RAM FPS'i etkiler mi?

edtos

Centipat
Daha fazla  
İşlemci
Ryzen 5 3550h
Notebook bilgisayarımda 4 GB 4 GB iki tane RAM var ben bu RAM'lerin birini çıkarıp 8 GB eklemek istiyorum. FPS'imde artış olur mu veya kasan oyunları sorunsuz oynayabilir miyim?

Öncelikle selam, RAM fpsinize aman aman bir etki etmez onun yerine oyunun açılış hızı, haritaların yüklenmesi tarzı şeylere yardımcı olur. Bu arada 4+8 yapmayın derim, FPS'iniz düşebilir onun yerine yapabiliyorsanız 8+8 yapın cidden performans artışı o zaman olur.
Peki ya knk 8+8+8+8 yaparsak ne olur

Bende 4 GB çıkarıp 8 GB ekleyeceğim toplamda 12 GB olacak ama 2 GB ekran kartı yüzünden gidiyor umarım taktıkdan sonra bende bu değerleri alabilirim oyunda.

RAM darboğazı gittiği için büyük ihtimalle rahatlar bilgisayar, gene de oyunu açıp bir bakın RAM kullanımı kaç?
Bir de entegra ekran kartının aldığı o 2 GB'yi BIOS'tan kısabilirsiniz. BIOS kısmına girip 100 MB filan yapın, enazından boşa RAM'i tutmaz ama ihtiyacı olunca otomatik alır.

Notebook bilgisayarımda 4 GB 4 GB iki tane RAM var ben bu RAM'lerin birini çıkarıp 8 GB eklemek istiyorum. FPS'imde artış olur mu veya kasan oyunları sorunsuz oynayabilir miyim?

Yanlış hatırlamıyor isem AMD işlemcilerde özellikle Dual Channel RAM kullanmak performansı %5 ila %10 arttırıyordu. 8 4 RAM takmak yerine kesinlikle 8+8 Dual Channel kullan dostum gözle görülür fark olacaktır.

Kanka aynisini bende yaptim FPS droplar gitti azicik bilgisayar hizlandi bence ekleyebilirsin ama bilgisayarin Max kac GB destekliyor ve hangi türden destekliyor göz at derim:)

4+8 yaparsan Dual Channel çalışır ama 8 GB olarak. Eğer 8 GB'tan fazla RAM tüketimi gerekirse Single Channel olarak çalışmaya başlıyor örneğin Valorant oynuyorsun 8 GB RAM kullanımı geçmezse Dual Channel çalışır ama Forza Horizon 5 açarsan RAM kullanımı 8 GB'ı geçeceği için Single Channel olarak çalışır burada bir performans kaybı yaşarsın. Ben de aynı durumj yaşadım 16+4 yaptım 8 GB'a kadar Dual Channel çalıştı.

Dual channel çok hafif bir FPS artışı sağlıyor.

Şöyle ki, bende TUF Gaming A15 var, tek kanal 8 GB RAM'le geliyordu sizi tenzih ederim ki 2 kata yakın FPS artışı oldu yanına bir 8 daha koyduktan sonra. RDR2-de valentinea girince FPS fecii düşüyordu NPC'ler fazla olduğu için, yani velhasılkelam RAM'den darboğaz yeme ihtjmaliniz çok yüksek eğer tek kanal kullanıyorsanız. Çift kanal 2x8 en iyisi şu an için.

Geri
Yukarı