Çözüldü RAM değişimi sonrası KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

rynrise09

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayar özelliklerim:

ASUS Prime A320M-A anakart.
AMD Ryzen 5 2600X işlemci.
Gigabyte GTX1660 Super OC ekran kartı.
HyperX Predator 3200 MHz 8x2 RAM, eski RAM'im 16x1 GB G.Skill Ripjaws 3200MHz idi.
Crucial P2 500 GB M.2 SSD.

Eskiden bilgisayarımı 3200 yaptığımda bilgisayarı başlatamıyordum şimdi RAM'imi HyperX Predator RAM'lere çevirdim bu RAM anakartımın uyumluluk listesinde de bulunuyor 3200'de sorunsuz olarak açıldı fakat Valorant'a girdiğimde oyun 2-3 kez kapandı ve ardından KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED kodlu mavi ekran hatasını aldım.

Minidump dosyalarım: minidump - Google Drive

Çözüm
Gerçekten şaka gibi :D Dün bilgisayarcı RAM'leri takarken dedim ki abi bu anakartların önerilen RAM dizilimi vesaire var ona dikkat ettin mi dedim, etmez miyim kardeşim bak bu A1 B1 takılır falan dedi. Bugün baktım anakartın kılavuzuna A2 B2 diyordu, düzelttim RAM slotlarını. Şu an Valorant'ta bir el attım sorunsuz tamamladım, FPS değerleri mükemmel derecede arttı. İnşallah mavi ekranla karşılaşmadan devam ederiz. @Bora Dere gerçekten yardımların ve zamanını ayırdığın için minnettarım. Bu yorumumu çözüm olarak etiketliyorum, inşallah aynı sorunu yaşayan arkadaşlarımız da görüp problemlerini hallederler. Herkese iyi akşamlar.
Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için, dediğiniz gibi kapadım Valorant'ı tekrardan 3200 MHz'ye alıyorum. Zaten bilgisayarı asıl kullanma amacım yazılım ve programcılık eğitimi, kafa dağıtmak için arada giriyorum oyuna. Denemek amaçlı açtım, mavi ekranı yiyince direkt forum açtım. Dediğiniz doğru, normal kullanımda bir problem yok gibiydi demin. Çok teşekkür ediyorum size zamanınızı ayırdığınız için, tekrardan bir durum olursa bu konuya yazarım direkt.
Gerçekten şaka olabilir yani 3200MHz'e aldım Vanguard'ı kapadım başlangıç kısmından ve hemen ardından mavi ekran verdi fakat hiç 100'e kadar falan bekletmeden bir mavi ekran verdi sonra direk yeniden başlattı :( gerçekten çok ilginç.
Ayrıca şöyle bir durum dikkatimi çekti BIOS menüsünde:
Benim RAM'lerim bildiğim kadarıyla CL değerleri 17 fakat BIOS menüsünde Save and exit kısmında farklı değerler gördüm bunun sebebi ne olabilir?
Valorant'ın saçma anti hile yazılımından ötürü de olabilir. Minidump dosyasında da görünüyordu ama o oyunda test edeceksiniz diye söylememiştim. Vanguard'ı kaldırın, sistemi başka bir oyunda test edin.

Gerçi yapmanız gereken asıl test oyun değil, mavi ekran. Sistemi bir süre kullanın, 3-5 gün içinde mavi ekran almazsanız çözüldü diyebiliriz. Alırsanız yazarsınız, tekrar bakarım. Bu 5 gün sonrasında bile alsanız yazın buraya.

Tekrardan merhaba. Az önce anakartımın kurulum belgesine baktım ASUS destek üzerinden. RAM slotları çift kanal ise DIMM_A2 ve DIMM_B2 olarak yazıyor, benimkinde A1 ve B1'de takılı şu anda sorunu bu dizilimden dolayı yaşama şansım var mı bu RAM'lerin yerini düzeltmem sorunumu çözer mi?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-01-07 at 23.40.36.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-07 at 23.40.36.jpeg
    257,6 KB · Görüntüleme: 26
Gerçekten şaka gibi :D Dün bilgisayarcı RAM'leri takarken dedim ki abi bu anakartların önerilen RAM dizilimi vesaire var ona dikkat ettin mi dedim, etmez miyim kardeşim bak bu A1 B1 takılır falan dedi. Bugün baktım anakartın kılavuzuna A2 B2 diyordu, düzelttim RAM slotlarını. Şu an Valorant'ta bir el attım sorunsuz tamamladım, FPS değerleri mükemmel derecede arttı. İnşallah mavi ekranla karşılaşmadan devam ederiz. @Bora Dere gerçekten yardımların ve zamanını ayırdığın için minnettarım. Bu yorumumu çözüm olarak etiketliyorum, inşallah aynı sorunu yaşayan arkadaşlarımız da görüp problemlerini hallederler. Herkese iyi akşamlar.

Çözüm
Rica ederim. Sorununuzun çözülmesine sevindim. Konuyu bir süre daha açık tutacağım, sorun devam ederse yazarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı