RAM MHz yükseltme

sinay22

Hectopat
Daha fazla  
Kullandığım laptopta RAM'lerin olması gerekenden daha yavaş çalıştığını fark ettim. Anakart öğrendiğim kadarıyla 2400 MHz destekliyor ama şu anki RAM'lerim 1333MHz'de çalışıyor. BIOS'tan baktığımda hiçbir şekilde RAM'lerle alakalı bir bölüm göremedim. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Dosya Ekleri

• 22.png
    22.png
    460,1 KB · Görüntüleme: 69
  • 111.png
    111.png
    464 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleyen: Moderatör:
Görev yöneticisi altında bellek hızı ne görünüyor? Bir de HWiNFO64 ile orada hangi değerler görünüyor diye bellek hızlarını kontrol eder misiniz.
Görev yöneticisinde 2400mhz gözüküyor lakin dediğiniz programda yine düşük gözüküyor.

Dosya Ekleri

• 4444.png
    4444.png
    219,6 KB · Görüntüleme: 59
Olması gerektiği gibi 2400 MHz frekansında çalışıyor. Orada gördüğünüz 1200 değerini iki ile çarpacaksınız. Belleklerinizde bir sorun yok gibi duruyor. CPU-Z programı neden böyle gösteriyor bilmiyorum. Yabancı forumlarda da bunun aynısı konulara denk geldim. Bir sonuca varılamıyordu. Daha iyi bilen arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

Umarım dediğiniz gibidir, kafamı karıştırdı iyice bu durum RAMMon uygulamasından baktığımda ise orda da 1333 gözüküyor.Bunu da iki ile çarptım diyelim o zaman da 2600mhz cıkıyor yine tutmuyor değerler.

2667 çıkıyor. Sanırım 2667mhz tamam da o hızda da çalışamaması gerekiyor.RAM in maksimum kendi hızını gösteriyor olabilir mi?

2667 çıkıyor. Sanırım 2667mhz tamam da o hızda da çalışamaması gerekiyor.RAM in maksimum kendi hızını gösteriyor olabilir mi?
Belleklerin çalışma frekansını gösterir. En azından yavaş çalışma gibi bir sorununuz yok anlaşılan. Dediğim gibi CPU-Z programında neden o şekilde sonuç verdiğini bilmiyorum.

Öncelikle 2666 olarak gördüğünüz değer sizin raminiz maksimum değeri. Onun haricinde yardımcı olan arkadaşların dediği gibi size gösterilen değeri 2 ile çarpacaksınız. Görsellerde zaten her şey yazıyor. Anakartınız maksimum 2400 mhz kadar çıkabiliyor. Ancak mevcut bellekler anakart destek verseydi 2666'a kadar çıkacaktı. Uzun lafın kısası gönül rahatlığıyla laptobunuzu kullanabilirsiniz.

Raminiz ile alakalı bilgiler

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı