RAM MHz ve CL karşılaştırması

MrDentist

Hectopat
Soruyu örnekleyerek sormam gerekirse, 3200 MHz CL16 mı daha iyidir yoksa 3600 MHz CL18 mi? Karşılaştırmak için herhangi bir formül tarzı bir şey var mı? Amaç sadece "latency" değerini düşürmek midir? Yoksa verdiğim örnekteki gibi aynı latency değerini elde ettiğimiz 2 ayrı durumda yüksek MHz olan daha iyi mi sonuç verir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Soruyu örnekleyerek sormam gerekirse, 3200 MHz CL16 mı daha iyidir yoksa 3600 MHz CL18 mi? Karşılaştırmak için herhangi bir formül tarzı bir şey var mı? Amaç sadece "latency" değerini düşürmek midir? Yoksa verdiğim örnekteki gibi aynı latency değerini elde ettiğimiz 2 ayrı durumda yüksek MHz olan daha iyi mi sonuç verir?
Dostum kısaca özetlemek gerekirse RYZEN işlemci kullanıyorsan frekans hızı. İNTEL kullanıyorsan CL değeri diye biliyorum. Yani İNTEL işlemciler 2400 MHZ hızda da performans gösteriyor. İNTEL’de önemli olan CL değeri yanlış biliyorsam özür diliyorum.

Normalde ikisi de önemli. Yani önemli olan bellek gecikmesi ki bu gecikme değerinde CL'nin de frekansında parmağı var. Ama ve lakin Ryzen 3000 serisinde AMD Infinity fabric hızını doğrudan RAM frekansına bağladığı için Ryzen sistemlerde yüksek frekans bir tık daha önemli.

Dediğim gibi normalde önemli olan belleğini gecikme değeridir ancak Ryzen'da Infinity fabric hızı bellek frekansına eşitlendiğinden 3733-3800 MHz'e kadar frekans bir tık daha önemli. Ryzen bellek kontrolcüsü genelde 3733 MHz'den daha hızlı çalışamadığı için de bellekler bu frekansı aşınca işlemci 2:1 moda geçiyor, Infinity fabric ve bellek kontrolcüsü kendi hızını bellek hızının yarısına indiriyor. Yani yüksek frekans, performansı CL ve gecikmeye oranla bir tık daha arttırsa da işin bo*unu çıkartınca yarardan çok zarar sağlıyor 🙂

Dediğim gibi normalde önemli olan belleğini gecikme değeridir ancak Ryzen'da Infinity fabric hızı bellek frekansına eşitlendiğinden 3733-3800 MHz'e kadar frekans bir tık daha önemli. Ryzen bellek kontrolcüsü genelde 3733 MHz'den daha hızlı çalışamadığı için de bellekler bu frekansı aşınca işlemci 2:1 moda geçiyor, Infinity fabric ve bellek kontrolcüsü kendi hızını bellek hızının yarısına indiriyor. Yani yüksek frekans, performansı CL ve gecikmeye oranla bir tık daha arttırsa da işin bo*unu çıkartınca yarardan çok zarar sağlıyor 🙂

Peki bu Infinity fabric değeri tüm nesil Ryzen'ler için geçerli midir? Hepsi için mi 1:1 değeri max 3733 MHZ'dir?

Sistemdeki belleğin 2:1 olarak çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız?

Peki bu Infinity fabric değeri tüm nesil Ryzen'ler için geçerli midir? Hepsi için mi 1:1 değeri 3733 MHZ'dir?
Bu yazdıklarımın alayı Ryzen 3000 serisi için geçerli. Zen ve Zen+ mimarisi hakkında pek detaylı verilere ulaşamadım. Ancak infinity fabric olayı tüm Zen'lerde var diye biliyorum.
Sistemdeki belleğin 2:1 olarak çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız?
CPU-Z'ye gir, memory sekmesinde north bridge be memory frequency eşitse 1:1 modundadır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı