RAM MHz olursa sorun olur mu?

Emircanazik

Hectopat
Makaleler
1
İyi günler, benim anakartım DDR3, RAM'lerim DDR3 8 GB. Ben DDR3 RAM almak istiyorum ama şu anki RAM 2x4 1600 MHz'de çalışıyor benim anakartımda da 2 slot RAM takılabiliyor. Ben ise 1 tane RAM'i çıkarıp toplam 12 GB RAM yapmak istiyorum, mesela 4 GB bir RAM var 1600 MHz'de çalışıyor ama 8 GB alacağım RAM daha yüksek bir MHz'de çalışırsa ortaya sorun çıkar mı bunu öğrenmek istedim.

Malesef 2 slot var yani ram üzerinde yükseltme yapmayacam 2x4 üzerinden kulanmaya devam edeyim diyorsunuz.
Hocm ikinci el piyasaları fişek gibi. Elindekileri satıp 2x8'e geç bence. Daha bir hafta olmadı, 2x4 RAM ilan açtım. 1 saat olmadan 3 mesaj geldi. İlanı açtığım gün adamla anlaştık sattım direkt.

RAM'den ziyade işlemcinizi değiştirmenizi öneririm ben. İşlemcinizden ötürü anakartınızı yükseltemiyorsunuz. Anakart yükseltemeyince DDR4 takamıyorsunuz. 1070Ti gibi bir ekran kartı için de o anakart ve DDR3 bana biraz mantıksız geldi açıkçası.

RAM'den ziyade işlemcinizi değiştirmenizi öneririm ben. İşlemcinizden ötürü anakartınızı yükseltemiyorsunuz. Anakart yükseltemeyince DDR4 takamıyorsunuz. 1070Ti gibi bir ekran kartı için de o anakart ve DDR3 bana biraz mantıksız geldi açıkçası.
İşlemci en az 2500 tl işlemci için ana kart da değiştirmem lazım oda üstüne eklenecek şuan psu yetmiyormuş 450 tl ye psu alacam elimdekini satıp gerçekten ne yapacağımı şaşırdım elimde param yok gerçekten

İşlemci en az 2500 tl işlemci için ana kart da değiştirmem lazım oda üstüne eklenecek şuan psu yetmiyormuş 450 tl ye psu alacam elimdekini satıp gerçekten ne yapacağımı şaşırdım elimde param yok gerçekten
Beni yanlış anlamayın. Ben size sadece öneri verdim. Sizin için mümkün olduğu zaman aklınızda bulunsun. İyi sosyaller hocam :)

Ayrıca sisteminiz DDR3 olduğu için 12GB RAM kullanabiliyorsunuz. DDR4 sistemlerde 12GB şeklinde bir kullanım yoktur bunu da eklemek istedim.
Kaynak paylaşabilir misiniz?

ASUS'un H81M-K modeli DDR3 olmasına rağmen özellikler kısmında maksimum RAM miktarı 16 GB olarak belirtilmiş.
2 x DIMM, Max. 16GB, DDR3 1066/1333/1600 MHz ECC olmayan, Arabelleksiz Bellek
ASUS H81M-K

DDR4 sistemlerde de 4+8 yani 12 GB, veya farklı kombinasyonlar, şeklinde bir kullanım da var diye biliyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ASUS'un H81M-K modeli DDR3 olmasına rağmen özellikler kısmında maksimum RAM miktarı 16 GB olarak belirtilmiş.
Buna zaten herhangi bir atıfta bulunmadım. 16GB'a kadar tüm kombinasyonlar kullanılabilir.
DDR4 sistemlerde de 4+8 yani 12 GB, veya farklı kombinasyonlar, şeklinde bir kullanım da var diye biliyorum.
Haklsınız. yorumumu şu şekilde düzeltmek daha iyi olur: "4x2 veya 8x2 yapmak daha sağlıklıdır"

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı