RAM mi yoksa HDD mi FPS düşmesine sebep olur?

HDD bal gibide drop yapar. Mesela günümüz popüler oyunlarından PUBG'yi HDD sistemli bir PC de drop yemeden oynamak mümkün değil. Youtubede videolar mevcut izleyebilirsiniz.

Bende drop oluyordu ram 16 GB yükseltim sorun diye bişey kalmadı günceleme hepsi hikaye
ram al fark göreceksin.

Windows arama kısmına bellek tanılama yaz enter'la pc yi yeniden başlat de birde böyle test et ramleri.
Memtest86 USB'den Çalışan RAM Test Programı
Gelişmiş testi şuan yapıyorum hocam. Normal testte sorun göremedim.
Bir dakika şimdi jeton düştü: 2400 MHZ RAM mi kullanıyorsunuz? Anlaşıldı sorun RAM'de. Ryzen sistemlerde 3000 MHZ altı bir şekilde drop giriyor, stabil çalışamıyorlar.
Ancak sistem APU değil. Ayrıca 3000MHz altı frekanslı RAM de sorun yaşatıyorsa ölsün bu Ryzen hocam.
RAM'iniz düşük.16GB yapmanızı öneririm.HDD drop yapmaz,sadece yüklenme ekranlarını v.s uzatır.RAM'i yükseltin eğer hala aynı ise SSD'ye geçin veya Hard Disk yenileyin.
Hem harddisk hem RAM sıfır. Hatta sistem komple sıfır hocam. Ayrıca oynadığım oyunlar eski sistemimde sorun çıkartmıyordu.
amd apu sistem toplanmış. Bu devirde aklı olan bu sistemi topluyor. Ram frekansların ne kadar yüksekse o kadar fazla performans alırsın. 3200mhz almanı tavsiye ederim adanakrtında destekliyorsa. Üst model ekran kartı almış gibi fps farkı yaşarsın. En çok pubg de görürsün bunu yaklaşık 30 fps
PUBG 768p low-medium arasi 70 80 FPS harici ekran kartım var. G ibareli işlemcilerle illa APU sistem toplanir diye kayıt yokki. Ayrıca sistemimde SSD var sadece PUBG bunun içinde kurulu gram sorun yok.
HDD yi HD Tune Pro ile test etmeniz daha sağlıklı olur.
HD Tune Pro'yu harddisk ilk geldiğinde Bad Sector testi için kullandım ve süresi bitti malesef. Ayrıca o zamanda bir sorun görememiştim bilgi bölümünde.

@M50B28 Hocam maalesef öyle diye biliyorum. Bir arkadaşımda aşağı yukarı sizin gibi sistemi var APU değil sizin ki gibi ancak, o da 2400 MHZ RAM kullanıyordu drop giriyordu. 3000 MHZ'ye geçti sistem sanki rahatladı.

Arka planda çalışan uygulamalar olabilir. Ayrıca sisteminizin en güncel sürücülerini yükleyin. Droplar genellikle RAM kaynaklıdır.
Ram 4GB. Ama örneğin Lol oynarken 500-600Mb sisteme kalıyor yani. CS GO' da droplar daha fazla oluyor. Orada Ram kullanımı daha fazla. SSD mı Ram mi alsam diye düşunüyorum.

Bende drop oluyordu ram 16 GB yükseltim sorun diye bişey kalmadı günceleme hepsi hikaye
ram al fark göreceksin.
Hocam, eski sistemimde de 8 GB RAM vardı gram sıkıntı yoktu sorun bellek yetersizliği olamaz bence.
@M50B28 Hocam maalesef öyle diye biliyorum. Bir arkadaşımda aşağı yukarı sizin gibi sistemi var APU değil sizin ki gibi ancak, o da 2400 MHZ RAM kullanıyordu drop giriyordu. 3000 MHZ'ye geçti sistem sanki rahatladı.
Hocam arkadaşınızın sistemini hatırlıyor musunuz?
Aynı sorundan şikayetçiyim. Anlık doplar oluyor özellikle online oyunlarda. Bende Ram az ama oyuna yetiyor.
Hocam sisteminizi paylaşır mısınız?
Arka planda çalışan uygulamalar olabilir. Ayrıca sisteminizin en güncel sürücülerini yükleyin. Droplar genellikle RAM kaynaklıdır.
Arka plan tertemiz. Dediğim gibi indirme yapsam bir nebze normal diyecem ama arka plan tertemizken oluyor. Üstelik sistemsel uygulamaların tamami SSD'de kurulu.

Hocam Benim dizüstü.
İşlemci: i3 4100M 2.50Ghz
Ekran Kartı: GT 740M 2GB
Ram: 4GB DDR3 1333Mhz
Harddisk: WD Blue 500GB 5400Rpm
Sistem: Windows 10 Home
Isınma sorunu falan hiç yok gayet serin oyunda dahi sıcaklık maksimum 65 derece.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı