Çözüm RAM hataları, çökme hataları ve mavi ekran hatalarını çözme

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mertpivvo

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Herkese merhaba, geçenlerde çift kanal 2+2 ram'li bilgisayarımda mavi ekran hatası, çökme hatası ve chrome "hay aksi" hatalarını yaşadığımı söylemiştim. Sonrasında 2. RAM'imin bozuk olduğunu sanmıştım. Evet, bu hataların hepsini çözdüm ve sizlere sizde nasıl çözebilirsiniz anlatmak istiyorum.

NOT: Bu yapacağımız adımlar %100 işe yaramayabilir, sizin RAM'iniz farklı sebeplerden ötürü farklı bir şekilde bozulmuş olabilir. Bu yüzden %100 işe yarıyor gibi bir şey demiyorum. Deneyip öğrenmeniz gerekiyor. Siz virüsten, sıcaklıktan veya diskinizden ötürü mavi ekran hatası veya çökme hatası alıyor olabilirsiniz. Yani donanımınız tamamen bozuk olabilir. Uzun bir açıklama yaptığımıza göre adımlara geçelim.

1. Adım: Anakartta bulunan BÍOS pilini çıkartın ve bilgisayarın güç kablosunu çıkartın. Sonrasında bilgisayarın güç düğmesine 30 saniye basılı tutun. Evet doğru duydunuz güç kablosunu çıkarttıktan sonra güç düğmesine 30 saniye basılı tutup elimizi düğmeden çekeceğiz.

2. Adım: Anakartta bulunan tüm RAM'leri çıkartıp bilgisayarı 1-3 dakika arası RAM'siz çalıştırın.

3. Adım: 2 adet takılı olan RAM'lerden birini çıkartıp tek modül olarak windowsu başlatın. Sonrasında yeniden başlatın ve diğer çıkarttığınız RAM'i anakarta takın ve öncesinde tek modül çalıştırdığımız RAM'i çıkartın. Böyle böyle denemeye devam edin.

NOT 2: Ben tüm çözümleri denedim ve 1. çözüm sayesinde çökme ve Mavi ekran hatalardından kurtuldum. Ha tabii ki siz 2. ve 3. adımları uygulayarakta sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz RAM'lerinizin durumuna göre değişir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı