R9 5900X sistem RAM değişikliği sonrası geç açılıyor

Atalayq

Hectopat
Sistem:

R9 5900X.
MSI B550-A Pro AMD AM4 DDR4 ATX anakart.
Çıkarılan RAM: GeIL EVO Spear 3600MHz CL18 2x8
Eklenen RAM: Patriot Viper Steel 4000 MHz CL19 DDR4 2x8
SSD: Corsair MP600 Pro 2 TB.

RAM değişikliğine gittim. Sorunsuz değişimi yaptım, XMP açtım, kaydettim. Daha sonra Power tuşuna bastığımda önceleri 4-5 saniye süren sistem açılma süresi 11-12 saniyeye yakın sürüyor ve açılır açılmaz mouse hareketimde anlık bir takılma-donma meydana geliyor bu durum devam etmiyor. Sizce sorun nereden kaynaklanıyor, ne tavsiye edersiniz?

Bu arada başlık " R9 5900X sistem RAM değişikliği sonrası geç açılıyor ve açıldığında donuyor" idi. Neden değiştirildi? sorunum gayet açık olarak belirtilmişti. Yazım hatası yok . İlginç müdahaleler ...

Son düzenleme:
BIOS pilinden bahsediyorsunuz. Onu çıkarıp takacağım sanırım?
CMOS daha pratik ve hızlı hocam. Tornavidayı CMOS pinine değdiriyorsun ve BIOS sıfırlanmış oluyor. Olası bir boot etmeme durumu için şimdiden biliyor musun diye sordum, BIOS sıfırlamayı bilmeyenlerin eli ayağına dolanıyor çünkü. MSI'da bu pinin ismi JBAT1 diye geçer.

CMOS daha pratik ve hızlı hocam. Tornavidayı CMOS pinine değdiriyorsun ve BIOS sıfırlanmış oluyor. Olası bir boot etmeme durumu için şimdiden biliyor musun diye sordum, BIOS sıfırlamayı bilmeyenlerin eli ayağına dolanıyor çünkü. MSI'da bu pinin ismi JBAT1 diye geçer.
pili çıkarıp takınca normale dönecek ondan sordunuz değil mi ?

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    151,8 KB · Görüntüleme: 11

Yeni konular

Geri
Yukarı