RAM Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ali Genç

Decapat
Ben bilgisayarıma RAM almayı düşünüyorum fakat her geçen gün RAM'lar hakkında farklı farklı bilgiler duyuyorum. Ben sadece RAM'lerin anakarta uyumlu olmasının yeterli olduğunu biliyordum. Ama böyle değilmiş hem işlemcinin AMD veya Intel olmasına hem de 2 slot varsa diğer slottaki RAM ile aynı olmasına kadar dikkat edilmesi gerekiyormuş. Böyle bir şey var mı? Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz? Biraz konuyu açmanızı istiyorum neye göre alayım? Çünkü ben ikinci el bir RAM alacağım. Satıcıya derdimi anlayacağı dilden nasıl anlatmalıyım?
  • İşlemcim Intel Core2 Quad Q9550

367355
-
367356

Son düzenleyen: Moderatör:
Yükseltme yapılacaksa, mevcut RAM'e uygun olması da önemli. Örneğin bu sistem için alacağınız RAM CL7, 1066 MHz DDR3 bir RAM olmalı.

Bir sorum daha olacaktı benim anakartım max 8GB RAM destekliyor. Ben 1 adet 8GB RAM alıp taksam olur mu? Çünkü bir yerde duydum her slotun max kaldıracağı bir GB miktarı varmış. Yani benim tahminen 4x2 toplamda 8GB RAM mi almam gerekiyor? Ya da böyle birşey var mı?

Bir sorum daha olacaktı benim anakartım max 8GB RAM destekliyor. Ben 1 adet 8GB RAM alıp taksam olur mu? Çünkü bir yerde duydum her slotun max kaldıracağı bir GB miktarı varmış. Yani benim tahminen 4x2 toplamda 8GB RAM mi almam gerekiyor? Ya da böyle birşey var mı?
Eğer anakartınız max 8 gb RAM destekliyorsa tek slot 8 gb alıp öbür slotu boş bırakmaya gerek yok. 4x2 8 gb RAM alın. Hem dual channel single channela göre daha hızlı çalışır.

Bende RAM takviyesi yaptım frekansları cl değerleri ve voltajı değeri aynı olduğundan bir sıkıntı çıkmamıştı sende mevcut RAM le aynı değerde bir RAM alırsan sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı