RAM hızı işlemci ve anakart ilişkisi

Sinan...

Centipat
Hayırlı günler arkadaşlar. Sorum şu: RAM 3000 MHz, işlemci 2666 MHz, anakart 4000 MHz. Burada RAM, işlemci hızında mı seyreder yoksa anakart hızında mı seyreder? Yani RAM'ler, işlemciye mi bağlı kalır yoksa anakarta mı? Yoksa verdiğim örnekte en düşük 2666 MHz olan işlemcinin hızında mı seyreder tüm bileşenler. Yani en düşük hangisiyse o hızda mı seyreder diğer parçalar? Aydınlatırsanız sevinirim.

3000 MHz hızında çalışır. Bunun üst limitini anakart belirler. RAM'lere overclock yapılıp 3000 MHz üstü çalışması da sağlanabilir. Açıkçası işlemciyi konusunu ben de pek bilmiyorum.

Benim anladığım kadarıyla İşlemci ve RAM anakartın belirttiği Max MHz değerlerine göre kullanır. Diyelim Anakart 3200 MHz ise RAM ve İşlemci de en fazla o kadar kullanır. RAM ve İşlemcinin Max yazan MHz değerleri de Overclock ile yükseltilebilir fakat uzun süreler kısa donanım ömrü demektir.
Örneğin 4133 MHz RAM varsa bu 4000 MHz anakartda en fazla 4000 olarak kullanılır.

Yanlış biliyorsam affola. Ben de yıllardır böyle bilerekden hareket ediyorum :D

Bir örnekle anlatayım.
Öncelikle işlemci burada önemsiz. (En azından ben öyle biliyorum)
3600MHz destekleyen bir anakartımız var diyelim. Bu anakarta 3000MHz RAM takarsak RAM'ler 3000MHz çalışır. Eğer anakart 2666 MHz olsaydı, 2666 MHz'de çalışırlardı.
Kısaca:Anakartınızın MHz değeri maksimum alabileceğiniz ramleri gösterir, üstünü desteklemez. Eğer ramleriniz sınırı aşıyor ise anakartınızın maksimum desteklediği değerde çalışır.

Son düzenleme:
Anlatayım örneğin, 3000MHz RAM'a sahibiz. Anakartımız 2666MHz destekliyor, işlemci 2400MHz destekliyor. Bu sefer RAM'ler 2400MHz hızda çalışacaktır. RAM'ler işlemci sınırının dışına çıkamaz.

İşlemci marka ve modelini Google ile aratın. AMD veya İNTEL sitesine gidin, hangisini kullanıyorsanız tabi. Ardından, işlemcinin RAM Support ( RAM Desteği ) bölümüne bakarak, işlemcinizin desteklediği maksimum frekans değerini görebilirsiniz.

İşlemci marka ve modelini Google ile aratın. AMD veya İNTEL sitesine gidin, hangisini kullanıyorsanız tabi. Ardından, işlemcinin RAM Support ( RAM Desteği ) bölümüne bakarak, işlemcinizin desteklediği maksimum frekans değerini görebilirsiniz.
Arkadaşlar neyi destekler diye sormuyorum. Aralarındaki ilişkiyi merak ediyorum. Hız en düşük olana göre olmaz mı? Yoksa 2666 mhz olan işlemciye 3600 mhz ram taksam (anakart 4000 mhz), bu durumda kim kime taabi olacak? Soru bu...

Arkadaşlar neyi destekler diye sormuyorum. Aralarındaki ilişkiyi merak ediyorum. Hız en düşük olana göre olmaz mı? Yoksa 2666 mhz olan işlemciye 3600 mhz ram taksam (anakart 4000 mhz), bu durumda kim kime taabi olacak? Soru bu...
2666MHz olan işlemci derken? İşlemci frekansı ile RAM bellek frekansı çok farklı şeyler.

Geri
Yukarı