RAM MHz artışı sonrası bazı oyunlarda kapanma

EosUranos

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.

RAM'in MHz 2866'den 2934 çıkarınca DotA 2 oyununda crash yiyorum bazen ama diğer oyunlarda sıkıntı yok 2-3 saat assasin Creed oddsy oynadım uzun süre hiç böyle bir şey olmadı.

Anakart: ASRock X370 GAMING K4 Fatality ( ASRock Fatal1ty X370 Gaming K4 )
CPU: Ryzen 2700X (sıvı soğutma aldığım için 4.2 GHz'de kullanıyorum )
RAM: Team Team t-Force Dark 16 GB DDR4 3000MHz ( anakart 3000 MHz destekliyor mu desteklemiyor mu anlayamadım anladığım +2933 MHz yazıyor)

DRAM voltage: 1.350'den 1.390 çıkarıldı ( XMP profili kullanıyorum ) 2866 kullanırken 1.380 yapmıştım 1.350'de stabil değildi bende 2933 yapınca bir tık daha arttırdım.

Ek olarak son sorum bu anakartta bu RAM 3000 MHz'de kullanılır mı? (Voltage 1.4 kadar desteklediği yazıyor RAM'lerde 1.40 yapsam? )

Son düzenleyen: Moderatör:
SoC voltajının sabit olması inanın en iyisi stabilite açısından. Otomatiğe alınca arada sırada voltaj düşüyor ve garip garip sorunlara yol açıyor bu, en iyisi sabit olması. SMT yüzünden çökme yapmaması gerekiyor aslında fakat bu noktada yapmış olduğunuz işlemci OC'den kaynaklı sıkıntı yaşama olasılığınız aklıma geliyor. Ayrıca anakartın BIOS sürümü sıkıntılı olabilir bir ihtimal. Eski Ryzen anakartlarında özellikle 300 serilerinde BIOS sürümü kaynaklı sıkıntılar çok konuşuluyordu.

SoC voltajının sabit olması inanın en iyisi stabilite açısından. Otomatiğe alınca arada sırada voltaj düşüyor ve garip garip sorunlara yol açıyor bu, en iyisi sabit olması. SMT yüzünden çökme yapmaması gerekiyor aslında fakat bu noktada yapmış olduğunuz işlemci OC'den kaynaklı sıkıntı yaşama olasılığınız aklıma geliyor. Ayrıca anakartın BIOS sürümü sıkıntılı olabilir bir ihtimal. Eski Ryzen anakartlarında özellikle 300 serilerinde BIOS sürümü kaynaklı sıkıntılar çok konuşuluyordu.
Biosu 4.80 (yada 4.60 tam hatırlayamadım evde değilim ) sürümünü kullanıyorum. Güncelleme yapmadım bazı forumlarda güncellemeler ile kötü olduğunu okumuştum. Benim için bu versiyonu stabil gibi geldi çünkü çoğu güncelleme, notlara baktığımda yeni işlemcilere destek için yapılmış sadece 1-2 tanesinde Ramler ile ilgili notlar vardı sanırım. 1-2 hafta kullanacağım bakalım son durum ne olacak.

SMT modunu tekrar aktif edeceğim bir ara onuda deniyeceğim
Soc Voltage konusunda kesinlikle haklısın değişkenlik anlık kapanmalara sebep olabiliyor, oyunlarda uygulamalarda benim gözlemimde bu yönde yine yorum yazacağım duruma göre bir şey görürsem

Biosu 4.80 (yada 4.60 tam hatırlayamadım evde değilim ) sürümünü kullanıyorum. Güncelleme yapmadım bazı forumlarda güncellemeler ile kötü olduğunu okumuştum. Benim için bu versiyonu stabil gibi geldi çünkü çoğu güncelleme, notlara baktığımda yeni işlemcilere destek için yapılmış sadece 1-2 tanesinde Ramler ile ilgili notlar vardı sanırım. 1-2 hafta kullanacağım bakalım son durum ne olacak.

SMT modunu tekrar aktif edeceğim bir ara onuda deniyeceğim
Soc Voltage konusunda kesinlikle haklısın değişkenlik anlık kapanmalara sebep olabiliyor, oyunlarda uygulamalarda benim gözlemimde bu yönde yine yorum yazacağım duruma göre bir şey görürsem

Peki RAM'leri bu hıza çıkarmadan önce SMT modu açıkken sıkıntı oldu mu hiç?

