RAM CL ve Mhz değeri nasıl öğrenilir?

Bartuu-

Hectopat
Anakart
MS-16U6
İşlemci
AMD Ryzen 7 Mobile 3750H
Laptopum ile beraber gelen 2666 MHz Samsung RAM'leri Crucial Ballistix 3200 MHz (8x2)16 GB CL16 ile upgrade etmiştim fakat her program farklı gösteriyor ya da ben yanlış anlıyorumdur hangi CL değeri ve Mhz doğrudur?

Dosya Ekleri

• cpu-z memory.png
    cpu-z memory.png
    22,1 KB · Görüntüleme: 42
  • cpu-z spd.png
    cpu-z spd.png
    25,4 KB · Görüntüleme: 45
  • hw info64.png
    hw info64.png
    71,2 KB · Görüntüleme: 36
  • thaipoon.png
    thaipoon.png
    75,7 KB · Görüntüleme: 33
  • windows.png
    windows.png
    29,5 KB · Görüntüleme: 34
Zaten değerlerimi SS leyip attım buraya.
Dediğim yöntemi uygularsan hangisinin doğruyu gösterdiğini anlayacaksın zaten.

Attığın görsellerin hepsi doğru zaten sadece amaçları farklı. Mesela Thaiphoon Burner mevcut değerini göstermez çip ve üretici hakkında bilgi verir bir de XMP değerini belirtir.

Ryzen bir işlemci kullandığın için ZenTimings indirebilirsin. Orada anlık kullandığın RAM özelliklerini en ince detayına kadar görebilirsin.

Attığın görsellerin hepsi doğru zaten sadece amaçları farklı. Mesela Thaiphoon Burner mevcut değerini göstermez çip ve üretici hakkında bilgi verir bir de XMP değerini belirtir.
Aynen öyle, 4-5 farklı programdan bakmana gerek yok belli ki kafanızı karıştırmış.

Attığın görsellerin hepsi doğru zaten sadece amaçları farklı. Mesela thaiphoon burner mevcut değerini göstermez çip ve üretici hakkında bilgi verir bir de XMP değerini belirtir.

Elimdeki RAM.
www.akakce.com/ram/en-ucuz-ballistix-ntb-8gb-3200mhz-ddr4-bl8g32c16s4b-fiyati,855271258.html (2x8) CL değeri 16 ama sensör kısmında 22t.
Zentiming değerleride bu şekilde.

Dosya Ekleri

• hwww.png
    hwww.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 28
  • ZenTimings_Screenshot.png
    ZenTimings_Screenshot.png
    36,5 KB · Görüntüleme: 39
RAM'in 3200-22 çalışıyor. Herhangi bir XMP modu vs. aktif ettin mi?

BIOS Advanced ayarları için combo key açıp RAM MHz 1600MHz yapmıştım ki 3200 MHz ile çalışıyor demişsiniz. MHz istediğim şekilde çalışıyor. XMP ayarı için ne yapmalıyım peki?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı