Çözüldü RAM frekansı yükseltince işlemci fanı neden hızlanıyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

517066

Decapat
RAM
G.Skill RipjawsV DDR4 3000 MHz CL16 1.35V 16 GB(2x8)
Anakart
MSI B350M PRO-VDH
İşlemcim Ryzen 5 2400G 3.60 GHz. BIOS üzerinden RAM 2733 MHz yaparsam işlemci fanı 1200 RPM hızında dönüyor. 2800 MHz ve daha üstü yaparsam fan 1900 RPM hızında dönüyor. Bu fark acaba neden kaynaklanıyor? 1900 RPM çok hızlı ve gürültülü oluyor. Anakartım OC ile 3200 MHz destekli MSI B350M Pro-VDH. RAM G.Skill Ripjaws V DDR4 3000 MHz CL16 1.35v 16 GB(2x8). Sapphire RX 570 Pulse OC GDDR5 8 GB 256bit 1750 MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
RAM frekansı arttırdıkça o frekansa çıkabilmek için gereken SoC Voltage da artar eğer otomatikte bırakıyorsan her şeyi. SoC Voltage da doğrudan bellek kontrolcüsüyle, yani işlemciyle alakalı. SoC Voltage arttıkça voltaj artar, voltaj artması da W artması ve bu da sıcaklık artması demek. Sıcaklık artarsa da sistemdeki fanlar soğutabilmek için devirlerini yükseltir.
RAM frekansı arttırdıkça o frekansa çıkabilmek için gereken SoC Voltage da artar eğer otomatikte bırakıyorsan her şeyi. SoC Voltage da doğrudan bellek kontrolcüsüyle, yani işlemciyle alakalı. SoC Voltage arttıkça voltaj artar, voltaj artması da W artması ve bu da sıcaklık artması demek. Sıcaklık artarsa da sistemdeki fanlar soğutabilmek için devirlerini yükseltir.

Son düzenleme:
Çözüm
Benim her şey otomatik yani varsayılan ayarlarda. SoC Voltage hakkında pek bilgi bulamadım. RAM 2933 MHz yapıp işlemciyi rahat(soğuk) tutacak bir ayar tavsiyeniz var mı?

XMP açtığında işlemci sıcaklığın kaç derecelerde geziyor? Eğer çok ısınmıyorsa BIOS'tan kendin fan eğrisi oluşturabilirsin.
XMP ile 2933 MHz iken sıcaklık BIOS üstünde 34 derece. AIDA64 üzerinde 1900 RPM hızla ortalama 40 derece.

S.jpg

Tamamdır hallettim teşekkürler. XMP 2933 MHz yaptım. BIOS güncelledikten sonra ayar değişmiş galiba. CPU fanına All Set Default basınca normale döndü. İlk mesajı çözüm olarak işaretliyorum.

S.jpg

Geri
Yukarı