RAM overclock yapmak

Sistem özelliklerinizi paylaşın. Belleğiniz maksimum 2133 destekliyorsa üstüne çıkmak sorun yaratabilir.
Eğer Ryzen işlemci kullanıyorsanız düz 3000MHz desteklemezler. 2933 MHz desteklerler. Eğer belleğinizin 3000MHz veya daha üstü hızları destekliyorsa BIOS üzerinden anakartınıza göre A-XMP açarak bu hıza otomatik erişebilirsiniz.
Sistem
Ryzen 5 1600 - Anakart Asus pireme B450M-K - Msi Gtx 1050ti
Bellek Gskill 8gb 2133 Mhz. Dün 2666 a oc yaptım ilk başlarda pc açıldı bir kaç kez yeniden başlattım, sonra Kişisel bilgisayarınız sorunla karşılaştı uyarısı verdi. 2400 Mhz'e Oc yapınca sorun yok hata vermiyor.
Yaratmaz. 3000 Mhz o RAM'ler için fazla ütopik.
2666 Mhz' de stabil sorunu yaşarsanız RAM voltajlarına ufak bir yüklenme yapabilirsiniz.
Dün 2666 a oc yaptım ilk başlarda pc açıldı bir kaç kez yeniden başlattım, sonra Kişisel bilgisayarınız sorunla karşılaştı uyarısı verdi. 2400 Mhz'e Oc yapınca sorun yok hata vermiyor. 2400 de kullanmalımıyım? yoksa nasıl voltaj veripde 2666 'a sorunsuz Oc yapacam? Bir sorun çıkarmasın sonra?

Voltaj vermeniz ve zamanlamaları bir miktar genişletmeniz şart...

Intel için olsa ayarlar basit fakat Ryzen'de ince ayar çekmek gerek.

Bu forumda Ryzen RAM overclocku konusunda yetkin birini pek görmedim.

Ryzen RAM Hız Aşırtma-Alt Zamanlama Ayarlama Rehberi(3200 Mhz) » Sayfa 1 - 13

Bu konuya yazarsan, konu sahibi arkadaş sana yardım edecektir.

Thaiphoon Burner - Official Support Website

Bu program ile RAM hakkında detaylı bilgileri de edin (report ve read kısımlarını). Onları da o konuda paylaş, anakartını, işlemcini ve sistemini toptan yaz. Arkadaş elinden geldiğince herkese yardım etmeye çalışıyor, sana da uygun ayarlar verecektir.

Voltaj vermeniz ve zamanlamaları bir miktar genişletmeniz şart...

Intel için olsa ayarlar basit fakat Ryzen'de ince ayar çekmek gerek.

Bu forumda Ryzen RAM overclocku konusunda yetkin birini pek görmedim.

Ryzen RAM Hız Aşırtma-Alt Zamanlama Ayarlama Rehberi(3200 Mhz) » Sayfa 1 - 13

Bu konuya yazarsan, konu sahibi arkadaş sana yardım edecektir.

Thaiphoon Burner - Official Support Website

Bu program ile RAM hakkında detaylı bilgileri de edin (report ve read kısımlarını). Onları da o konuda paylaş, anakartını, işlemcini ve sistemini toptan yaz. Arkadaş elinden geldiğince herkese yardım etmeye çalışıyor, sana da uygun ayarlar verecektir.
Teşekkür ederim ilginiz için.

MHz ile olay bitmiyor. Çoğu anakart sistem çökmesin diye fazlasıysa voltaj verip gecikmeleri yükseltiyor. G.Skill gayet kaliteli bir markadır. Doğru voltaj ve gecikme değerleri ile 3000MHz çalışacaktır büyük ihtimal.

Çok doğru bir şeye deyinmiş arkadaş, "DOĞRU VOLTAJ VE GECİKME DEĞERLERİ" ramim 3200 mhz lakin 3200 alınca bir kaç saat içinde mavi ekran alıyorum, ram test ettim hatalar mevcut. OC'de ikinci profil olan 2993 e alınca da yaptığım ram testinde yine hatalar alıyorum. 2667 işlemcimin desteklediği hız değeri, bu değere çekince hata almıyorum yani OC kapatmış oluyorum. Lakin sorunu çözdüm.

Öncelikle Biostan OC ayarlarına giriyoruz. Dram voltage kısmını aldığınız ramin hangi voltajı istediğini araştırdıktan sonra o değer olacak şekilde değiştiriyoruz. Dram frekansını 3200 (Sizinki hangi CL'ye sahipse o değerlerin olduğu seçeneği seçiyorsunuz) OC butonunu çalıştırmadan işlem hallolmuş oluyor. Bu işlemlerden sonra rami test programıyla test ettim sıkıntı bitmişti. Yani anakart çok akıllı değil, sizin ona ramin ne olduğunu bildirmeniz gerekir. Yeni, son sistem anakart olması bir şey ifade etmiyor.

Unutmayın DOĞRU VOLTAGE VE GECİKME DEĞERLERİ !

Umarım sizde de işe yarar..

Merhaba, MSI PRO B650-P WIFI AM5 bu anakartı almayı düşünüyorum. Anakartın sitesinde memory açıklama kısmı aşağıdaki şekilde. Ben hiç ayar yapmazsam 5600 ram alırsam 4800 mü çalışacak demektir. Anakart bu mhz leri destekliyorsa neden OC ihtiyacı oluyor.
bilgi için şimdiden teşekkürler.

4x DDR5, Maximum Memory Capacity 128GB
Memory Support DDR5 6400+(OC)/ 6200(OC)/ 6000(OC)/ 5800(OC)/ 5600(OC)/ 5400(OC)/ 5200(OC)/ 5000(OC)/ 4800(JEDEC) MHz
Max. overclocking frequency:
• 1DPC 1R Max speed up to 6400+ MHz
• 1DPC 2R Max speed up to 5800+ MHz
• 2DPC 1R Max speed up to 6000+ MHz
• 2DPC 2R Max speed up to 4000+ MHz

Supports Dual-Channel mode
Supports non-ECC, un-buffered memory
Supports AMD EXPO

Geri
Yukarı