RAM Frekansını Manual Artırmak Zararlı mı?

Peki bilgisayarın kilitlenmesi ve kendi kendini kapatıp tekrar açması voltaj ile ilgili olabilir mi ? yani bunu uzun süre kullandıktan sonra yapıyor.BIOS`da X.M.P açıktı 3000 MHz ye çıkardı gösteriyor ama baktım 2666 MHz.
BIOS’dan ayarları default yap. Sonra belleklerin doğru slotlarda olduğundan emin ol. Sonrasında XMP’yi açıp dene.

Voltajı otomatiğe aldım frekans 2666 MHz.
Bakalım bir daha kendi kendini kapatıp resetler mi acaba ? :D
BIOS’dan ayarları default yap. Sonra belleklerin doğru slotlarda olduğundan emin ol. Sonrasında XMP’yi açıp dene.
XMP açınca 2666 MHz 1.35 volt oluyor.
Benim asıl sıkıntım bilgisayarı 5,6 saat kullanınca kilitlenip kendi kendini kapatıp açıyor resetliyor yani.
Olabilir. XMP ile hızınızı yükselttiğiniz zaman donma, kitlenme veya yeniden başlatma durumu olmaması gerekir. Elle yaptıysanız Voltaj azlığından olabilir. Ramlerin anakartın kitapçığında ki gibi taktın mı ?

Evet öyle taktım,
Reset atınca kendi kendine BIOS ayarlarını varsayılan yaptım 2666 MHz 1.2 Volt yaptım
Not : "kernel power 41" hatası veriyor

Son düzenleme:
Reset atınca kendi kendine BIOS ayarlarını varsayılan yaptım 2666 MHz 1.2 Volt yaptım
Not : "kernel power 41" hatası veriyor
BIOS ayarlarını default yaptığında bellek voltunu da anakart ayarlayacak. Sen volt değeri girmemelisin. Zaten belleklerinin özelliğine baktığında 1.35V yazar. Yani bu voltajlarda güvenli olarak çalışabilir. XMP açtığında da 3000 Mhz ve volt anakart tarafından ayarlanır.
BIOS ekran görüntülerini göndersen daha sağlıklı yardımcı oluruz. Yaşadığın sorun normal şartlarda olmaması gereken bir durum. İşlemci modelini de yazarsan iyi olur.

İşlemci : i5 8400

volt değeri girmedim ki hocam sadece bütün ayarları default yaptım ve frekansı 2666 yaptım yani volt şuan auto`da.
Anakartım Max 2666 MHz destekliyor

O zaman yapacak bir şey yok 2666Mhz'nin üstüne çıkamazsın.
XMP aktif edincede 2666 MHz`de çalışıyordu fakat bu sefer volt 1.35 di ben default yaptım her şeyi sadece frekansı 2666 MHz yaptım. Teşekkür ederim ilgilendiğin için hocam iyi günler :)
Anakartın desteklediğinin üstüne çıkamazsın zaten. Neyse sağlık olsun. 2666 Mhz’de default ayarlarda kullan hiç bir problem yaşamazsın.
O zaman ben sadece manual olarak frekansı 2666 yapıp diğer ayarlara dokunmayayim :) Yine hata verirse konu açarım zaten. Kernel power 41 yazıyordu olay günlüğünde.

775 pin bir sistemin olsa şöyle diye bilirdim işlemci frekans su ile ram frekans .ama yeni nesil sistemlerde öyle olacağını sanmam bence sen işlemci yi O.C yap ram frekans oto yap nasıl olsa işlemci frekans yükseldikçe ram frekans yükselir zaten ram frekans yüksek olması aman aman bir performans ktmaz

Bende de msi b360 anakart var. Anladığım kadarıyla intel z serisi dışındaki tüm modellerde 2666 mhz frekansın üzerine çıkarmayı engelletmiş. Ayrıca yapılan incelemelerde özellikle intel işlemcilerin doğal desteklediği frekansın üzerine çıkmak oyunlarda fps artışı sağlamadığıyla ilgili birsürü inceleme mevcut.
Bir seçenek: asus b360 anakartlarda işlemcinin tek çekirdek ile ulaştığı boost frekansa tüm çekirdekleri çıkaran bir ayar mevcut diye biliyorum. Bu ayar oyunlarda fps artışı sağlayabilir.

Voltajı otomatik yerine el ile ayarlayın. Onun dışında herhangi bir zarar vermez. Anakartlar bazen çok uçuk voltaj değerleri verebiliyorlar belleklere (1.4-1.5V gibi). 2666MHz 15-16-16-36 1.2V değerlerine neredeyse her RAM rahatlıkla çıkabilir. Manuel olarak bu ayarları girdikten sonra Memtest ile test etmeni öneririm.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı