RAM hızı artırınca mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

SkyVayne

Kilopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 16GB(2x8GB) TRIDENT Z NEO DDR4 3200MHz CL16
SSD veya HDD modeli
Samsun evo 850
Ekran kartı
RTX 2060
Anakart
GIGABYTE AORUS X470 ULTRA GAMING
İşlemci
RYZEN 2700X
Merhaba, başlıkta bahsettiğim gibi xpm aktif hale getirdiğimde genelde Windows gelmeden hemen önce veya bazen de oyun oynarken mavi ekran alıyorum. XMP açıkken RAM hızları desteklediği gibi 3200 MHz oluyor, voltaj değeri de 1.35v ve anakartım da 3600 MHz'e kadar destek veriyor. Daha önce daha farklı hızlarda kullanmayı denedim 2933MHz gibi ama sonuç değişmiyor. RAM soketlerinde yerlerini de değiştirim sonuç yine aynı oldu. Ek olarak da Memtest sonucunda hiçbir hata almadım. Ve RAM'lari 2400MHz de kullanınca hiçbir zaman mavi ekran almıyorum. Ayrıca defalarca aylardır BIOS sürümü güncelledim sorun hiç değişmedi.

Minidump dosyaları: OneDrive

Dosya Ekleri

• MEMTESTSONUCU.jpg
    MEMTESTSONUCU.jpg
    164,4 KB · Görüntüleme: 30
  • OyundaÇıkanMaviEkran.jpg
    OyundaÇıkanMaviEkran.jpg
    201,3 KB · Görüntüleme: 38
  • PCAçılırkenÇıkanMaviEkran.jpg
    PCAçılırkenÇıkanMaviEkran.jpg
    194,8 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:
Girdiğiniz model bilgisinin CL değerleri CL16-18-18-38
Teşekkürler, hallettim şuan, henüz mavi ekran gelmedi. Hepsini denedikten sonra tekrar yaşarsam yazarım.
Bir güncelleme yapayım. 1.35v ve 1.37v ayarındayken çok az sorun yaşadım 1 kez mavi ekran ve bir kere de PC açılırken masaüstü hiç gelmedi, reset atmak zorunda kaldım. 1.38V'a aldığımda oynadığım oyunlar çökmeye başladı sıklıkla. Şu an tekrar 1.37v olarak denemeye devam ediyorum.
Az önce aldığım yeni bir hata daha. Her seferinde farklı bir şey çıkması nasıl bir mantık peki?

Dosya Ekleri

• YeniMaviEkran.jpg
    YeniMaviEkran.jpg
    424,1 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_2685.jpg
    IMG_2685.jpg
    225,5 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:

Geri
Yukarı