RAM eklemek darboğazı azaltır mı?

213082

Hectopat
Makaleler
3
Arkadaşlar 8 GB DDR4 RAM'im var. Ben bir 8 GB daha RAM eklemek istiyorum. Böylelikle hem darboğazı azaltmayı hem de ekran kartını VRAM kullanımını biraz rahatlatmak istiyorum. Bazı yerlerde görmüştüm ekran kartı VRAM kullanımını geçince ihtiyacını RAM'den karşılıyormuş. Hem bu şekilde RAM'leri Dual Channel yapmış olacağım. Darboğaza olumlu katkısı olur mu? FPS'ye etki eder mi? Ya da direkt elimdeki işlemciyi satıp üzerine 300-400TL ekleyip Ryzen 3 3100 alabilirim ama bu şekilde RAM alamayacağım hem de cebimden çok para çıkmış olacak. Aslında darboğaz anlamında çok büyük bir sıkıntım yok. Ama oyunlarda RAM kullanımı 7GB'yi çok dahat geçiyor ve VRAM kullanımı da oldukça fazla. Ne tavsiye edersiniz? Bana RAM almak daha mantıklı geldi.

Arkadaşlar 8 GB DDR4 RAM'im var. Ben bir 8 GB daha RAM eklemek istiyorum. Böylelikle hem darboğazı azaltmayı hem de ekran kartını VRAM kullanımını biraz rahatlatmak istiyorum. Bazı yerlerde görmüştüm ekran kartı VRAM kullanımını geçince ihtiyacını RAM'den karşılıyormuş. Hem bu şekilde RAM'leri Dual Channel yapmış olacağım. Darboğaza olumlu katkısı olur mu? FPS'ye etki eder mi? Ya da direkt elimdeki işlemciyi satıp üzerine 300-400TL ekleyip Ryzen 3 3100 alabilirim ama bu şekilde RAM alamayacağım hem de cebimden çok para çıkmış olacak. Aslında darboğaz anlamında çok büyük bir sıkıntım yok. Ama oyunlarda RAM kullanımı 7GB'yi çok dahat geçiyor ve VRAM kullanımı da oldukça fazla. Ne tavsiye edersiniz? Bana RAM almak daha mantıklı geldi.
VRAM rahatlatmaktan ziyade çift kanal RAM kullanımı ciddi bir fark yaratır. Bunun yanına kullanılabilir RAM miktarının artmasıda cabası.

Paranız varsa işlemciyi değiştirin ve RAM miktarını arttırın.
Eğer darboğaz RAM'den kaynaklı ise RAM almak bu sorunu çözebilir.
Önerim işlemciyi değiştirmeniz olur.

Paranız varsa işlemciyi değiştirin ve RAM miktarını arttırın.
Eğer darboğaz RAM'den kaynaklı ise RAM almak bu sorunu çözebilir.
Önerim işlemciyi değiştirmeniz olur.
RAM almak için 250TL vermem gerekiyor ama işlemciyi değiştirmem için en az 400TL vermem gerekiyor. Bunun için kafam RAM'a daha çok yattı. İşlemci en azından idare edecek seviyede ama bilemedim.
RAM kullanımı o kadar fazlaysa RAM iyi olabilir sanırım. Ama maalesef eğer darboğaz işlemciden kaynaklıysa pek etki etmeyecektir.
Assassins Creed Valhalla oyunundan örnek vereceğim. Çoğu ayarlar High oynuyorum. 50FPS'lerde geziyorum. Ekran kartı kullanımı %100 işlemci kullanımı ise ortalama %80'lerde. Ama ram kullanımı 7900'lere kadar geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı