RAM değiştirirken RAM slotu bozulmuş olabilir mi?

DeLiYuReK01

Hectopat
Merhaba, laptobuma 2x4GB RAM bulunan laptobuma takviye amaçlı 2 tane 8 GB RAM aldım. Bunları bilgisayarıma taktıktan sonra güç tuşuna bastım fakat ekran gelmedi 10-15 saniye sonra fanlar hızlı bir şekilde dönmeye başladı ve bilgisayar kapandı. Tek tek denediğimde mevcut olan iki RAM slotundan bir tanesini kullanmayınca bir sıkıntı olmadığını fark ettim. Daha önce sorunsuz çalışan slotu bozmuş olabilir miyim?

Ben masaüstü bilgisayarımda buna benzer bir olay yaşamıştım. Başıma geleni ve yaptıklarımı sırasıyla anlatayım belki işe yarar.

1x8GB RAM'im varken 1 tane daha aldım. Dual Channel kullanmak istediğimde olmamıştı ve ekrana görüntü gelmiyordu bir süre Single Channel kullandım.

Daha sonra üzerine gitmeyi denedim ve biraz uğraşarak çözdüm. Yaptıklarım sırasıyla:

1-) RAM'leri takıp bilgisayarı açmayı denedim olmadı bir süre açık bekleyip kapattım.
2-) RAM'lerin yerini değiştirdim. Dual Channel taktım yine olmadı.
3-) tekrardan Single Channel takıp bilgisayarı açtım BIOS'u sıfırladım.
4-) RAM'leri tekrardan Dual Channel'a aldım ve görüntü geldi.

Böyle bir adımda çözdüm ben sorunu. Sende 2 tane slot olduğundan durum biraz daha farklı fakat işe yarayabilir. Tek slottayken bilgisayar açılıyor demişsin. Tek slotta RAM takılıyken BIOS'a girip BIOS içinden sıfırla akabinde 2. RAM'i tak. İşe yarayabilir ama garantisini veremiyorum.

Ürünün galiba farklı modelleri mevcut. Ancak ürünün kullanma kılavuzuna göre 32 GB RAM desteği mevcut.

13.PNG

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı