RAM frekansından kaynaklı olarak oyunlar çöküyor

ISekizI

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Anakart
Asus prime b550 plus
İşlemci
Ryzen 7 5700x
Merhaba arkadaşlar. En kısa şekilde özetlemeye çalışacağım. 2x8 RAM kullanırken bu RAM'leri 3000MHz de sıkıntısız kullanıyordum. Yakın zamanda tekrar 2x8 RAM alıp toplam 32 GB yaptım ve yine 3000 MHz ayarında kullanmaya devam ettim. Bazı oyunlarda çökme yaşamaya başladım hiçbir hata almadan direkt oyunlar kapanmaya başladı. BIOS'a girip RAM frekansını otomatik yaptım ve tekrar oyuna girdiğimde oyunun çökmediğini fark ettim. Otomatik ayarlarda RAM frekansım 2400MHz civarı. Ben bu RAM'leri 3000 de kullanamayacağım anlamına mı geliyor bu yoksa manuel bir şeyler mi yapmam gerekiyor?
İlk aldığım RAM; HyperX Fury 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16.
Yakın zamanda aldığım RAM; HyperX Fury 8 GB 3200MHz CL16 (tekli satılıyordu 2 adet satın aldım)

Sonradan aldığın 2 RAM'i, önceki 2 RAM olmadan XMP açıp çalıştırmayı dene. Eğer o şekilde bir problem yaşamıyorsan, 4 RAM birlikteyken sorun yaşıyorsun demektir. Ama yeni aldığın RAM'leri takınca sorun yaşıyorsan, o zaman onlarda problem olabilir.

Birinci dediğim çıkarsa şanslısın, iade/değişim ile uğraşmadan BIOS üzerinden birkaç RAM zamanlama ayarlamasıyla bedavaya halletmen mümkün.

Öncelikle merhaba
Anakartınızın desteklediği Max RAM miktarı 16 GB RAM 3200 MHz olabilir.
Anakartınız modelini verebilir misiniz?

Sonradan aldığın 2 RAM'i, önceki 2 RAM olmadan XMP açıp çalıştırmayı dene. Eğer o şekilde bir problem yaşamıyorsan, 4 RAM birlikteyken sorun yaşıyorsun demektir. Ama yeni aldığın RAM'leri takınca sorun yaşıyorsan, o zaman onlarda problem olabilir.

Birinci dediğim çıkarsa şanslısın, iade/değişim ile uğraşmadan BIOS üzerinden birkaç RAM zamanlama ayarlamasıyla bedavaya halletmen mümkün.
Xmp dediğimiz bende d.o.c.p gibi bir şey var profil 1 profil 2 vesaire oradan 3000 yapmıştım bunu kast ediyorsunuz değil mi? Eğer 3000mhz de onlarda sorun yaşarsam bu Ramlerde sıkıntı olduğu anlamına mı geliyor yani iade mi etmem gerekiyor?

Öncelikle merhaba
Anakartınızın desteklediği Max RAM miktarı 16 GB RAM 3200 MHz olabilir.
Anakartınız modelini verebilir misiniz?
Asus prime b550 plus. Destekliyor kontrol edip almıştım çünkü

XMP dediğimiz bende d.o.c.p gibi bir şey var profil 1 profil 2 vesaire oradan 3000 yapmıştım bunu kast ediyorsunuz değil mi? Eğer 3000MHz de onlarda sorun yaşarsam bu RAM'lerde sıkıntı olduğu anlamına mı geliyor yani iade mi etmem gerekiyor?

ASUS Prime B550 Plus. Destekliyor kontrol edip almıştım çünkü.

Bildiğime göre şu şekilde işliyor RAM'ler.
Diyelim anakartda 4 slot var.
Sizde 3 tane 8 GB RAM 1 tane 4 GB RAM aldınız.
Toplam 28 oldu ama bu aslında çok ama çok yanlış bir şey.

Doğru olan şu ve birçok kişi bunu yanlış yapıyor.
4 slot var ise 4x4 RAM alsanız sistem daha hızlı çalışır.
4 slot varsa buna 3 tane 8 bir tane 4 takamazsınız.

Bilgilendirmek istedim belki almadan önce okursunuz.

CPU-Z'nin SPD sekmesinin fotoğrafını bütün bellekler için ayrı ayrı atar mısın?
Öncelikle bir şey soracağım. Burada yeni aldığım bellekler 2400mhz olarak görünüyor. Bu maksimum alabildiği mhz değerini mi ifade eder? Eğer öyleyse zaten kazıklanmışım demektir ve iade etmem lazım

Dosya Ekleri

• 20231203_180420.jpg
    20231203_180420.jpg
    116,7 KB · Görüntüleme: 8
Öncelikle bir şey soracağım. Burada yeni aldığım bellekler 2400mhz olarak görünüyor. Bu maksimum alabildiği mhz değerini mi ifade eder? Eğer öyleyse zaten kazıklanmışım demektir ve iade etmem lazım

Orada pek detaylı bilgi yok. CPU-Z'de daha detaylı yazar. Bu arada BIOS sürümün bayağı eski duruyor müsait olduğunda güncelleyiver.

Yeni konular

Geri
Yukarı