Peki RAM'leri bu hıza çıkarmadan önce SMT modu açıkken sıkıntı oldu mu hiç?

Sanırım ben ramleri OC ederken SMT kapattım o şekilde kullandım. Ben ilk Cpu overclock etmiştim 4.2 GHZ'e
CVoltage : 1.362 olarak
O şekilde stress testi vs yaptım. SMT açıkken herhangi bir sorun yoktu sonra ramlere odaklandım.
Ram mhzleri oynadıktan sonra niyese onu kapatmak geldi, aklıma bir kaç video görmüştüm kapatılınca fps artışı olduğuna dair sonra arada canlı yayınlar açtığım için smt on yapayım dedim o ara stabilizasyon tamamen gitti (belki de hiç yoktu ben ona bağladım çünkü dotada çökmeler %1 e kadar düşmüştü ) dediğim gibi Assasin creed ve Ubisoft oyunlarında smt ile ilgili çökmeler olabiliyormuş. ( ama bu zaman kadar hep smt on oynadım çökmemişti Ramlere ve Cpu overclock yapmamışken)

Bir süre SMT off olarak kullanacağım şuan stress testlerinde hata almıyorum 10 dk kadar yaptım tüm donanımları ekleyerek. Oyunda da atma kapanma vs olmadı.

Bana kalırsa Cpu da sorun yok voltajda çok yüksek değil 1.39v-1.45v aralığında falan çok denedim hep mavi ekran yada kitleme yaşadım ama 1.362 ile sorunsuz gibi

Cpu Soğutucum : Arctic Liquid Freezer II - 240 (Gayet memnunum stress testinde ancak 78 görüyor oyunlarda 60-65 geçmiyor genellikle yayında 70 derece üstüne çıkabiliyor oda cpu kullanımı %70 'in üzerine çıktığı içindir.)

Hocam ben RAM OC yapacağım zaman tüm işlemci OC ayarlarımı sıfırlıyorum bir sorun yaşadığımda kesin olarak kaynağını biliyorum bu sayede. Aklınızda soru kalmasın isterseniz bir süre aynı şekilde denemenizi tavsiye ederim. Eğer işlemci OC yokken auto ayarlarda bu çökmeler devam ediyorsa artık kesin şüphemiz RAM OC'nin stabil olmaması.

Aslında yaptığınız işlemci OC bana stabil olur gibi geliyor hem soğutmanızda çok iyi fakat kesin konuşmak istemiyorum OC işi hep şansa bakıyor.

Son düzenleme:
Hocam ben RAM OC yapacağım zaman tüm işlemci OC ayarlarımı sıfırlıyorum bir sorun yaşadığımda kesin olarak kaynağını biliyorum bu sayede. Aklınızda soru kalmasın isterseniz bir süre aynı şekilde denemenizi tavsiye ederim. Eğer işlemci OC yokken Auto ayarlarda bu çökmeler devam ediyorsa artık kesin şüphemiz RAM OC'nin stabil olmaması.

Aslında yaptığınız işlemci OC bana stabil olur gibi geliyor hem soğutmanızda çok iyi fakat kesin konuşmak istemiyorum OC işi hep şansa bakıyor.

Stress testinde sorun yok ama DotA'da maç izlerken 1-2 attı oyundan crash yedim oyunun hata Log'unu açtım ama çok anlayamadım sorunun neden kaynaklı olduğunu, diğer oyunlarda bir de test yapayım anlamadım gitti bu işi stabilize testinde sorun yok gibi gözüküyor. CPU'da sorun yokta bana kalırsa 2934 MHz yapınca DotA'da sorun oluyor ya da SMT modu ile ilgili iki seçenek görüyorum.
2866 düşürdüm bir türlü stabil olmuyor. Sinir oldum artık bir oyunda stabil diğerinde pc reset atıyor dram voltage 1.355 düşürdüm
Dota da sorun yok
SMT ON olarak Assasin creed giriyorum pat gidiyor oyun kapanıyor yada pc reset atıyor.

Smt off olarak belki assasinde kapatmayacak ama denemedim overclock işi çok garip birde bu işlemleri yaptıktan sonra ön yüklemeler çok yavaşladı nedendir bilmiyorum ( Hard diske kurulu pc ama bu kadar yavaş hiç açılmazdı )

Son düzenleme:

Geri
Yukarı