RAM frekansı yükseltmesi sonrası sistem geç açılıyor

fatihmercury

Hectopat
Selamlar Palit GTX 1660 Super ekran kartı kullanıyorum. Normalde bilgisayar açılırken ekran kartı fanları 1 kere çok hızlı dönüp sonrasında ekran kartının aydınlatması yanarken, şu an 2 defa bu döngüyü gerçekleştirip öyle açılıyor. Bu da bilgisayarın geç açılmasına yol açıyor. RAM'ler 2666 MHz iken böyle bir döngü söz konusu değildi. Sorunu nasıl çözebilirim?

Frekansı kaça yükselttiniz? XMP açarak mı yaptınız yoksa manuel olarak mı? Belki RAM'ler bu durumu kaldıramayıp frekans sıfırlama döngüsüne girmiş olabilir.

Frekansı kaça yükselttiniz? XMP açarak mı yaptınız yoksa manuel olarak mı? Belki RAM'ler bu durumu kaldıramayıp frekans sıfırlama döngüsüne girmiş olabilir.
Daha önceden XMP kullanarak açtım o zaman ekran kartı aynı tepkiyi vermişti, sonradan geçmişti bu durum fakat sonradan fark ettiğimde RAM'ler tekrardan 2666 MHz olarak çalışıyordu. Bunu gördükten sonra bugün XMP ayarı ile değil de manual olarak 3133 MHz'e çıkardım. Ryzen 3 3100 işlemci kullanıyorum. Biostar B450MH 3200MHz (OC) DDR4 AM4 mATX bu da anakart modelim. Crucial Ballistix 8 GB 3200 MHz de belleğim var.

Evet, tahmin ettiğim durum olmuş olabilir. Manuel olarak sadece frekansı mı değiştirdiniz? Öyle ise yanlışınız var. Size şöyle öneriler sunabilirim:
  • BIOS güncellemesi varsa yapın.
  • XMP açık olarak 3200 yerine 3000 MHz veya daha düşük frekansta çalıştırın.
  • Manuel olarak zamanlama ve voltaj ayarlarını da değiştirin. Aşağıdaki rehbere göre fikir edinebilirsiniz bu konu hakkında.
  • Hiç olmazsa da bırakın stok frekansta çalışsın.

Evet, tahmin ettiğim durum olmuş olabilir. Manuel olarak sadece frekansı mı değiştirdiniz? Öyle ise yanlışınız var. Size şöyle öneriler sunabilirim:
  • BIOS güncellemesi varsa yapın.
  • XMP açık olarak 3200 yerine 3000 MHz veya daha düşük frekansta çalıştırın.
  • Manuel olarak zamanlama ve voltaj ayarlarını da değiştirin. Aşağıdaki rehbere göre fikir edinebilirsiniz bu konu hakkında.
  • Hiç olmazsa da bırakın stok frekansta çalışsın.

XMP açık olarak diğer frekansları denedim fakat yine aynı sorunla karşılaştım. Sanırım BIOS güncelleyeceğim, teşekkürler.
BIOS güncellememe rağmen ekran kartım hala aynı tepkiyi vermeye devam ediyor yüksek RAM frekansında çözümünü bilen yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı