RAM Overclock sonrası CL değerleri

Makaleler
16
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Web Yazılım
Merhaba arkadaşlar,

RAM'leri bayadır 3200 frekanslarda çalıştırıyorum fakat bugün dikkat ettim ki CL değerleri 20'ye çıkmış. Büyük ihtimalle hep öyleydi fakat ben fark etmedim.
2 farklı marka RAM kullanıyorum.

Team T-Force Vulcan Z 3000 Mhz
XPG Gammix D30 3000 Mhz

İkisi de 8 GB ve Dual-Channel çalışıyorlar, burada bir sıkıntı yok. Sıkıntı CL değerlerinin yükselmesi. Aslında bugün 3400 veya 3600 olur mu acaba diye zorlayacaktım.
Burada problem XPG olanda çünkü o 20 CL'ye çıkıyor, diğeri CL18'de çalışmakta. İkisi de default olarak CL16.

Bu arada 3200 yapmak için voltaj vermedim. Aşağı yukarı 6 aydır falan böyle kullanıyordum.

Adsız.png

@BerkayZ87 (The front man sizdiniz galiba)
@Sir Benjamin
@kino

Son düzenleyen: Moderatör:
Ram overclock u hakkında fazla bilgiye sahip değilim ancak xmp açmadan biostan dram frekansı manuel olarak yükseltildiğinde CL değerlerinin arttığını biliyorum yani şuan normal bi durum yaşıyorsunuz.
Sanırım biostan cl değerlerini de manuel ayarlayabilirsiniz bu işlem biraz ince işçilik gerektiriyordu hatırladığım kadarı ile zamanında çok mavi ekran alıp pes edip default ayarlara dönmüştüm.

Ram overclock u hakkında fazla bilgiye sahip değilim ancak xmp açmadan biostan dram frekansı manuel olarak yükseltildiğinde CL değerlerinin arttığını biliyorum yani şuan normal bi durum yaşıyorsunuz.
Sanırım biostan cl değerlerini de manuel ayarlayabilirsiniz bu işlem biraz ince işçilik gerektiriyordu hatırladığım kadarı ile zamanında çok mavi ekran alıp pes edip default ayarlara dönmüştüm.
Tam olarak bu konuyu araştırıyorum bende.

Geri
Yukarı