RAM Darboğaz Yapar mı?

nih

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, sistemimde AMD Ryzen 7 3750H ve GTX 1660 Ti Max-Q bulunuyor. Sistemde 8 GB RAM var iken işlemci 2 GB RAM'i kendine ayırıyor. Kısacası bilgisayarda kullandığım RAM 6 GB. Oyunlarda Ultra ayarlarda donma gibi sıkıntılar yaşıyorum ve ayarları düşürdüğümde çok az FPS artışı alıyorum. Bunun kaynağı RAM olabilir mi? Donma sıkıntısı RAM arttırdıktan sonra düzelir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
8GB birkaç oyun dışında hala çok sorun olmuyor ama 6GB günümüzde çok yetersiz kalıyor. 4GB ile zaten güncel oyunlar oynamayacak seviyede drop yiyor 😀
Arkada birkaç uygulama açınca çok sorun oluyor. Hatta %100 olunca bilgisayar kilitleniyor. O yüzden önermem.

2. El bir sistem topladım ve sanırım sistemim darboğaz yapıyor sistem;

Msi tiwin frozrll 560 ti
Amd phenom ii x4 955
Gigabayte ga-890gpa-ud3h
Kingston hyprex ddr3 4gb ram

Ben ram yetersiz diye düşünüyorum ama işlemciden dolayıda olabilirmi diye sormak istedim

Gta 5 de işlemcim %93 falan çalışırken ekran kartım %40 üstüne çıkmıyordu arada bir 50 falan oluyor valorant da işlemci %95 ekran kartı %35 üstüne çıkmıyordu arada bir 40 45 oluyordu eğer ramden dolayı değilse işlemciye oc yaparak düzeltebilirmiyim

2. el bir sistem topladım ve sanırım sistemim darboğaz yapıyor sistem;

MSI tiwin frozrll 560 Ti.
AMD Phenom II X4 955.
Gigabyte GA-890GPA-UD3h
Kingston HyperX DDR3 4 GB RAM.

Ben RAM yetersiz diye düşünüyorum ama işlemciden dolayı da olabilir mi diye sormak istedim.

GTA 5 de işlemcim %93 falan çalışırken ekran kartım %40 üstüne çıkmıyordu arada bir 50 falan oluyor Valorant da işlemci %95 ekran kartı %35 üstüne çıkmıyordu arada bir 40 45 oluyordu eğer RAM'den dolayı değilse işlemciye OC yaparak düzeltebilir miyim?

Net bir şekilde işlemci tarafında darboğaz var. OC'un fazla etkisi olacağını sanmam.

2. El bir sistem topladım ve sanırım sistemim darboğaz yapıyor sistem;

MSI tiwin frozrll 560 Ti
AMD Phenom II X4 955
Gigabyte GA-890GPA-UD3h
Kingston HyperX DDR3 4 GB RAM

Ben RAM yetersiz diye düşünüyorum ama işlemciden dolayı da olabilir mi diye sormak istedim

GTA 5 de işlemcim %93 falan çalışırken ekran kartım %40 üstüne çıkmıyordu arada bir 50 falan oluyor Valorant da işlemci %95 ekran kartı %35 üstüne çıkmıyordu arada bir 40 45 oluyordu eğer RAM'den dolayı değilse işlemciye OC yaparak düzeltebilir miyim?

Bunu buraya yazmak yerine yeni konu aç lütfen. Soruna gelecek olursak hem işlemci darboğazı hem de RAM darboğazı yiyorsun. İlk önce işlemci darboğazını halletmen lazım ve onu OC yapsan bile halledemezsin büyük bir fark var arada bu açığı OC ile kapatamazsın diye düşünüyorum. RAM'in düşük olması da bu darboğaza yardım ediyor.

Bunu buraya yazmak yerine yeni konu aç lütfen. Soruna gelecek olursak hem işlemci darboğazı hem de RAM darboğazı yiyorsun. İlk önce işlemci darboğazını halletmen lazım ve onu OC yapsan bile halledemezsin büyük bir fark var arada bu açığı OC ile kapatamazsın diye düşünüyorum. RAM'in düşük olması da bu darboğaza yardım ediyor.
Am3 işlemci ne ö
Yani anakartıma uygun bir işlemci ne önerirsiniz

Yeni konular

Geri
Yukarı