durum da var. Oyunu kaldırıp yeni bir hesap ile kurmayı deneyebilirsin. Olmazsa son çare format atabilirsin.

Ben Windows'a format atmadan oyunu silip bir daha kurdum 3 kere ama ayarlarım vs aynıydı. Sanırım hesap ile alakalı bir durum da var. Oyunu kaldırıp yeni bir hesap ile kurmayı deneyebilirsin. Olmazsa son çare format atabilirsin.
Anladım sağolun. Ben Windows 'a format atıp sonra tavsiyenize uyarak oyunu farklı bir hesapla yükleyeceğim. Bunlar sonunda yine olmazsa aldığım belleği iade edip yeni bir bellek alacağım.

Anladım sağolun. Ben Windows 'a format atıp sonra tavsiyenize uyarak oyunu farklı bir hesapla yükleyeceğim. Bunlar sonunda yine olmazsa aldığım belleği iade edip yeni bir bellek alacağım.
Belleklerle alakalı değil büyük ihtimal ama yine de sen bilirsin. Sahip olduğun belleğin aynısından alman iyi olur tabi.

Yeni konular

Geri
Yukarı