RAM overlock yapılmıyor

Squares

Decapat
Merhabalar ASUS Z490 ROG STRIX F Gaming serisi anakartım var. Eski 10500 işlemcimi i5 11400 işlemci ile yeniledim. Eskiden rahat rahat 4000MHz'ye ulaşıyordu RAM'lerim XMP olmadan fakat şimdi 3333'ü geçince DRAM ışığı yanık kalıyor ve sistemim açılmıyor restart atıp BIOS'u 0 lamamı istiyor yani maximum 3333 oluyor. XMP modlarımda çalışmıyor. 2 kanal olarak 2*8 taktığımda XMP 1 modu 4000MHz de çalışıyor fakat 4133 de çalışmıyor. Neden 4 kanal birden 4000MHz alamıyorumda 2 kanal olunca 4000MHz alıyorum. Eski işlemcimle manuel modda 4 kanal 4000MHz alıyordum. BIOS'um güncel bu arada.

11. nesil ile 1:1 modunda 4000 MHz görmeniz şu an çok zor. Belki ileride BIOS güncellemeleri ile bu durum değişebilir. 11. nesil biraz sorunlu şu an.

Yorumunuz için teşekkürler. Yani ne işlemcimde sorun var ne de RAM'lerimde. Anakartımın BIOS'u zaten ocak ayında çıkmış ve beta sürümü muhtemelen anakartın yeni kararlı sürümü çıktığında düzelir diyorsunuz bu sıkıntı.

Yorumunuz için teşekkürler. Yani ne işlemcimde sorun var ne de RAM'lerimde. Anakartımın BIOS'u zaten ocak ayında çıkmış ve beta sürümü muhtemelen anakartın yeni kararlı sürümü çıktığında düzelir diyorsunuz bu sıkıntı.

Muhtemelen, fakat kesin olarak bakmazdım. 1:2 modunda 4000 MHz çalıştırabilmeniz olası.

Intel 11. nesil ile RAM OC tecrübem yok fakat aynı RAM'ler farklı işlemci ile neden daha fazla voltaj istesin?

Evet doğru söylüyosunuz 10. nesilde çalışan RAM 11 nesilde çalışmıyor hayret doğrusu. BIOS güncellemesini bekliyicem başka çare yok.
Intel 11. nesil ile RAM OC tecrübem yok fakat aynı RAM'ler farklı işlemci ile neden daha fazla voltaj istesin?
3.JPG

ramlerimi bu şekilce cl 19 dan cl 14 e düşürdüm şuan 1666 damı çalışıyor yoksa 3700mhz demi ?
Evet doğru söylüyosunuz 10. nesilde çalışan RAM 11 nesilde çalışmıyor hayret doğrusu. BIOS güncellemesini bekliyicem başka çare yok.

3.JPG

RAM'lerimi bu şekilce CL 19'dan CL 14'e düşürdüm şu an 1666 damı çalışıyor yoksa 3700MHz değil mi?

2 gün önce yayınlanan BIOS güncellemesiyle birlikte anakartım 4000MHz'ye kadar sıkıntısız çalıştırıyor sorun çözüldü.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı