RAM CL değeri öğrenme

Fiechter

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayarımdaki RAM'in CL değerini öğrenmek istiyorum fakat anlayamadım? Görsellerden anlaşılıyorsa yardımcı olur musunuz?

1672137966321.png

1672137976636.png

Ekran görüntülerinde gözüken RAM'in yanına 8 GB olacak şekilde yenisini eklemek istiyorum. CL değerini öğrenmeye çalışma sebebim o. Tercihim CL16'dan mı yana olmalı? Yoksa alternatif daha iyi bir seçeneğim var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Taktığınızın RAM'ın aynısını takmanız gerekir. Farklı bir RAM takarsanız yüksek ihtimalle uyumsuzluk sorunu çıkar ve mavi ekran hatalarıyla karşılaşabilirsiniz. Sorun çıkmaz diye kimse size bir garanti veremez.

Son düzenleme:
Taktığınızın RAM'ın aynısını takmanız gerekir. Farklı bir RAM takarsanız uyumsuzluk sorunu çıkar ve mavi ekranlara düşme olasılığınız ciddi derecede artar. RAM çok hassastır sorun yaşamak istemiyorsanız aynı RAM'den almanız gerekir.

1 adet CL 15 ve 1 adet CL 16 takamazsınız.
2 adet CL 16 ama farklı marka RAM de takamazsınız.

Ekleme yapacağınız RAM şu an takılı olan RAM'in aynısından olmalı ki sorun yaşamayın.

CL ve MHz değeleri aynı olan iki farklı RAM'i sorunsuz bir şekilde çift kanal ve tam performanasında kullanıyorum. Evet dediğiniz gibi sorun olabilir fakat alacağınız RAM'in aynısı bulunuyorsa onu alın. Yoksa CL ve MHz değeri aynı olan farklı bir RAM alın.

Yeni RAM almadan önce XMP/DOCP aç 3000 MHz olan profili seç ki CL 16 çalışsın. Kendin manuel olarak bir şey ayarlama.

Sistem bilgilerini de tüm parçaları belirterek yaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı