RAM frekansını arttırınca mavi ekran hatası

Ahmet Kirdim

Kilopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,
RAM frekansını 3600MHz'ye yükseltmek istiyorum ancak yükselttiğimde sistemim açılır açılmaz mavi ekran hatası alıyorum. 3200MHz'ye yükselttiğimde hiçbir problem olmuyor, sistem gayet stabil bir şekilde çalışıyor. Yardımcı olabilir misiniz?
Sistem bilgileri;
  • Işlemci: Ryzen 5 1600 (12nm modeli)
  • Ekran kartı: Sapphire RX 480 Nitro 4 GB.
  • RAM: G.Skill F4-3600C18D-16gvk (2x8GB)
  • Anakart: Gigabyte B450 GAMING X.
  • Güç kaynağı: Rampage RMP-600-80P 600W.
  • Işletim sistemi: Windows 10 Pro sürüm 1909.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Countless Skies BIOS güncel değilse güncelleyin. Bellekler gri renkli slotlarda takılı olsun. DOCP kapatın ve frekans değerini elle 3133, 3066, 3000, 2933 MHz girerek deneyin. Eğer hata almaya devam ederseniz Dram Voltage değeri 1.20 ve Auto görünüyordur. Bunu 1.35 Volt yapın ve tekrar söylediğim değerleri girin. Bu değerlerin birinde sistemin çalışması gerekiyor. Eğer hata almaya devam ederseniz Memtest86 programıyla bellekleri test edebilirsiniz. Bu test uzun sürer. Testte hata alırsanız bellekleriniz arızalı olabilir.

@Countless Skies BIOS güncel değilse güncelleyin. Bellekler gri renkli slotlarda takılı olsun. DOCP kapatın ve frekans değerini elle 3133, 3066, 3000, 2933 MHz girerek deneyin. Eğer hata almaya devam ederseniz Dram Voltage değeri 1.20 ve Auto görünüyordur. Bunu 1.35 Volt yapın ve tekrar söylediğim değerleri girin. Bu değerlerin birinde sistemin çalışması gerekiyor. Eğer hata almaya devam ederseniz Memtest86 programıyla bellekleri test edebilirsiniz. Bu test uzun sürer. Testte hata alırsanız bellekleriniz arızalı olabilir.
Şu ekrandan DOCP açıp memory frequency değerimi elle 3000 yapsam olur mu? Hem DOCP açıp hem de frekansı elle değiştirebiliyorum buradan. Bunu yaptıktan sonra voltajı ve CL değerini de değiştirmem gerekir mi? Burası 4 Mb'dan fazla kabul etmediği için hizliresim.com'a yükledim.

Yeni konular

Geri
Yukarı