RAM overclock nasıl yapılmalı?

tRP'yi 21'den 20'ye çekemedim. DRAM'e 1.45V de verdim gene de olmadı. Neden ben de anlamıyorum.
Mesela son attığın örnekte, evet farkındayım frekans daha düşük ama, 14-16-16-16 yapabilmiş. Hoş, benim çipimin kapasitesi/becerisi bu kadar ise bilemem. Malum senin kadar bilgili değilim.

tRP'yi 21'den 20'ye çekemedim. DRAM'e 1.45V de verdim gene de olmadı. Neden ben de anlamıyorum.
Mesela son attığın örnekte, evet farkındayım frekans daha düşük ama, 14-16-16-16 yapabilmiş. Hoş, benim çipimin kapasitesi/becerisi bu kadar ise bilemem. Malum senin kadar bilgili değilim.

Onun elindeki çip Samsung B-Die. Ben de Hynix 8 Gbit JJR ile 3800 MHz'de 16-20-20 civarı kalıyorum. :D

Onun elindeki çip Samsung B-Die. Ben de Hynix 8 Gbit JJR ile 3800 MHz'de 16-20-20 civarı kalıyorum. :D

Tamam o zaman bizim elimizdeki malzeme bu. :)

Bu arada sormak istediğim başka şeyler de var. Örneğin, günlük kullanım için maksimum SOC, VDDP, VDDG CCD VE VDDG IOD değeleri kaçtır ? Biraz önce RAM 3866 / FCLK 1933 boot ettim ama prime95'i çalıştırır çalıştırmaz WHEA manyağı oldum. Belki timings değil de frekansın mı üstüne gitsek ? Kim bilir belki frekans ve FCLK ile performans arttırırız.

Tamam o zaman bizim elimizdeki malzeme bu. :)

Bu arada sormak istediğim başka şeyler de var. Örneğin, günlük kullanım için maksimum SOC, VDDP, VDDG CCD VE VDDG IOD değeleri kaçtır ? Biraz önce RAM 3866 / FCLK 1933 boot ettim ama prime95'i çalıştırır çalıştırmaz WHEA manyağı oldum. Belki timings değil de frekansın mı üstüne gitsek ? Kim bilir belki frekans ve FCLK ile performans arttırırız.

SOC 1.20V'a kadar günlük verilebilir. Benim işlemci APU'dan emekli olduğu için 1.35V köklüyorum arada.

VDDG CCD ve IOD'u günlük 1.10V'a kadar verebilirsin. CCD'nin aşırı etkisi olduğunu düşünmüyorum, 1.0V civarı tutabilirsin.

VDDP için yine 1.10V'a kadar verilebilir fakat 1.05V altını öneririm. FCLK'ye pek etkisi yok diye biliyorum, 0.9V'da stabilse kalsın.

SOC ve IOD limitte o zaman. 3866 / 1933 için ne yapabiliriz, ne önerirsin ? Bu arada herşey için çok TEŞEKKÜR EDERİM. Kimse bu kadar uğraşmazdı.

SOC ve IOD limitte o zaman. 3866 / 1933 için ne yapabiliriz, ne önerirsin ? Bu arada herşey için çok TEŞEKKÜR EDERİM. Kimse bu kadar uğraşmazdı.

Gevşek tWR/tRTP(20/10 olabilir) ile 1.15V SOC 1.075V IOD, 1,0V CCD, 0.9V VDDP deneyebilirsin. tWR ile SOC voltajı ilişkililer gözlemlediğim kadarıyla. 4000 MHz'de 1.28V SOC ile 10/5 boot ettirememiştim fakat 1.33V ile etmişti.

CL 16 kalsın, RCDRD 21 RP 21 RAS 21 RC +6 tRRDS 6 tRRDL 6 tFAW 24 yapabilirsin. tRFC'leri baştan yapmak gerek, hepsini autoya alabilirsin.

Rica ederim. :)

Gevşek tWR/tRTP(20/10 olabilir) ile 1.15V SOC 1.075V IOD, 1,0V CCD, 0.9V VDDP deneyebilirsin. tWR ile SOC voltajı ilişkililer gözlemlediğim kadarıyla. 4000 MHz'de 1.28V SOC ile 10/5 boot ettirememiştim fakat 1.33V ile etmişti.

CL 16 kalsın, RCDRD 21 RP 21 RAS 21 RC +6 tRRDS 6 tRRDL 6 tFAW 24 yapabilirsin. tRFC'leri baştan yapmak gerek, hepsini autoya alabilirsin.

Rica ederim. :)
Baştan hesaplar gerekiyorsa kalsın böyle, ben voltajları düşürebildiğim kadar düşüreyim. Seni daha çok yormak istemem.

Asıl soru, senin gibi bu RAM OverClock işini öğrenmek istesersem, nereden ve nasıl öğrenebilirim ? Bir guide, forum, site,... vs. Bana kaynak(lar) gösterebilir misin ?

Baştan hesaplar gerekiyorsa kalsın böyle, ben voltajları düşürebildiğim kadar düşüreyim. Seni daha çok yormak istemem.

Asıl soru, senin gibi bu RAM OverClock işini öğrenmek istesersem, nereden ve nasıl öğrenebilirim ? Bir guide, forum, site,... vs. Bana kaynak(lar) gösterebilir misin ?

En basit olarak şuna bakabilirsin. Diğerleri ciddi manada çok karışık, ben de tam çözebilmiş değilim. Bazıları da ciddi anlamda eksik. Seninle GDM kapatmayı denemekten başka bir şey gelmiyor aklıma şimdilik.

OC için pek bir etkisi olmasa da neyin ne olduğuna bakabilirsin. Bazen bir zamanlamayı vs. merak edince açıp bakarım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu mesajımda bir iki şeyden bahsetmiştim.

Şuraya bir el atalım. :) Benim JJR 5 yapabildi. Voltajı 1.35V'da tutmak için CL ile pek uğraşmadım. Diğer Primary'leri de yapasım gelmedi. Eki Görüntüle 1892264

PowerDown kapalıyken kullanılmıyormuş bu ayar.

tWTRS'i 3 boot ettirebilmiştim fakat stabil değildi. Bu ayarları 3/6 yapabilmek mümkün.

Bu RAS Pre Time olmalı. :D

Bunun dışında rehbere birkaç ufak ekleme yapabilirim. tRDRDDD ve tWRWRDD kanal başına tek DIMM kullanılan sistemlerde, tRDRDSD ve tWRWRSD Single Rank bellek kullanılan sistemlerde kullanılmıyor. İstenilen değere ayarlanabilirler.

Single Rank sistemlerde Data Bus ayarları olarak:

RttPark - 48 Ohm veya RZQ/5
RttWr - Disabled
RttNom - Off öneriliyor. Kendi sistemimde de daha iyi zamanlamalar ve frekanslar görebilmiştim 5/3/off'a göre.

Dual Rank için ise:

RttPark - 240 Ohm veya RZQ/1 veya High Impedance
RttWr - 80 Ohm veya RZQ/3
RttNom(Kanal başına tek DIMM kullanılan sistemlerde kullanılmıyormuş)- 34.3 Ohm veya RZQ/7 öneriliyor. Kendim test etmedim.

Gear Down Mode, Command Rate'i geçersiz kılıyor deniyor. Gear Down Mode Disabled ve Command Rate 1T girildiğinde stabilite sorunu yaşanıyorsa AddrCmdSetup - 56, olmazsa 61 girilebilir. tRTP, tCWL, tCL ve tWR'ı tek sayı girmek için Gear Down Mode'u kapatmak gerekiyor.

tRTP'in tWR'ın yarısına ayarlanması en doğrusudur. Örneğin tWR - 16 iken tRTP otomatik olarak 14'deydi, 12 yapmak istediğimde stabil olmamıştı fakat 8 stabil olmuştu.

tCWL, genellikle tRDWR yükseltildiği kadar düşürülebilir. tCL 16, RDWR 8, tCWL 16 iken tCL 16, tRDWR 10, tCWL 14 çok yüksek ihtimalle stabil olur.

tFAW'ın tRRDS × tRRDL'den ziyade 4 × tRRDS'e ayarlanması daha doğrudur. tRRDL yükseltiğinde tFAW biraz daha düşebiliyordu diye okumuştum. Kendim test etmedim.

tRAS veya tRP düşürülemiyorsa tRC yükseltmek denenebilir.

Aklıma şimdilik bu kadar geldi, ileride tekrar ekleyebilirim. Her neyse rehber için tekrar eline sağlık. @BerkayZ87

@William Butcher Kaynaklar için teşekkür ederim. Hepsini okuyacağım.

Bu arada şimdi aklıma geldi, biz hiç tCL'yi ellemedik. 14-15 denenebilir miydi ? Yoksa hiç şansı yok diye mi hiç dokunmadık ?

@William Butcher Kaynaklar için teşekkür ederim. Hepsini okuyacağım.

Bu arada şimdi aklıma geldi, biz hiç tCL'yi ellemedik. 14-15 denenebilir miydi ? Yoksa hiç şansı yok diye mi hiç dokunmadık ?

15 için Gear Down Mode kapatılmalı ve daha önce hiç 3800 MHz CL15 yapan CJR görmedim. Benim JJR da yapamıyor. 14 daha da zor. :(

Geri
Yukarı