RAM frekansı arttırınca mavi ekran sorunu

Arkadaşlar herkese selamlar. Başlıkta belirttiğim sorunu yaşamaktayım. RAM'lerim 3 adet Corsair Vengeance 8 GB 3000MHz. Anakartım ise Gigabyte B450 Aorus Elite. Anakartım 2933 MHz ve 3200 MHz RAM'leri desteklemekte. Yalnız anakartın easytune adlı programından baktığımda sürekli bir şekilde RAM'lerin 2100 MHz'de çalıştığını görüyorum. Bunu 2933 MHz'e çektiğimde Boot sonrasında mavi ekran, oyun oynarken bir anda bilgisayarın donması ve çeşitli sorunlarla karşılaşıyorum. RAM'lerim 3000MHz ve ben anakartımın maksimum desteklediği 2933 MHz'de çalıştırmak istiyorum. Bunun bir çözümü var mıdır? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Kullandığınız işlemciyi yazmamışsınız, bundan da kaynaklanabilir. Ek olarak aynı anakart bende de mecvut ve bir sorun yaşamadım, ama sizin yaşadığınız sorun galiba çoklu RAM kullanımlarında MHz destekleri farklı olabiliyor. Gigabyte' ın web sitesinden bakmanızı dilerim. Eklemeyi unutmuşum bende tek modül 3200 MHz RAM mevcut.
Çift modüllerinde 3200 MHz desteklerini yazmışlar, fakat 3 ve 4 modül takılması ile alakalı bir bellek desteği verisi göremedim. En son paylaşılan bellek destek listesi.

Son düzenleme:
RAM'lerden bir tanesini çıkardım ve frekansı 2933'e çektim. Bilgisayarı birkaç kere yeniden başlattım ve herhangi bir sorun yaşamadım. İşlemcim R5 2600X bu arada. Peki arkadaşlar elimde fazladan bir 8 GB 3000MHz RAM bulunuyor. Sizce bu RAM'i satmalı mıyım yoksa bir tane daha alıp 32'ye mi tamamlamalıyım fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim.

3 tane yuva kullanmak ikili kanal yapmaktan daha az stabil olmuş olabilir. 4 tane yuva ile sıkıntı yaşayabilirsiniz, yaşamayabilirsiniz de denemeniz lazım.

Arkadaşlar tekrardan selam. RAM'leri 2x8 olarak 2933 MHz'de çalıştırdım ve tekrar mavi erkan hatası aldım. Şuan 3x8 2133 MHz'de ve 5 güne yakındır sürekli oyun oynadım ve bir sıkıntı yok. 2933'te sağlıklı çalıştırmak için başka ne yapabilirim.

Hatırlamıyorum, ama mavi ekran dosya paylaşımı olması lazım forumda biraz araştırırsanız bulabilirsiniz. Farklı bir konu açıp bu dosyaları paylaşın nedenini söyleceklerdir.

BIOS güncel mi?
Anakartınızın kullanma kılavuzundaki gibi RAM'leri yerleştirin. Ayrıca önce BIOS'u sıfırlayın, ardından da BIOS güncelleyin.

RAM'leri tek tek yazar mısınız buraya? Hangi marka model gecikme süresi 3de aynı mı? Gerekirse link atın hocam.

Güncel BIOS sürümünü buraya yazar mısını?

BIOS güncel mi?
Anakartınızın kullanma kılavuzundaki gibi RAM'leri yerleştirin. Ayrıca önce BIOS'u sıfırlayın, ardından da BIOS güncelleyin.

RAM'leri tek tek yazar mısınız buraya? Hangi marka model gecikme süresi 3de aynı mı? Gerekirse link atın hocam.

Güncel BIOS sürümünü buraya yazar mısını?

Selamlar hocam. RAM'lerin üçü de CMK8GX4M1D3000C16 seri numaralı Corsair vengeance 8GB 3000MHz. Üç paketi de kontrol ettim seri numaraları aynı, alırken de dikkat etmiştim. BIOS sürümüm en güncel olan F51 Sürümü. BIOS'umu çıktığı zaman güncellemiştim.

Kullandığınız işlemciyi yazmamışsınız, bundan da kaynaklanabilir. Ek olarak aynı anakart bende de mecvut ve bir sorun yaşamadım, ama sizin yaşadığınız sorun galiba çoklu RAM kullanımlarında MHz destekleri farklı olabiliyor. Gigabyte' ın web sitesinden bakmanızı dilerim. Eklemeyi unutmuşum bende tek modül 3200 MHz RAM mevcut.
Çift modüllerinde 3200 MHz desteklerini yazmışlar, fakat 3 ve 4 modül takılması ile alakalı bir bellek desteği verisi göremedim. En son paylaşılan bellek destek listesi.

Burada da hocamın belirttiği bellek listesine baktım. Kendi RAM'ime çok benzer numaralı RAM'leri buldum ama kendiminkini göremedim ve tabloda anlamadığım kısımlar da oldu. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı