RAM frekansı arttırınca sorun oluyor

ivanagii

Hectopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 32GB (4x8GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 3000MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram
SSD veya HDD modeli
Samsung SSD 850 EVO 500GB
Ekran kartı
MSI GEFORCE GTX 3070 GAMING X Trio GDDR6
Anakart
MSI MPG B550 GAMING PLUS AMD AM4 DDR4 ATX Anakart
İşlemci
AMD Ryzen 7 3700X 8-Core Processor
Bu sorun önceden de vardı ama artık sıkılmaya başladım sonra denemeler başlar sorunu çözdüm lakin şöyle izah etmek gerekirse RAM'lerin hızını arttırdığım da bilgisayarı reset attığımda ekran gelmiyor. İkinci bir reset attığımda geliyor denemeler yaptım frekansı en ufak arttığında böyle oluyor diyebilirsiniz elle mi ayarlıyorsun diye hayır MSI BIOS kendi ayarları var XMP olarak oradan hem RAM'ler için hem işlemci için anakart 4000MHz destekliyor RAM'ler 2133mh olarak çalışıyor desteklediği 3000MHz en ufak arttırdığım da böyle sorunla karşılaşıyorum.
Geldik CPU'ya RAM'leri yükselttiğimde ilk açılış da anakarttaki CPU ışığı yanıyor bunda da reset attığım da düzeliyor RAM'lerle CPU mu çakışıyor anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    147,2 KB · Görüntüleme: 6
Bu sorun önceden de vardı ama artık sıkılmaya başladım sonra denemeler başlar sorunu çözdüm lakin şöyle izah etmek gerekirse RAM'lerin hızını arttırdığım da bilgisayarı reset attığımda ekran gelmiyor. İkinci bir reset attığımda geliyor denemeler yaptım frekansı en ufak arttığında böyle oluyor diyebilirsiniz elle mi ayarlıyorsun diye hayır MSI BIOS kendi ayarları var XMP olarak oradan hem RAM'ler için hem işlemci için anakart 4000MHz destekliyor RAM'ler 2133mh olarak çalışıyor desteklediği 3000MHz en ufak arttırdığım da böyle sorunla karşılaşıyorum.
Geldik CPU'ya RAM'leri yükselttiğimde ilk açılış da anakarttaki CPU ışığı yanıyor bunda da reset attığım da düzeliyor RAM'lerle CPU mu çakışıyor anlamadım.

Voltaj düşük geliyor olabilir.

Yok olmadı sistemi resetlediğim de ekran klavye mouse ışıkları gelmiyor önceki gibi tekrar reset attığımda geliyor işlemci Boost kapattım sorun kalktı gücü halen da eksik mi acaba?

RAM'leri 3000MHz'ye çektiğimde sistem yeniden başlattığımda fanlar sanki zorluyor sonra tekrar kasadan reset atıyorum fanlar rahatlıyor sistem açılıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı