RAM nasıl aktifleştirilir?

Crossover17

Hectopat
Arkadaşlar 8 GB olan RAM'ime bir 8 GB daha aldım. RAM'i kasaya takınca direkt iş bitecek mi yoksa BIOS'tan falan ayar yapmak gerek mi? Hiçbir bilgim yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı modülden bir adet daha mı aldın yoksa farklı marka model mi?
Yeni RAM'i taktığın zaman sistemin ilk açılışı uzun sürebilir birkaç kez açılıp kapanabilir normaldir.
RAM'leri tanıyıp kendini kalibre eder sistem ve genelde DDR4 RAM'lerde 2133 MHz hızında çalışır daha sonra BIOS'a girip XMP varsa aktifleştirip RAM frekanslarını artırabilirsin.

RAM'i kasanıza takın sadece bir ayar yapmanıza gerek yok. Sadece en son MHz'ini almak istiyorsanız XMP profilini aktif edebilirsiniz.
Söylediğiniz terimler biraz bana yabancı 😅 3000MHz CL16 1 adet 8 GB RAM'im vardı aynısından bir tane daha aldım. 2 side 3000 Mhz de çalışmıyor mu? ve XMP profili nedir acaba
Aynı modülden bir adet daha mı aldın yoksa farklı marka model mi?
Yeni RAM'i taktığın zaman sistemin ilk açılışı uzun sürebilir birkaç kez açılıp kapanabilir normaldir.
RAM'leri tanıyıp kendini kalibre eder sistem ve genelde DDR4 RAM'lerde 2133 MHz hızında çalışır daha sonra BIOS'a girip XMP varsa aktifleştirip RAM frekanslarını artırabilirsin.
Aynı modelden aldım. Modeli "Apacer panther 8 GB DDR4 3000MHz CL16 1 adet 8 GB Black Silver Gaming RAM " böyleydi. Şimdi dediğinizi yapmadığım için 3000 de çalışmıyor mu? Taktığım gibi tekte açıldı ve Bilgisayara sağ tıklayıp özellikler dediğimde 16 Gb gözüküyordu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu rehberi izleyerek frekans hızlarını yükseltebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu rehberi izleyerek frekans hızlarını yükseltebilirsiniz.
Peki hızlarını yükseltmenin herhangi bir yan etkisi olur mu? Isınma, işlemciye yüklenme vs.?
Ve son olarak son hıza getircem rekabetçi oyunlarda fps artışı olur mu? Cevaplarınız için çok teşekkürler

Aynı modelden aldım. Modeli "apacer panther 8 GB DDR4 3000MHz CL16 1 adet 8 GB Black Silver Gaming RAM " böyleydi. Şimdi dediğinizi yapmadığım için 3000'de çalışmıyor mu? Taktığım gibi tekte açıldı ve bilgisayara sağ tıklayıp özellikler dediğimde 16 GB gözüküyordu.

Tamam 16 GB gözüküyor ama RAM frekansını kontrol ettin mi 3000 MHz'de çalışıyorsa sıkıntı yok
Ama yeni RAM'i eklediğin için 2133 MHz varsayılan hızında çalışıyorsa XMP aktifleştirerek 3000 MHz hızına çıkartmalısın RAM'leri.

Tamam 16 GB gözüküyor ama RAM frekansını kontrol ettin mi 3000 MHz'de çalışıyorsa sıkıntı yok
Ama yeni RAM'i eklediğin için 2133 MHz varsayılan hızında çalışıyorsa XMP aktifleştirerek 3000 MHz hızına çıkartmalısın RAM'leri.
Dostum ben biosa bile girmeyi bilmeyen teknoloji cahiliğim 😅 Acaba nasıl yapıcam adım adım anlataibilirsen çok memnun olurum.
Ayrıca benim anakartım "ASUS Prime A320M-F-sı AMD A320 soket AM4 mATX Gaming anakart. " Model arkadaşlar

Dostum ben BIOS'a bile girmeyi bilmeyen teknoloji cahiliğim 😅 Acaba nasıl yapacağım adım adım anlataibilirsen çok memnun olurum.
CPU-Z indirin SPD kısmına gelip oradan MHz değerlerini atarsanız öğreniriz. Attığım rehber videosunu uyguladığınız zaman zaten BİOS'a girince kaç MHz'de çalıştığını görürsünüz hocam. Yarım yarım bilgi aktarıp boş mesaj yapmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı