RAM overclock değerleri

Flowy

Zeptopat
Daha fazla  
Anakart
ASUS PRIME B450M-K
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600X
HyperX markasında 3-4 yıl önce aldığım için modelini bilmediğim DDR4 8 GB 2400 MHz RAM'im var.
-Anakartım ASUS Prime B450M-K
-Ekran kartım NVIDIA 1060 6 GB.
-İşlemcim AMD Ryzen 5 1600X.
Anlayacağınız böyle bir sisteme RAM'im tam olarak yetemiyor ve oyunlarda drop yiyorum. Şu anda ise yeni bir RAM alabilecek bütçem bulunmuyor.
Bu nedenle RAM overclock olayını bi' hayli araştırdım ve RAM MHz'imi manuel olarak 2400'den 2933'e yükselttim.
Daha sonrasında bilgisayarımı başlattığımda hiçbir sorun olmadan çalıştı, fakat voltaj kısmı kafamı karıştırmaya başladı ve onu da biraz araştırıp voltajımı.
manuel olarak 1.20'den 1.35'ye yükselttim. Gerek Görev Yöneticisi gerek BIOS'ta gerek CMD'de gerek CPU-Z'de RAM'im güncel olarak 2933 gözüküyor.
Fakat aklıma takılan tek bir şey var. Screenshotlarda gözüktüğü gibi CPU-Z uygulamasında Memory sekmesinde DRAM Frequency 1463 MHz yani doğru.
Fakat SPD sekmesinde aşağıda bulunan Frequency 1200 MHz ve eski voltajım olan 1.20 v gözüküyor. Acaba yaptığım overclock hiçbir şeye yaramamış ve RAM'im eskisi gibi çalışmaya devam mı ediyor diye düşünmeye başladım. Yoksa orada gözüken sadece RAM'in ana değerleri falan mı?
Yardım edebilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

1.PNG

2.PNG

3.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock olmuş, bir de Memtest86 yap bakalım. O zaman stabil olum olmadığını anlayabiliriz.

Çok teşekkür ederim, içimi rahatlattınız. Tahmini olarak yarın öğle saatlerinde MemTest86 sonuçlarımı da burada paylaşacağım.

Çok teşekkür ederim, içimi rahatlattınız. Tahmini olarak yarın öğle saatlerinde MemTest86 sonuçlarımı da burada paylaşacağım.
Biraz geciktim fakat haberler iyi. MemTest86'in sonuçları da overclockun sorunsuz bir şekilde olduğunu gösteriyor. Teşekkür ederim, iyi forumlar.

Son düzenleme:

Biraz geciktim fakat haberler iyi. MemTest86'in sonuçları da overclockun sorunsuz bir şekilde olduğunu gösteriyor. Teşekkür ederim, iyi forumlar.
Güle güle kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı