RAM overclocklama

@Vorplody
cachemem.png

Biraz daha zorlıyim mi sınırları?

@Patrixcs şuanki değerler fazlasıyla yeterli, 70ns’nin altına düşmüşsün. Voltajı düşürmeyi deneyebilirsin. Başka bir zaman uğraşmak istersen 16-20-20–36, 16-19-19-36 gibi değerler deneyebilirsin rehberde anlatmıştım zaten. Ama dediğim gibi şuanki değerlerin gayet iyi, voltajı da minimum düzeye indirirsen iyi olur.

@Patrixcs şu anki değerler fazlasıyla yeterli, 70NS’nin altına düşmüşsün. Voltajı düşürmeyi deneyebilirsin. Başka bir zaman uğraşmak istersen 16-20-20–36, 16-19-19-36 gibi değerler deneyebilirsin rehberde anlatmıştım zaten. Ama dediğim gibi şu anki değerlerin gayet iyi, voltajı da minimum düzeye indirirsen iyi olur.

70NS'nin altına düşünce sıkıntımı oluyor? Bu arada ilk okuduğumda rehberden hiçbir şey anlamamıştım. Sonra çok okuyunca anladım. İlk kez böyle bir şey yapınca anlamıyor insan.
Gözüm kaldı maşallah diyeyim de voltajdan yanmasın. :)

Aslında tüm ayarlarla oynayıp. 3800MHz'da denemek istiyorum. Sonuç olarak içindeki zarlar yüksek OC potansiyeli sahip.

@Patrixcs Hayır tam tersine AMD’nin önerisi 70ns’nin altında olması. AMD’nin önerisi 3600MHz CL16 bellekler aslında. Sen şuan Trident Z 3600MHz CL16 belleklerin performansını alıyorsun daha az para ödemene rağmen :)
DE04F4A4-D9F2-44DA-AFA1-ADF080F02F96.jpeg

Tabi bu gecikme değerleri 3. nesil için daha önemli. Ciddi farklar yaratıyor, ben de gözlemledim. Normalde XMP gecikme 72.5ns benim değerim 64ns şuan. Bu da gerek FPS değerlerinde gerek işlemci performansında büyük katkı sağlıyor.

70NS'nin altına düşünce sıkıntımı oluyor? Bu arada ilk okuduğumda rehberden hiçbir şey anlamamıştım. Sonra çok okuyunca anladım. İlk kez böyle bir şey yapınca anlamıyor insan.

Aslında tüm ayarlarla oynayıp. 3800MHz'da denemek istiyorum. Sonuç olarak içindeki zarlar yüksek OC potansiyeli sahip.
Potansiyeli varsa bile bende işe yaramıyor.
1587667499760.png

Şu ayarlara dokunmadım ben. Bunlar çok fark ettirir mi?

Bunun için ayrı konu açabilirsin. Benim bilgim yok açıkçası. O kısımla alakalı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Muhtemelen anakart ya da işlemcin desteklemiyor. 3000’den 3200MHz’e voltaj vermeyi geçtim gecikme değerlerini bile yükseltmeden çıkabilmen lazım. Ben ilk denemelerimde voltaj vermeden 3200MHz’den 3600MHz’e çıkmıştım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı