Rehber RAM seçimi nasıl yapılmalı?

Hollywoo

Hectopat
Herkese selamlar. Foruma yeni katıldım ve bu konu rehber olacaktır. Eğer yanlış bir şey yaptıysam adminlerden düzeltmelerini rica ediyorum.

Bugün forumda göremediğim ve birçok kişinin sorduğu bir konu hakkında rehber hazırlayacağım.

RAM seçimi yaparken ilk anakart modelinizi öğrenmelisiniz ve anakartınıza o RAM'in uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Anakartın modelini öğrenme;
CPU-Z indirip mainboard sekmesine gelerek anakart markanızı ve modelinizi öğrenebilirsiniz.

Ardından anakartınızın DDR kaç RAM desteklediğini öğrenmelisiniz. Bunun için Google'a anakartınızı modeliyle birlikte yazıp özellikleri diye aratın.

Örnek: ASUS TUF B450-PRO özellikleri.

Anakartınız DDR kaç RAM desteklediğini öğrendiniz şimdi sırada ki işiniz şu an anakartınıza takılı olan RAM'in özelliklerini öğrenme.

Anakarta takılı olan RAM'in özelliklerini öğrenebilmek için CPU-Z uygulamasından SPD sekmesine girmelisiniz. Burada modeli ve kaç MHz olduğu yazacaktır.

RAM takviyesi yapacağınız zaman alacağınız RAM'in özellikleri şu an anakarta takılı olan RAM'e benzer ya da aynı özellikte MHz değerlerine sahip olmalıdır. Aksi takdirde performans kaybı yaşanabilir.

Artık RAM'inizin markasını ve modelini öğrendiniz o RAM'in aynısından ya da benzerini bulmak size kalmış.

RAM'lerde bir önemli özellik de CL değeridir. Alacağınız RAM'in CL değeri ne kadar düşük olursa o kadar fazla performans artışı yaşarsınız. MHz değeri CL değeri ile ters olduğundan MHz değeri yüksek olan bir RAM'in CL değeri ile, MHz değeri düşük olan bir RAM'in CL değeri aynı olmaz. (Bunun hakkında konu gördüm açıklamasını yapmayacağım o yüzden.)

Eğer takılı olan RAM'iniz örnek veriyorum 1333 MHz değerinde ve siz aynı MHz değerinde RAM bulamadınız. Bu durumda 1600 MHz değerinde bir RAM takabilirsiniz ancak iki RAM de 1333 MHz değerinde çalışacaktır.

Bir önemli kısım ise anakartınızda ki slot miktarıdır. Örneğin 2 slotunuz var ise o 2 slotu da doldurun bu şekilde daha fazla performans sağlar. Yani 32 GB RAM yapacaksanız bunu 1 slot 32 yerine 16+16 GB şeklinde yapmanızı öneririm.

Gelelim marka olayına. Çok önemli bir kısımdır markası. Açıkcası benim önereceğim ve popüler olan RAM markaları şunlardır;
Corsair.
Samsung.
G.Skill
Kingston.
(Bir sürü kaliteli güvenilir RAM markaları var bunlar sadece bazıları)

RAM'i takmak aşırı basit olduğundan anlatmayacağım zaten YouTube'da binlerce video var bu konu hakkında.

Evet rehber bu şekildedir. Belki bu konudan vardır bilmiyorum ama varsa yetkililer kapatır zaten. Ben aradım ama bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Marka olayı ve en başa Corsair sabitlemek...
RAM içerisinde barındıran çip önemlidir marka değil.
En önemli faktörü es geçmişsiniz eksik bir rehber olmuş.
Corsair gibi bir markayı en iyiymiş gibi başa sabitlemedim algı yaratmayalım.Herhangi bir sıra yok orada aklıma ilk Corsair geldi onu yazdım.Çip önemli demişsiniz evet önemli ancak yukarıda yazdıklarıma göre yüksek hızda ve az CL değerine sahip bir RAM alırsanız açıkcası çiplerin pek fazla etkisi kalmayacaktır.

Marka olayı ve en başa Corsair sabitlemek...
RAM içerisinde barındıran çip önemlidir marka değil.
En önemli faktörü es geçmişsiniz eksik bir rehber olmuş.

Kesinlikle.
Corsair gibi bir markayı en iyiymiş gibi başa sabitlemedim algı yaratmayalım. Herhangi bir sıra yok orada aklıma ilk Corsair geldi onu yazdım. Çip önemli demişsiniz evet önemli ancak yukarıda yazdıklarıma göre yüksek hızda ve az CL değerine sahip bir RAM alırsanız açıkcası çiplerin pek fazla etkisi kalmayacaktır.

😕 Çip kalitesizse özelliğini napıcaksın. Bozulduktan sonra çöp bu bağlamda markaya göre değil modele göre yazmak mantıklı.

Çip önemli demişsiniz evet önemli ancak yukarıda yazdıklarıma göre yüksek hızda ve az CL değerine sahip bir RAM alırsanız açıkcası çiplerin pek fazla etkisi kalmayacaktır.
Bunun yerine daha uygun fiyatlara daha az bellek frekansı ve gecikme değerine sahip ancak daha çok hız aşırtma potansiyeline sahip bellek almak varken gereksiz para verilmez. D9WFL 062E Micron E-Die gibi Ballistix, Spectrix D50 modellerinde bulunan düşük frekanslı bellekler örneğin 3000MHz CL15 alınıp 3600MHz CL15 ile devam ettirilebilir.

Bunun yerine daha uygun fiyatlara daha az bellek frekansı ve gecikme değerine sahip ancak daha çok hız aşırtma potansiyeline sahip bellek almak varken gereksiz para verilmez. D9WFL 062E Micron E-Die gibi Ballistix, Spectrix D50 modellerinde bulunan düşük frekanslı bellekler örneğin 3000MHz CL15 alınıp 3600MHz CL15 ile devam ettirilebilir.
Spectrix D50 çipleri nedir? Bu bellekleri almadan çipin ne olduğunu öğrenemiyoruz değil mi? Spectrix D50 tavsiye eder misiniz?

Herkese selamlar. Foruma yeni katıldım ve bu konu rehber olacaktır. Eğer yanlış bir şey yaptıysam adminlerden düzeltmelerini rica ediyorum.

Bugün forumda göremediğim ve birçok kişinin sorduğu bir konu hakkında rehber hazırlayacağım.

RAM seçimi yaparken ilk anakart modelinizi öğrenmelisiniz ve anakartınıza o RAM'in uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Anakartın modelini öğrenme;
CPU-Z indirip mainboard sekmesine gelerek anakart markanızı ve modelinizi öğrenebilirsiniz.

Ardından anakartınızın DDR kaç RAM desteklediğini öğrenmelisiniz. Bunun için Google'a anakartınızı modeliyle birlikte yazıp özellikleri diye aratın.

Örnek: ASUS TUF B450-PRO özellikleri.

Anakartınız DDR kaç RAM desteklediğini öğrendiniz şimdi sırada ki işiniz şu an anakartınıza takılı olan RAM'in özelliklerini öğrenme.

Anakarta takılı olan RAM'in özelliklerini öğrenebilmek için CPU-Z uygulamasından SPD sekmesine girmelisiniz. Burada modeli ve kaç MHz olduğu yazacaktır.

RAM takviyesi yapacağınız zaman alacağınız RAM'in özellikleri şu an anakarta takılı olan RAM'e benzer ya da aynı özellikte MHz değerlerine sahip olmalıdır. Aksi takdirde performans kaybı yaşanabilir.

Artık RAM'inizin markasını ve modelini öğrendiniz o RAM'in aynısından ya da benzerini bulmak size kalmış.

RAM'lerde bir önemli özellik de CL değeridir. Alacağınız RAM'in CL değeri ne kadar düşük olursa o kadar fazla performans artışı yaşarsınız. MHz değeri CL değeri ile ters olduğundan MHz değeri yüksek olan bir RAM'in CL değeri ile, MHz değeri düşük olan bir RAM'in CL değeri aynı olmaz. (bunun hakkında konu gördüm açıklamasını yapmayacağım o yüzden.)

Eğer takılı olan RAM'iniz örnek veriyorum 1333 MHz değerinde ve siz aynı MHz değerinde RAM bulamadınız. Bu durumda 1600 MHz değerinde bir RAM takabilirsiniz ancak iki RAM de 1333 MHz değerinde çalışacaktır.

Bir önemli kısım ise anakartınızda ki slot miktarıdır. Örneğin 2 slotunuz var ise o 2 slotu da doldurun bu şekilde daha fazla performans sağlar. Yani 32 GB RAM yapacaksanız bunu 1 slot 32 yerine 16+16 GB şeklinde yapmanızı öneririm.

Gelelim marka olayına. Çok önemli bir kısımdır markası. Açıkcası benim önereceğim ve popüler olan RAM markaları şunlardır;
Corsair.
Samsung.
G.Skill
Kingston.
(Bir sürü kaliteli güvenilir RAM markaları var bunlar sadece bazıları)

RAM'i takmak aşırı basit olduğundan anlatmayacağım zaten YouTube'da binlerce video var bu konu hakkında.

Evet rehber bu şekildedir. Belki bu konudan vardır bilmiyorum ama varsa yetkililer kapatır zaten. Ben aradım ama bulamadım.

Hoş geldin forumumuza güzel dostum.

Yeni konular

Geri
Yukarı