RAM frekansı yükseltirken mavi ekran

İlker Şahin

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba benim Anakartım ve RAM'im desteklediği halde 3200MHz kullanamıyorum. XMP kullandığımda bilgisayarı açtığım anda mavi ekran hatası alıyorum ve böyle devam ediyor, elle yükselttiğimde de mavi ekran hatası alıyorum. ellerimle tek tek 2133'den 3200'e kadar denedim 2733'de çalıştı fakat ufak bir yükte veya oyuna girince mavi ekran verdi. 2400'e kadar düştüm, 2400'de stabil olarak çalıştı. Şu an 2400 kullanıyorum, bu sorunu nasıl çözebilirim? Anakartım ve RAM'im şunlar;

Minidump paylaşın ki yetkili kişiler net olarak cevap verebilsinler.

BIOS güncel mi? Belleğiniz ikinci slotta takılı olsun. Hata almaya devam ediyorsanız Memtest86 programıyla belleğinizi test edin. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellek arızalı olabilir.

BIOS güncel mi? Belleğiniz ikinci slotta takılı olsun. Hata almaya devam ediyorsanız Memtest86 programıyla belleğinizi test edin. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellek arızalı olabilir.
İşlemcinizi belirtir misiniz?

İşlemcim Ryzen 5 2600, ve Biosum son sürüm güncel. Bilgisayarı ilk topladığımda Memtest86 programı ile belleklerimi zaten test etmiştim ve sorun çıkmamıştı.

"Wmic BIOS GET smbiosbiosversion"

BIOS güncel demişsin son sürüm geçen ay çıkmış. Başlat CMD açıp üstteki satırı yapıştırıp enter yaptıktan sonraki ekran görüntüsünü paylaşır mısın?

Şu an baktım F21 sürümünü kullanıyor daha 2 hafta önce RAM frekanslarını denemeden önce kontrol ettim F50a kullanıyordu. Denememin ortalarında bilgisayar bios ile beraber kendini defaulta çekmişti acaba ondan olabilir mi ? Şuan son sürümü yükleyip tekrar deniyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı