RAM O.C. deneyimi

GRBreakpoint

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Herkese merhaba. Ryzen 5 7600X işlemci ile birlikte B650M DS3H anakarta sahip birisi olarak biraz uzun bir şekilde manuel RAM OC serüvenimi anlatacağım sizlere.

Şimdi her şeyden önce işlemci ile çok oynamadım basit PBO ayarı ile +200 MHz verdim 5.5 GHz'de çalışıyor yük altında ve Curve Optimizer'dan -20 verdim -25'te ara sıra crash veriyordu. İşlemci bu kadar şimdi RAM konusuna ve AMD'nin Vcore SoC voltajı üzerindeki saçma şirket politikasına değineceğim.

2023 Temmuz ayında F9a BIOS sürümü yüklü idi. Bu sürümde Vcore SoC voltaj limiti 1.35v idi. Daha sonra baktım ki F21 ve F22b BIOS sürümleri gelmiş ve F21 sürümünde UEFI vulnerability (UEFI'nin saldırıya açık bir durumunu düzeltmişler) ancak bu sürümde bir baktım ki Vcore SoC voltaj limiti 1.30V'a düşmüş. F9a BIOS sürümünde iken EXPO ile maksimum 5600 MHz ve CL36 olan RAM'leri ben manuel OC ile 6000 MHz ve CL30 yapıp Memory subtimingsler ile de oynayarak harika bir noktaya getirmiştim. Yeni BIOS sürümünde ise 1.30 v ile hiçbir şey yapılamadı fclk 2100 MHz idi mevcut voltaj ile 2033 MHz ile de OC ayarlarım çalışmadı. Eski sürüm BIOS da artık mevcut değildi sitede.

Artık illallah ettim ve dümdüz EXPO açıp yoluma devam ettim.

Bundan önceki Intel 6700K vardı tavsiye üzerine AM5'e geçmiştim. Bütçem olsa hemen AMD'yi bırakırdım. Ekran kartında NVIDIA fanboyuyum ve işlemcide de Intel. Bu ikisinden kesinlikle şaşmamak gerekiyor. Donanım bilgim iyi olmasına rağmen beni canımdan bezdirdi AMD. Ayrıca belleklerim de Kingston Hynix çip mevcut ve kaliteli.

Bu sinirle yazılmış bir konu olmayıp tavsiye niteliğindedir.

Üst segment anakart sahibiyim, sanırım bende bu şekilde bir sınırlama yok. AMD ile değilde anakartla ilgili bir duruma benziyor sizinkisi.

Üst segment anakart sahibiyim, sanırım bende bu şekilde bir sınırlama yok. AMD ile değilde anakartla ilgili bir duruma benziyor sizinkisi.
Hocam BIOS sürümü ile alakalı. Anakartı ilk aldığımda 1.40V idi limit. Sonra 1.35V sonra 1.30V'a düşürdü. 1.35V verdiğimde memtest86 dan tutun Prime95 a kadar bir kere crash yemedim. Ne diye sınırlıyorsun. AMD ile de alakalı bir durummuş araştırdım yabancı forumlarda. Sınır tavsiyesini AMD yapıyormuş.

Hocam BIOS sürümü ile alakalı. Anakartı ilk aldığımda 1.40V idi limit. Sonra 1.35V sonra 1.30V'a düşürdü. 1.35V verdiğimde memtest86 dan tutun Prime95 a kadar bir kere crash yemedim. Ne diye sınırlıyorsun. AMD ile de alakalı bir durummuş araştırdım yabancı forumlarda. Sınır tavsiyesini AMD yapıyormuş.
Şahsen AMD'de sorun olduğunu düşünmüyorum. AMD'nin sınırlayın tavsiyesi vereceğini hiç sanmıyorum. Tamamen anakarttan kaynaklı olabilecek bir durum çünkü AMD işlemci konusunda İntel'den iyi bir marka.

Şahsen AMD'de sorun olduğunu düşünmüyorum. AMD'nin sınırlayın tavsiyesi vereceğini hiç sanmıyorum. Tamamen anakarttan kaynaklı olabilecek bir durum çünkü AMD işlemci konusunda İntel'den iyi bir marka.
Tamam da hocam 1.40V değerini 1.30V a düşürmek ne alaka.

Neyse zaten öyle ya da böyle sadece gaming için çok da önemli bir şey değil. Sadece benim bir hobimdi bu OC işi.

Geri
Yukarı