RAM markaları arasındaki fark nedir?

mertunverrr

Hectopat
Mesela Adata'nın 3000 MHz RAM'i ile Corsairin 3000 MHz RAM'i arasında ne fark vardır? İkisinin de CL değerleri aynı fiyat farkı mevcut.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandıkları zarlar farklı olabilir. Ama bu konuda detaylı araştırma yapmanız gerekir.

Micron, Hynix ve Samsung olmak üzere üç büyük zar üreticisi vardır. RAMlerin bellek içeren zarlarını işte bu firmalar üretir.

Corsair, Adata gibi markaların yaptığı şey bu üç üreticiden zar alıp RAM'i bir chip üzerine inşaa etmektir. Optimizasyonunu, devrelerini vb. yaparlar.

Adata'nın da Corsair'in de hem Samsung hem de Micron zara ait RAMleri illaki vardır.

Buna dair bilgiyi, QVLlerden edinebilirsiniz.

RAM overclocku yapmak isteyenler Samsung zar bakınmalılar.

Onun dışında Hynix ve Micron da gayet başarılıdır.

Bazı 3000 MHzlik ucuz RAMler Samsung yerine Micron içerebiliyor. Genelde Samsung zarlı 3000 MHz RAMler rahatlıkla CL13'e kadar inerken, Micron için bu değer genelde CL15 ile sınırlı kalıyor.

Kullandıkları zarlar farklı olabilir. Ama bu konuda detaylı araştırma yapmanız gerekir.

Micron, Hynix ve Samsung olmak üzere üç büyük zar üreticisi vardır. RAMlerin bellek içeren zarlarını işte bu firmalar üretir.

Corsair, Adata gibi markaların yaptığı şey bu üç üreticiden zar alıp RAM'i bir chip üzerine inşaa etmektir. Optimizasyonunu, devrelerini vb. yaparlar.

Adata'nın da Corsair'in de hem Samsung hem de Micron zara ait RAMleri illaki vardır.

Buna dair bilgiyi, QVLlerden edinebilirsiniz.

RAM overclocku yapmak isteyenler Samsung zar bakınmalılar.

Onun dışında Hynix ve Micron da gayet başarılıdır.

Bazı 3000 MHzlik ucuz RAMler Samsung yerine Micron içerebiliyor. Genelde Samsung zarlı 3000 MHz RAMler rahatlıkla CL13'e kadar inerken, Micron için bu değer genelde CL15 ile sınırlı kalıyor.

Eyvallah hocam teşekkürler

Dün gece geç saatte fazla yazamadım fakat bugün biraz daha bu konuda derine inmek istedim.

QVL'den kastım anakartların QVL'dir. Öbür türlü bir RAM'in zar üreticisini öğrenmek için üreticiye sormanız gerek çünkü RAM'in satış bilgilerinde bu yer almaz. Anca RAM elinize gelir, typhoon burner ile bakarsınız öyle öğrenirsiniz.

Anakartların QVLlerine genelde "destek" kısmından ulaşabilirsiniz.

(Memory by RX-1x00 sekmesine tıklayın)

Örneğin buradaki "chipset" kısmı, RAM'in zar üreticisini temsil eder.

RAM'i overclock yapmaya niyetiniz varsa Samsung RAM bulmanız yeğdir. Samsung RAMler ile 3600-4200 gibi hızlara çıkılabilmektedir. Böylesi bir Samsung zarlı RAM almanız size performans olarak geri dönecektir.

Ama Samsung zarlı olanların büyük kısmının Türkiye'de satılmadığını fark edersiniz. Bir tek Nanokatalog çıkıyor, onlar da sanırım sipariş üzerine yurtdışından getiriyor.

Yani böyle bir hayaliniz, fanteziniz varsa benim önerim bu yönde olacaktır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı