RAM yükseltmesi sonrası CPU frekansı arttı

chaoscrusader

Hectopat
RAM
GSkill Trident Z Neo 16x2 32GB CL16
SSD veya HDD modeli
Samsung SSD 970 Evo Plus 500GB
Ekran kartı
Nvidia GTX 1080
Anakart
MSI Z270 GAMING M5
İşlemci
i7-7700K
Selam, herkese iyi akşamlar.

i7-7700K işlemcimin veriyolu hızı Intel'in sitesinde 2400MHz... Ben geçtiğimiz günlerde 2x16 3600MHz RAM taktım. İşlemcimin uncore frekansı CPU-Z adlı programda 3200MHz gösteriyordu. Ardından BIOS ayarlarını tamamen resetleyip, PC'ye format attım. Bunun ardından ise hem işlemcim boştayken bile 4.5GHz'de çalışmaya başladı ve oyunlarda daha önce hiç çıkmadığım ısılara çıkmaya başladı. 80-90 hatta 91-92 derecelere kadar. Bugün tekrar girdim BIOS'a adjusted CPU Frequency: 4200MHz gösteriyor ve CPU-Z'de de uncore Frequency 4200MHz gösteriyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? 2 gün önceye kadar hiç ısınmayan sistemim bu işlemleri yaptıktan sonra çılgın atmaya başladı. Siz tecrübeli Technopat kullanıcılarının yardımlarını bekliyor, ilginiz ve alakanız için teşekkür ediyorum.

bioscpu.jpg
uncorefrequency.jpg

Ardından BIOS ayarlarını tamamen resetleyip, PC'ye format attım. Bunun ardından ise hem işlemcim boştayken bile 4.5GHz'de çalışmaya başladı

BIOS üzerinde daha önceden Turbo Boost özelligi kapali miydi? Eger öyleyse ayarlari sifirladiktan sonra tekrar etkinlesmis olabilir. Turbo Boost özellikle stok sogutucu kullaniyorsaniz islemciyi cok isitiyor.

Bostayken maksimum frekansta calismasi ise Intel SpeedStep ayarinin BIOS'ta kapali olmasindan kaynaklanabilir. Bu ayar islemcinin bostaki ve yükteki degerlerini düzenliyor cünkü.

Bios Sıfırla ve hala 4200 yazıyorsa - tuşu ile aşagıya çekebilirsiniz Mhz aralıgını.

Ramlerinizide Max 3593 de kullanabilirsiniz 3603 e çıkarmayın 3600 altındaki seçeneklerde kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı